Oyun Haberleri

Yerli grup, Final Fantasy 14’ün Far Northern Attire DLC’yi kaldırmasını talep ediyor

Yerli grup, Final Fantasy 14'ün Far Northern Attire DLC'yi kaldırmasını talep ediyor

Finlandiya, Norveç, İsveç ve Rusya’daki Sámi halkını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olan Saami Konseyi, Square Enix’e Far Northern Attire DLC’sini Final Fantasy 14’ten kaldırması için çağrıda bulunuyor. tasvir uygundur” dedi. (yeni sekmede açılır)bunun yerine DLC’de tasvir edilen öğelerin “Sámi kültürel mülkü” olduğunu ve haklarını ihlal ettiğini.

Saami Konseyi başkanı Áslat Holmberg yaptığı açıklamada, “Kültürel mülkiyet haklarımız teorik değil.” Dedi. “Genellikle tüm dünyada uyumlaştırılmış olan fikri mülkiyet yasaları kapsamında korunurlar ve korunabilirler. Bir medya şirketi olarak Square Enix, fikri mülkiyet yasalarının son derece farkındadır ve Sami kültürel varlığının bu bariz ihlali için hiçbir mazereti yoktur.”

Konsey, Sámi kıyafetlerinin sadece bir estetik olmadığını, “anlam, içerik ve bağlamla birlikte Sámi kimliğinin belirli unsurlarını” taşıdığını söyledi. İzinsiz veya izinsiz oyuna dahil edilmesi, milyonlarca FF14 oyuncusunun “bir Sámi halkı gibi giyinmesine, bizim iznimiz olmadan Sámi kimliğine bürünmesine ve kültürümüzün erozyonuna katkıda bulunmasına” olanak tanır.

Bu, Saami Konseyi’nin halkının kültürel mirasını ve haklarını koruma konusunda ilk kez ses getirmesi değil. Holmberg, konseyin pozisyonunun “geçmişte çok netleştiğini” söyledi ve 2019 anlaşmasına dikkat çekti. (yeni sekmede açılır) Walt Disney Animation Studios ile, Disney kültürel ödenek iddialarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra ulaşıldı (yeni sekmede açılır) Disney’in ilk Karlar Ülkesi filminde Sámi koro ilahisini kullanmasının ardından:

  • Frozen 2’nin Sámi dilinde dublajlı bir versiyonunu oluşturmak için Sámi ile çalışmayı kabul etti
  • Sámi halkına, Frozen 2 jeneriğindeki işbirliği ve işbirliği için teşekkür etti
  • Sámi’den ilham alan Frozen 2 içeriğinin “kültürel açıdan duyarlı, uygun ve Sámi’ye ve onların kültürüne saygılı” olmasını sağlamak için bir uzman danışma grubu görevlendirdi.
  • Sámi temsilcilerini Frozen 2’nin ABD’deki dünya prömiyerine davet etti
  • Sámi halkıyla “çapraz öğrenme fırsatlarını takip etmeyi” ve “Sámi toplumuna geri katkı sağlamak için düzenlemeyi” kabul etti.
OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #683: 3 Mayıs Çarşamba

Konsey, aksine Square Enix’in “Sámi halkının bu ürünle ilgili haklarını hafife bile almadığını” söyledi.

Holmberg, Square Enix’in talebini yerine getirmemesi durumunda konseyin hangi eylemi gerçekleştirmeyi planladığını belirtmedi, yalnızca “bu durumun yerli halkın kültürel varlıkları ve görünümleri üzerindeki haklarına ilişkin tartışmayı ilerleteceğini umduğunu” söyledi. tüm endüstrilerle verimli bir diyalog için ileriye.”

Bu, Square Enix’in Final Fantasy 14 kostümleriyle ilgili tartışmaya ilk kez girmesi değil. 2019’da, ülkenin 1910-1945 yılları arasında süren Japon işgali sırasında Korelilere dayatılan bir elbise türünden sonra stilize edilmiş bir kostüm eklediği için eleştirilere maruz kaldı. Bununla birlikte, bu eleştiri biraz daha sessizdi, çünkü kostüm yalnızca Çin’de piyasaya sürüldü.

Saami Konseyi’nin talebi hakkında yorum yapmak için Square Enix’e ulaştım ve bir yanıt alırsam güncelleyeceğim. Şimdilik, 18$’lık Far Northern Attire paketi (yeni sekmede açılır) Final Fantasy 14 çevrimiçi mağazasından satın alınabilir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.