Oyun Haberleri

AMD halkın talebine yanıt veriyor: Radeon RX 6000 sahipleri artık Akışkan Hareketli Çerçevelerin keyfini çıkarabilir

AMD Radeon RX 6800 XT on a bright background.

AMD’nin FSR 3’te yer alan yeni Frame Generation teknolojisi, geliştiricilerin bunu oyunlarına uygulamasını gerektiriyor ancak bunun, sürücülerde etkinleştirildiğinde teorik olarak herhangi bir DirectX 11 veya 12 oyununda çalışan basitleştirilmiş bir sürümü de var. Ancak ilk sürüm bir teknik önizlemeydi (beta sürümü olarak da bilinir) ve yalnızca Radeon RX 7000 kartlarında çalışıyordu. İyi haber şu ki AMD artık Akışkan Hareketli Çerçevelere yönelik desteği genişletiyor RX 6000 serisi sahipleri dahil.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca hepimiz AMD’nin FidelityFX Süper Çözünürlük 3’ünü (FSR 3) iki oyunda deneme fırsatı bulduk: Forspoken ve Immortals of Aveum. Bunlar, oyun içinde özel olarak kodlanması gereken çerçeve oluşturma teknolojisinin ‘tam’ sürümünü kullanıyor.

AMD’nin ayrıca AMD Fluid Motion Frames (AFMF) adı verilen bu ‘hafif’ versiyonu da var. Bu, sürücü düzeyinde bir özelliktir ve geliştiricilerin hiçbir girdisini gerektirmez. Sadece sürücülerdeki geçişi etkinleştirin ve yola çıkın. AFMF’nin ilk sürümü bir teknoloji önizlemesiydi ve bunu yalnızca Radeon RX 7000 serisi grafik kartına sahip olanlar deneyebilirdi.

Nvidia, DLSS 3’teki çerçeve oluşturma sisteminin Ada Lovelace serisi GPU’larla sınırlı olduğunu çünkü teknolojinin mimarinin Optik Akış Hızlandırıcısını (OFA) gerektirdiğini söylüyor. AMD, AFMF’de böyle bir şey kullanmaz, çünkü bunlar sadece bir grup gölgelendirici kodudur, bu da işlevi RDNA 3 grafik kartlarına kilitlemenin mantıklı bir nedeni olmadığı anlamına gelir.

AMD, eski ürünler için AFMF desteğini genişletmeyi düşündüğünü söyledi ve sözüne sadık kalarak, olan da tam olarak bu oldu. Radeon RX 6000 serisi kartı olan herkes artık deneyebilir ve yapmanız gereken tek şey, AMD Akışkan Hareketli Çerçeveler için Adrenalin Sürümü Teknik Önizleme Sürücüsünü (akılda kalıcı ad) yüklemektir. AMD’nin bunun sistemin sonlandırılmış bir sürümü olmadığını söylediğini ve yüklemeden önce tam sürücü temizliği yapmanızı önerdiğini unutmayın. Başka bir deyişle, bu bir beta sürücüdür, bu nedenle yol boyunca birkaç hata ve aksaklık bekliyoruz.

AFMF’nin gerçekte ne yaptığını tam olarak merak ediyorsanız algoritma, normal olarak oluşturulan iki ardışık kareyi inceler. Bunlar bir dizi renkli pikselden başka bir şey olmadığından rutin sadece bunların kare dizisinde nasıl değiştiğine bakar. Bu bilgiden tamamen yeni bir çerçeve oluşturulur ve monitörde sunulmak üzere sıradaki iki işlenmiş çerçeve arasına yerleştirilir.

OKU  Bu 34 inç MSI ultra geniş oyun monitörü sadece 280 ABD dolarıdır ve Assassin's Creed Valhalla ile birlikte gelir

Sonuç olarak, yüksek kare hızı nedeniyle hareketli sahneler artık daha akıcı görünüyor. Ancak oyun motoru oluşturulan çerçevenin oluşturulmasına dahil olmadığından, hiçbir girdi değişikliği veya yapay zeka rutininin sonuçları ekstra çerçeveye yansıtılmayacaktır. Bu nedenle, AFMF etkinleştirildiğinde bir oyunda hızlı bir şekilde hareket ederseniz, siz farenizi çılgınca hareket ettirirken aslında çerçeve enterpolasyonunu kasıtlı olarak duraklatır.

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Kısacası oyunlar Bakmak daha pürüzsüz ama mutlaka değil hissetmek daha pürüzsüz. Aslında, oluşturulan karelerin monitörünüzde görünmeden önce biraz gecikmesi nedeniyle biraz daha kötü oynuyorlarmış gibi hissedebilirler. Bu nedenle kare oluşturma genellikle yalnızca tamamen CPU ile sınırlı olan oyunlar için veya örneğin zaten 60 fps hızında çalışıyorsanız önerilir.

AFMF, rutinin bir parçası olarak hareket vektörü arabelleği kullanmadığı için AMD’nin çerçeve oluşturma algoritmasının tam sürümü kadar iyi sonuçlar üretemez. Bu hareket vektörü arabelleğini, karedeki herhangi bir hareket eden üçgenin yönünü ve hızını gösteren sahnenin anlık görüntüsü olarak düşünün. Bu hareket verileri olmadan, çerçeve enterpolasyonu genellikle bulanık görünebilir veya her yerde hayalet benzeri izler bırakabilir.

Ancak AFMF’yi kullanmak, Adrenalin kontrol panelinde onu açmaktan başka bir şey yapmanızı gerektirmediği için, en azından denemeye değer. Gördüğünüzü beğenmezseniz özelliği devre dışı bırakmanız yeterlidir. Ve bu yeni sürücüyle artık daha fazlamız onunla uğraşabilir ve faydalarını kendimiz görebiliriz!


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.