Oyun Haberleri

AB, kripto için dünyanın ilk düzenleyici çerçevesini onayladı

EU Bitcoin and Ethereum regulations

Kripto para birimleri için dünyadaki ilk düzenleyici çerçeve, Avrupa Birliği’nden nihai onayı aldı ve bu da bölgeyi, alanın çöküşleri, dolandırıcılıkları ve genel olarak cılız doğasıyla yüzleşmede bir öncü haline getirdi. Aynı zamanda, Bitcoin gibi öncüler tarafından (anonim) küçük adam için bir güçlendirme aracı olarak olağan ekonomik yapıların dışında var olması gereken kripto para biriminin kendisi için bir ayrım çizgisine işaret ediyor. Elbette yıllardır böyle olmadı, ama bu temel bir fikirdi.

Çerçeve denir Kripto varlıkları (MiCA) düzenlemesindeki piyasalarve bu onayla 2024’te bir tarihte yürürlüğe girecek (Avrupa Parlamentosu zaten Nisan ayında kendi onayını verdi). Kripto varlıklarını ihraç etmek, ticaretini yapmak veya depolamak için kurulan herhangi bir kuruluşun artık AB’de faaliyet gösterebilmesi için lisans alması gerekliliğini özellikle içeriyor.

MiCA ayrıca firmaların “kripto varlıklarının transferlerinin göndericisi ve lehtarı hakkında belirli bilgileri” toplamasını ve sunmasını gerektirir; bu, tesadüfen, işlemlerin artık anonim olmayacağı anlamına gelen kara para aklama için kullanılan kripto ile mücadele etme girişimidir. Yani başka bir kripto ayağı var.

İsveç maliye bakanı Elisabeth Svantesson, “Son olaylar, bu varlıklara yatırım yapan Avrupalıları daha iyi koruyacak ve kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasını önleyecek kuralların acilen uygulanması gerektiğini doğruladı” dedi.

“Bugünkü karar, kripto varlıklarını yasa dışı faaliyetleri için, AB yaptırımlarını atlatmak veya terörizmi ve savaşı finanse etmek için kötüye kullananlar için kötü bir haber. Bunu yapmak, Avrupa’da ifşa edilmeden artık mümkün olmayacak: bu, ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır.” kara para aklamayla mücadele.”

MiCA’nın son sürümü, daha önceki taslaklarda bulunan bazı kısıtlamaları kaldırdı, özellikle de çalışma kanıtı kripto para birimleri (ABD’deki her PC’den daha fazla elektrik kullananlar) üzerindeki kesin bir yasaktan geri çekildi. Bu muhtemelen düşürüldü çünkü bu para birimlerinde alım satımı da yasaklayacaktı, ancak Bitcoin ve Ethereum’u doğrudan kapıdan yasaklayan kripto düzenlemesi izlemek eğlenceli olurdu: Aynı zamanda, bu varlıkların, yerleşik olanlar bile ne kadar güvencesiz olduğunu hatırlatıyor. , çünkü kolayca olabilirdi.

OKU  3.5 sürümündeki tüm Genshin Impact kodları canlı yayın

Birleşik Krallık’taki milletvekilleri benzer kripto düzenlemeleri üzerinde çalışmaya devam ederken, ABD AB çerçevesini inceliyor ve kendi versiyonunu uygulamaya çalışıyor. Şu anda, ABD makamları sektörde yasal işlem başlatmak için mevcut menkul kıymetler kurallarını kullanıyor ve geçen hafta ABD türev düzenleyicisi CFTC’deki bir komisyon üyesi itiraf etti “Biraz çölde dolaşıyoruz” yeni kurallar oluşturmaya gelince. Kripto ticaretinin küresel doğası nedeniyle yakın uyum muhtemeldir ve kripto firmaları, düzenlemelerde görmek istedikleri şeyin bu olduğunu söylüyor: bölgeler arasında tutarlı bir yaklaşım (Çin ile iyi şanslar).

Bu planlar, sözde stablecoin TerraUSD ve bağlantılı kripto para birimi Luna’nın çöküşüyle ​​başlayan bulaşmanın ardından FTX’in multi-milyarlık çöküşünü gören kriptoda 2022 yılı mirabilisinden sonra acilen ilerliyor. Bu gerçekten buzdağının görünen kısmı: 2022’deki kripto felaketleri hakkında bir kitap yazın ve muhtemelen ikinci bir cilde ihtiyacınız olacak. Ve gerçek şu ki, üzerine ne kadar çok kural ve düzenleme konmuş olursa olsun, kripto doğası gereği bir spekülatör pazarı ve bunun nasıl değişeceğini görmek zor. Özellikle de tüm ‘gerçek’ paramızın artık temelde dijital olduğu bir dünyada.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.