Oyun Haberleri

Araştırmacılar, şarj edilebilir lityum piller için ‘enerji yoğunluğu’ rekorunu kırdı

Battery meter.

Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsündeki bir araştırmacı ekibi, rekor kıran 711 Wh/kg (kilogram başına watt-saat) şarj edilebilir lityum pil ürettiklerini söylüyor.

Önceki rekor, daha geçen yıl 575 Wh/kg anotsuz bir kese hücresi yapan Kanada’daki Dalhousie Üniversitesi’ndeki araştırma ekibine ait. Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları pillerini 711,3 Wh/kg’da test etti ve hacimsel “enerji yoğunluğu” 1.653,65 Wh/litre oldu ve bu da onu kayıtlı en yüksek enerji yoğunluğuna sahip lityum pil yaptı.

Bağlam için, Tesla’nın yeni 4680 hücrelerinin enerji yoğunluğu 272-296 Wh/kg’dır. Bu ekip (New Atlas aracılığıyla) enerji yoğunluğunun neredeyse iki katına sahip bir pil hücresi yaptı; bu, çok daha az ağırlıkla daha fazla meyve suyu alacağınız anlamına gelir; ancak bu tür bir pilin oyun dizüstü bilgisayarlarımızda ortaya çıkmasından önce üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar vardır.

Araştırmacılar, şarj edilebilir pillerinden ne tür bir enerji çıkışı elde edebileceğinize, bozulma oranına veya hangi termal sorunların ortaya çıkabileceğine dair hiçbir gösterge vermedi. Araştırma ekibi, “pil güvenliği ve ömrü” gibi sorunları çözmek için çok şeye ihtiyaç olduğunu ve pil teknolojisinin “pratik uygulamadan” uzak olduğunu kabul etti.

Yeni Atlas, şarj edilebilir 10-Ah kese prototip hücresinin “yüksek yüklü elektrot hazırlama ve zayıf elektrolit enjeksiyonu gibi son derece gelişmiş işlem teknolojileri gerektirdiğini”, bunun da ticari olarak yeniden üretilmesinin şimdilik maliyetli olacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar makalelerinde, bu ultra yüksek enerji yoğunluklu pil teknolojisinin Çin’in “yüksek irtifa ve derin uzay gibi özel uygulama senaryolarında ve gelecekteki elektrikli havacılıkta yüksek performanslı güç kaynağı teknolojisine yönelik acil ihtiyaçlarını karşılayabileceğini” yazdılar. alan.”

Sektör ne olursa olsun, daha küçük boyutlarda daha yüksek yoğunluklu pillere olan talep yüksek ve Element Zero in Mass gibi yeni bir güç kaynağı bulana kadar bir lityum pilin sınırlarını ne kadar zorlayabileceğimizi görmek ilginç olacak. Etki. Oyun dizüstü bilgisayarımın prize takılı olmadığında bir saatten fazla dayanmasını istiyorum, bu yüzden alabildiğim kadarını alacağım.

OKU  Epic Games'in yayıncılık stratejisi başkanı Sergiy Galyonkin şirketten ayrıldı: 'Epic'in bu yeni sürümüne uygun değilim'

(İmaj kredisi: Getty Images – Alengo)


En iyi oyun monitörü: Piksel açısından mükemmel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Hızlı çığlık
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüklü
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.