Oyun Haberleri

ABD, CHIPS Yasası finansmanından yararlanan şirketlerin finansmanı olması gerektiği yerde harcamasını sağlamak için ‘korkuluklar’ uygulayacak

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. wafers

ABD hükümeti yakında yerli yarı iletken üretimine 52 milyar dolara kadar sübvansiyon vermeye başlayacak. Fon, Başkan Joe Biden’ın Ağustos 2022’de yasalaştırarak imzaladığı CHIPS ve Bilim Yasası’nın bir parçası. Ancak fonlar verilmeden önce ABD Ticaret Bakanlığı, fondan yararlananların parayı başka yerde harcamamasını sağlamak için kurallar getiriyor ve özellikle Çin’e geri beslenmesini istemiyor.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre teklif, fon alıcılarının Rusya ve Çin gibi ‘kaygı uyandıran ülkelere’ para akıtmasını engellemeyi amaçlıyor. Küresel erişime sahip bir şirket, teorik olarak ABD’nin paylaşmak istemediği ülkelerde hassas yarı iletkenlerin araştırma veya geliştirmesine girişebilir.

Tedbirler, hassas teknolojilerin yanlış ellere geçmesini kısıtlamayı amaçlıyor. Buna kuantum hesaplama ve yapay zeka teknolojisi, radyasyonla güçlendirilmiş çipler ve füzeler ve insansız hava araçları gibi şeyler için kullanılabilecek iletişim ekipmanları da dahildir.

Teklifler, fon alıcılarının belirli ülkelerdeki yarı iletken üretim kapasitesini 10 yıla kadar genişletmesini yasaklıyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Ticaret Bakanı Gina Raimondo geçen hafta Kongre’ye verdiği demeçte, “Bunların tek kuruşunun bile Çin’in önümüze geçmesine yardımcı olmayacağı konusunda kesinlikle uyanık olmalıyız.” dedi.

ABD Hükümeti yarı iletken üretimini bir silahlanma yarışı olarak görüyor ve gizli tutulan sırlarını düşmanlarının elinden uzak tutmak istiyor.

CHIPS Yasasının nihai hedefi Amerika’nın teknolojik liderliğini yeniden sağlamaktır. Sadece ticari nedenlerden dolayı değil, aynı zamanda Asya’daki üretime bağımlılığın azalması ve kritik tedarik zincirlerinin korunması gibi daha geniş stratejik nedenlerden dolayı.

OKU  Elden Ring Oyuncusu Bu Boss'un Akıllı Numarasına Yenildi

Her şey pelerin ve hançer meselesi değil. Kovid yıllarında yaşanan yarı iletken kıtlığı, üretim darboğazlarının yıkıcı olabileceğini gösterdi. Oyun açısından bakıldığında, konsollar neredeyse mevcut değildi, GPU arzı talepten çok fazlaydı ve hatta DDR5 bellekler bile piyasaya sürüldüğünde güç yönetimi yongalarının yetersizliği nedeniyle gülünç bir şekilde fiyatlandırılıyordu.

Çeşitlendirilmiş küresel çip üretim kapasitesi, darboğazları ortadan kaldırmalı ve bu tür kıtlıkların tekrar yaşanmasını engellemeye yardımcı olmalıdır.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.