Oyun Haberleri

AMD, Nvidia’dan GPU pazar payını (küçük bir miktar) geri aldı

7700 and 7800 XT

AMD’nin grafik alt bölümü en son ne zaman Nvidia’dan daha fazla grafik kartı sattı? Sektör analistlerinden alınan verilere göre bu sorunun yanıtı, şirketin ATI olarak anıldığı ve henüz AMD tarafından satın alınmadığı 2005 yılında yatıyor. Ah.

Ama durun, iyi haberler var. Gibi. JPR’den gelen son veriler AMD’nin Nvidia’dan bir miktar pazar payı elde ettiğini gösteriyor. Fazla heyecanlanmayın. Yeni rakamlar, AMD’nin 2023’ün ikinci çeyreği için genel masaüstü grafik kartı pazar payının %17,5’ine ulaştığını gösteriyor.

Bu, yılın ilk çeyreğinde sadece %12 seviyesindeydi. Saati 2022’nin 2. çeyreğine geri sardığımızda AMD %20’deydi. Yani bir yıl önceki Nvidia’ya kıyasla hâlâ mütevazı performansının gerisinde. Ancak AMD aynı zamanda geçen yılın üçüncü çeyreğindeki tüm zamanların en düşük seviyesi olan %10’luk payından (en azından 2002’ye kadar uzanan veriler açısından) önemli ölçüde iyileşme kaydetti.

Genel olarak, masaüstü grafik kartı sevkiyatları bu çeyrekte yılın ilk çeyreğine göre %2 artış göstererek 6,44 milyona ulaştı. Ancak yine de 2022’nin aynı çeyreğine kıyasla oldukça korkunç bir oran olan %38’lik düşüş yaşadılar.

Ama gerçekten acı istiyorsanız AMD’nin dizüstü bilgisayar pazar payına ne dersiniz? AMD, ayrık GPU’lar için mobil pazarın yalnızca %2,7’sine sahipken, Nvidia %94 gibi gülünç bir orana sahipti. Intel bile %3,2’yi başardı, bu da dizüstü bilgisayarlarda AMD için işlerin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor.

Yeni Radeon RX 7800 XT muhtemelen AMD’yi birdenbire pazar lideri haline getirmeyecek. (Resim kredisi: AMD)

Elbette bunların hepsi ayrık GPU’lara ilişkin rakamlar. AMD, entegre GPU’ları veya iGPU’ları hesaba kattığınızda dizüstü bilgisayarlarda çok daha iyi performans gösteriyor. Ve orada, AMD gerçekten de iGPU’lar için şehirdeki oyuna layık olan tek oyundur.

Bir sonraki yükseltmeniz

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Bir zamanlar Metal Gear Solid 3'ün 3DS bağlantı noktasında mahsur kalan mod geliştiriciler, PC Master Collection sürümünde çömelerek yürümeye başladı

Güçlü RDNA 3 tabanlı iGPU’ya sahip AMD’nin Phoenix APU’su, Asus ROG Ally de dahil olmak üzere çok sayıda el tipi oyun donanımının temelini oluşturur ve dizüstü bilgisayarlar için de uygun bütçeli bir oyun çipi sağlar. Intel karşılaştırılabilir bir şey sunmuyor ve Nvidia hiçbir şekilde APU yapmıyor ve yalnızca ayrı GPU’lar sunabiliyor.

Yani hem piyasanın tamamı hem de AMD için PC grafikleri açısından hala oldukça düzensiz bir tablo. Hacimler hala bir yıl kadar öncekinin çok altında ve AMD’nin, PC grafik kartı pazarının yaklaşık %30 ila 40’ı olan tarihsel normu diyebileceğiniz seviyeye geri dönmek için hâlâ çok yolu var.

Yeni Radeon RX 7700 XT ve 7800 XT bu konuda yardımcı olacak mı? Muhtemelen biraz. 7800 XT 6 Eylül’de resmi olarak piyasaya sürüldüğünde daha fazlasını öğreneceğiz. Ancak AMD’nin yayınladığı bilgilere göre bu iyi bir kart ama AMD’yi tekrar %40 pazar payına ulaştıracak türden bir oyun değiştirici değil.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.