Sağlık

Bitter Çikolata Sağlığınız İçin Kötü mü? Ne biliyoruz

Bitter Çikolata Sağlığınız İçin Kötü mü?  Ne biliyoruz

Pinterest’te paylaş
Burak Karademir/Getty Images
  • Tüketici Raporlarından yapılan yeni araştırma, bitter çikolatanın sağlık sorunlarına yol açabilecek iki ağır metal olan kadmiyum ve kurşun içerdiğini gösteriyor.
  • Uzmanlar, bir ons porsiyonla sınırlıysa, bu Sevgililer Günü’nde bitter çikolata yemenin sorun olmadığını söylüyor. Daha az kurşun ve kadmiyum içeren bir marka seçilmesi de önerilir.
  • Daha güvenli markalar arasında Mast Organik bitter çikolata, Taza çikolata, Ghiardelli ve Valrhona bulunur. Tadını çıkarabileceğiniz bir başka sağlıklı çikolata alternatifi de vegan “sütlü” çikolatadır.

Sevgililer Günü, çiçekler ve çikolatanın en popüler olduğu, romantik jestlerle ilişkilendirilen bir tatildir. Çikolata söz konusu olduğunda, birçok insan bu lezzetli ikramın tadını çıkarmaktan hoşlanır.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar, bitter çikolata ile ilgili olası sorunları gündeme getirdi.

Bitter çikolata bununla bilinir antioksidanlar açısından zengindiğer çikolata türlerine göre daha sağlıklı kabul edilen bir çikolatadır.

Bununla birlikte, Consumer Reports tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, her ikisi de sağlık sorunlarına neden olabilen ağır metaller kadmiyum ve kurşunu büyük miktarlarda içeren bitter çikolatalar var.

Bitter çikolatada kadmiyum ve kurşun

Araştırmacılar incelenen 28 bitter çikolatanın hepsinde bu iki ağır metali buldu.

Sağlık profesyonelleri tarafından güvenli kabul edilen kadmiyum miktarı 4,1 ug/gün, kurşun için ise 0,5 ug/gün’dür. Bilim adamları, 23 bitter çikolata için bir ons tüketiminin bu günlük miktarları aştığını buldu. Ve çubukların 5’i her iki ağır metali de daha yüksek seviyelerde içeriyordu.

Kadmiyum ve kurşun gelişimsel bozukluklara neden olabileceğinden, bu ağır metallere maruz kalmak hamile kadınlar ve küçük çocuklar için en büyük riski oluşturur.

UCLA Tıp Merkezi’nde RD Kıdemli Klinik Diyetisyeni, UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda yardımcı doçent ve RECIPE FOR SURVIVAL’ın yazarı Dana Ellis Hunnes, Healthline’a “Çok fazla kadmiyum karaciğere ve böbreklere zarar verebilir” dedi. “Bu nedenle, alımınızı elinizden gelen en iyi şekilde önlemek veya sınırlamak için elinizden gelen her şeyi yapmanız önerilir.”

OKU  Yabani yaban mersini kan basıncını düşürmeye ve beyninizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Bu Sevgililer Günü’nde bitter çikolatadan kaçınılıp kaçınılmayacağına gelince, uzmanlar porsiyon boyutunun küçük olmasının sorun olmadığını söylüyor. Ayrıca seçtiğiniz markalara da dikkat edin.

Bu test projesine liderlik eden CR gıda güvenliği araştırmacısı Tunde Akınleye yaptığı açıklamada, belirli bitter çikolata türlerinde riskler olsa da, bunlardan tamamen kaçınmanız gerekmediğini söyledi.

Test ettikleri şeker çubuklarının çoğunda endişe verici seviyelerde kurşun ve/veya kadmiyum bulunurken, beşinde iki ağır metalin oldukça düşük seviyelerine sahip olduğunu açıkladı.

Akinleye, “Bu, şirketlerin daha düşük ağır metal seviyelerine sahip ürünler üretmesinin ve tüketicilerin beğendikleri daha güvenli ürünler bulmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.”

Hunnes, “Birisi büyük bir çikolata tüketicisi değilse, Sevgililer Günü’nde, özellikle 1 onsluk bir porsiyonsa, biraz bitter çikolata yemekte sorun yoktur” dedi. “Ancak, daha az kadmiyum ve kurşun için test edilmiş markalara bağlı kalmanızı öneririm.”

Bu Sevgililer Günü’nün tadını çıkarmak için daha güvenli alternatifler

Bazı bitter çikolataların sağlık risklerini göz önünde bulundurarak, diğer seçenekleri de düşünebilirsiniz.

Tüketici raporları, daha güvenli alternatiflerin Mast Organik bitter çikolata, Taza çikolata, Ghiardelli ve Valrhona olduğunu söyledi.

Hunnes, “Kakao miktarını sulandıracak vegan ‘sütlü çikolatalar’ var ve bu nedenle teorik olarak kurşun ve kadmiyum toplamış olacaksınız” dedi. “Özel bir yemeğin tadını çıkarabilir, farklı aromalı ikramları tercih edebilir ya da sevdiklerinizle hiç yemek içermeyen özel bir geziye çıkabilirsiniz.”

Getirmek

Yeni bir Tüketici Raporları çalışmasına göre, birçok bitter çikolata, genel sağlığınıza zararlı olabilecek iki ağır metal olan kadmiyum ve kurşun içerir.

Sağlık uzmanları, bir ons porsiyonla sınırlıysa, Sevgililer Günü’nde bitter çikolata yemenin sorun olmadığını belirtiyor. Ayrıca daha az kurşun ve kadmiyum içeren bir marka seçin.

Güvenli markalar arasında Mast Organik bitter çikolata, Taza çikolata, Ghiardelli ve Valrhona bulunur. Tadını çıkarabileceğiniz bir başka sağlıklı çikolata alternatifi de vegan “sütlü” çikolatadır.

OKU  Katı kürtaj yasaları kanser tedavisini ne kadar geciktiriyor?

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Moda

Moda aşkına! Sevgililer Günü kıyafetlerinin 5 kabilesi nasıl çözülür?

Moda

Sevgililer Günü Hediye Rehberi: Onun İçin

Moda

Sevgililer Günü Hediye Rehberi: Onun İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir