Oyun Haberleri

AMD FSR 3 ve çerçeve oluşturma desteği bu hafta iki oyunda tanıtılıyor

Forspoken Cover

AMD’nin FSR 3 yükseltme teknolojisi, dünyanın neresinde yaşadığınıza bağlı olarak yarın, 29 Eylül veya 30 Eylül’de piyasaya çıkacak. AMD’den Frank Azor, oyun çözümleri ve pazarlamanın baş mimarı bugün duyuruyu yaptım Twitter aracılığıyla (ya da gerçekten öyle demeniz gerekiyorsa X). FSR 3 veya FidelityFX Süper Çözünürlük, AMD tarafından Radeon RX 7000 serisinin Kasım 2022’nin başlarındaki lansmanında duyurulmuştu. Uzun zaman oldu ama bekleyiş neredeyse bitti.

FSR 3 destekli iki oyun duyurulacak ancak hangisinin olduğu belirtilmedi. İki olası yarışmacı, AMD’nin web sitesinde öne çıkanlar olan Forspoken ve Immortals of Aveum’dur, ancak elbette FSR 3 desteğine sahip daha fazla oyun da geliştirilme aşamasındadır.

FSR 3, AMD’nin Akışkan Hareketli Çerçeveler olarak adlandırdığı şeyi sunar ve AMD’nin Nvidia’nın DLSS 3’üne cevabı olarak düşünülebilir. Onu destekleyen oyunlarda önemli performans artışları sağlamak için süper çözünürlüklü geçici yükseltme ve kare oluşturma kombinasyonunu kullanır.

FSR 3’ün çok iyi bir açıklayıcısı için adamımız Jeremy’nin kapsamlı genel bakışına göz atın.

AMD’ye göre FSR 3, geniş bir ürün yelpazesi için optimize edilecek. Yayın öncesi gösterimlerinde, en yüksek ışın izlemeli ayarlarda kare hızlarını önemli ölçüde artırabiliyor. Örnek olarak Forspoken’ı kullanırsak, ultra yüksek ayarlar ve ışın izleme ile 4K’da FSR 3 kapalıyken Radeon RX 7900 XTX ortalama 53 FPS sunacaktır. Ancak FSR3, kare oluşturma özellikli performans moduna ayarlandığında, bu, 175 FPS’ye kadar yükselir; büyük bir kazanç.

FSR 3 ve Akışkan Hareketli Çerçevelerin etkinleştirildiği, vazgeçilen demo

(Resim kredisi: AMD)

Çerçeve oluşturmalı kalite modu 137 FPS ile sonuçlanır; bu da FSR 3 kapalıyken 53 FPS’nin iki katından fazladır.

FSR 3 ayrıca AMD’nin ‘Yerel AA’ olarak adlandırdığı yeni bir AA modunu da sunuyor. FSR3 AA ve keskinleştirmenin uygulandığı ancak herhangi bir yükseltme yapılmayan bir yöntemdir. AMD, bunun yalnızca mütevazı bir performans artışıyla üstün görüntü kalitesi sağlayabileceğini söylüyor. Ayrıca her iki açıdan da en iyi olanı sunarak çerçeve oluşturmayı da etkinleştirebilirsiniz. Elbette bu konuda hüküm vermeden önce onu çalışırken görmemiz gerekir.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

OKU  Komik Dead Space Klipsi, Oyuncuların Hat Tabancasını Kullanırken Neden Dikkatli Olması Gerektiğini Gösteriyor

FSR 3’ü çalışırken görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Forspoken ve Immortals of Aveum’un yanı sıra FSR 3 desteği Cyberpunk 2077, Space Marine 2 ve Crimson Desert’e de gelecek.

Özellikle FSR 3 açık bir teknolojidir ve makine öğrenimi yetenekleri gerektirmez. Bu, diğer satıcıların donanımlarıyla kullanılabileceği anlamına gelir. AMD, Radeon RX 5700 ve daha yenisinin, Nvidia RTX 20 serisi kartlar ve daha yenileriyle birlikte yükseltme ve çerçeve oluşturmayı destekleyeceğini söylüyor. Çerçeve oluşturma olmadan destek, RX 590 ve üzeri ile GTX 10 serisi ve üzerini kapsayacak şekilde genişletilir. Şu anda Intel Xe desteğinden bahsedilmiyor.

PC Gamer’daki birimiz yakın gelecekte kesinlikle FSR 3’ü adım adım ilerletecek. Ön performans kazanımları harika görünüyor ancak görüntü kalitesinin analizine de ihtiyaç duyulacak.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.