Oyun Haberleri

Arthur C. Clarke’ın DNA’sı, başarısız bir ay atışının ardından Dünya atmosferine yeniden girişte yandı; Star Trek’in yaratıcısı Gene Rodenberry’nin külleri ise derin uzaya doğru yola çıktı.

A render of Earth as seen from space.

Güncelleme 22.01.2024: Bu makalenin orijinal versiyonu yanlışlıkla Arthur C. Clarke’ın küllerinin Peregrine’de olduğundan bahsetmişti, ancak aslında bu onun DNA’sıydı. Ayrıca yanlışlıkla Gene Rodenberry’nin külleri, derin uzaya doğru devam eden Vulcan Roketi yerine Peregrine iniş aracına yerleştirildi. Hata için özür dileriz.


Bilim kurgu efsanesi Arthur C. Clarke’ın DNA’sı, başarısız bir ay atışının ardından Cuma günü Dünya atmosferine yeniden giren ve düşerken yanarak yanan özel bir ABD aya iniş aracındaydı. Gemi, eski ABD Başkanları George Washington, Dwight Eisenhower ve John F. Kennedy’nin yanı sıra Star Trek’in yaratıcısı Gene Rodenberry, aktörler James Doohan (diğer adıyla Scotty) ve Nichelle Nichols (Uhura) dahil olmak üzere yaklaşık 70 kişiden DNA/külleri taşıdı. ). Rodenberry’nin külleri daha önce 1997’deki bir uzay misyonunun parçasıydı.

Bunların çoğu, başlangıçta Peregrine iniş aracını fırlatan Vulcan Roketinin içine hapsedilmiş olduklarından, şu anda derin uzaya doğru yola çıkmış durumdalar. İkincisi, ay yüzeyindeki Ay iniş aracında kapsüllenmiş halde kalmaları amacıyla Arthur C. Clarke’ın DNA’sı da dahil olmak üzere 70 ayrı kapsül içeriyordu.

“Star Trek” yaratıcısı Gene Roddenberry, “Star Trek” yıldızı Nichelle Nichols ve ABD başkanları George Washington, Dwight Eisenhower ve John F. Kennedy gibi birçok önemli şahsın DNA’sı ve külleri ve/veya DNA’sı Celestis’in üzerindeydi. Derin Uzaya giden Vulcan Roketinde kalan Kurumsal Uçuş

Astrobotic Technology’nin aya iniş aracı Peregrine, Pazartesi günü Florida’daki Cape Canaveral’dan başarıyla fırlatıldı, ancak iniş girişimini imkansız hale getiren bir yakıt sızıntısı geliştirdi. Firma, sorunun nedeninin sıkışmış bir valf olduğunu düşünüyor. Daha sonra astrobotiklerin bundan sonra ne yapacaklarını bulmak ve Peregrine’in uzay tehlikesi yaratmamasını sağlamak gibi kaçınılmaz bir görevi vardı.

NASA ile işbirliği içinde, gemi Dünya’ya doğru yönlendirildi ve Cuma günü Güney Pasifik üzerinde bir yerden atmosfere yeniden girdi. İniş aracı küllerin yanı sıra çeşitli NASA deneyleri ve ekipmanları da taşıyordu (ABD uzay ajansının Astrobotic’e 150 milyon dolardan fazla para ödediği bildiriliyor).

OKU  Eski Warcraft kreatif direktörü Chris Metzen, Blizzard'a geri dönüyor

Dün bir güncelleme dikkat çekti Peregrine duyarlı kaldıancak 19 Ocak sabahı saat 3:50’de (EST) iniş aracı Dünya atmosferine yeniden girdiğinde “telemetriyi kaybetti”. Şirket yaptığı açıklamada, “Peregrine’in misyonunu sorumlu bir şekilde sona erdirerek, geleceği korumak için üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

Peregrine, Amerika’nın 1970’lerden bu yana ilk aya iniş girişimiydi ve aynı zamanda NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programıyla (NASA için çalışmalar yürütmek için özel şirketleri kullanacak) birlikte gerçekleştirilen ilk projeydi.

“Uzay keşfi, özellikle bu aşamada bir öğrenme oyunudur ve buna bir başarısızlık olarak bakmamalıyız; buna inanılmaz bir mühendislik başarısı olarak bakmalıyız.” dedi Sian CleaverAB Orion uzay aracı projesinin endüstriyel müdürü. “Bir noktada bu görev sona ermiş gibi görünüyordu, ancak mühendislerden ve bilim adamlarından oluşan bir ekip birlikte çalışarak sorunları çözmeyi ve uzay aracının bazı yeteneklerini geri kazandırmayı ve sonunda onu Dünya’ya geri yönlendirmeyi başardı. Bence bu aslında oldukça etkileyici. .

“Bundan çıkarabileceğimiz çok şey var ama sonuçta uzay yolculuğu zordur ve bunu burada görüyoruz.”

Niyet ne olursa olsun, bilimkurgunun iki devi için uygun ve bir bakıma şiirsel bir son gibi görünüyor: biri sürekli yıldızlara ulaşıyor, diğeri küçük kayamızla son buluşma için geri dönüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.