Oyun Haberleri

Rocket League ticaret sitesi kurucusu, Epic’in bir kararı onu işsiz bıraktıktan sonra bir daha asla ‘başka bir şirketin kararlarına dayalı bir ürün geliştirmeyecek’

A Rocket League Garage flag on a car in Rocket League.

Rocket League’in oyuncu-oyuncu takas sistemi Aralık ayında kapatılacak. Benim gibi biri için bu haber hafif bir hayal kırıklığı gibi geliyor -en sevdiğim tekerlek takımını bir arkadaşımla takas ederek almıştım ama bu özelliği yıllardır kullanmadım- ama Berlin merkezli tasarımcı Laurids “Vicegold” Düllmann ve diğer birkaçı için ise bu duyuru işini kaybetmek anlamına geliyor.

Vicegold, Rocket League geliştiricisi Psyonix veya sahibi Epic Games’te çalışmıyor. Çoğunlukla Rocket League oyuncuları arasındaki takasları koordine etmek için kullanılan ve banner reklamlardan ve premium abonelik seçeneğinden para kazanan popüler bir web sitesi olan Rocket League Garage’ın kurucularından biridir. Bu site beş yıldır onun tek gelir kaynağı ve iki kişiye daha istihdam sağlıyor. (RL Trades Finder ve RL Exchange gibi başka Rocket League ticaret siteleri de var; ikincisi öğeleri kendisi alıp satıyor.)

Psyonix, oyuncu ticaretini kaldırma kararını çok ayrıntılı bir şekilde açıklamadı ve duyurunun Rocket League ticaret hizmetleri sunan sitelerin 5 Aralık’tan sonra “dolandırıcı” olacağına ilişkin buz gibi bildiriminin aksine, Vicegold ve Rocket League Garage bunu kaldırmadı. geliştiriciyle düşmanca bir ilişkisi vardı. Tam tersi oldu: Vicegold bu hafta PC Gamer’a yaptığı telefon görüşmesinde Psyonix’in yıllar boyunca destekleyici ve iletişimsel olduğunu söyledi.

“Onlar [Psyonix] Vicegold, “Her zaman çok iyiydik” dedi. “Sıralama izleyici gibi işlevselliğe sahip olabilmem için bana kendi API’lerine erişim bile verdiler. Ne zaman bir sorumuz olsa, hep bizimle konuşuyorlardı. Bazen ‘Tamam, lütfen Hizmet Koşullarımızı uygulayın’ dediler ve biz de her zaman memnuniyetle buna mecbur kaldık.”

Vicegold’un Psyonix ile ilişkisi Rocket League’in çıkışından çok daha öncesine dayanıyor: Kendisi Rocket League’in selefi Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars’ın (stüdyo ikinci denemesinde oyunlara isim verme konusunda daha iyi hale geldi) bir oyuncusuydu ve küçük bir oyuncuydu. 2014 yılında Rocket League alfa testçilerinden oluşan bir grup. O zaman, diğer alfa testçilerinin aldıkları ekstra kodları dağıtmasının bir yolu olarak web sitesini kurdu. Psyonix’in kurucusu Dave Hagewood sitenin ilk tasarımına övgüde bulundu ve geliştirici, Rocket League Garage logosunu oyuncuların arabalarına takabilecekleri bir bayrağa bile koydu. (PC Gamer dahil diğer web sitelerinde de Rocket League bayrakları bulunur.)

Rocket League’in oyuncudan oyuncuya ticaret sistemi Aralık ayında kaldırılacak. (İmaj kredisi: Psyonix)

Vicegold, 2016 yılında Rocket League’e takas eklendiğinde Rocket League Garage’ın “gerçekten büyük olmaya başladığını” söylüyor. Vicegold, sitenin hâlâ, oyunun liderlik tablolarına erişim ve kozmetiklerin ön izlemesini sağlayan bir araç da dahil olmak üzere bir takas teklifleri dizininden daha fazlasını sunmasına rağmen, trafiğinin %90’ının ticaretle ilgili olduğunu söylüyor. Rocket League Garage’daki bir gönderide bunu açıkça ifade etti: “Bugün işimizi kaybettik.”

OKU  Pokemon GO Leak Görünüşe göre Yeni Efsaneleri ve Hisuian Evrimlerini Onaylıyor

Bence bu, insanların oyunu nasıl kullandıkları hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar tarafından verilen bir karar.

Vicegold

Epic, eşya ticareti politikasının neden böyle olduğunu veya bunu neden şimdi Rocket League’e uyguladığını açıklamayı reddetti. Duyuruda yalnızca, değişikliğin Rocket League’i “Epic’in oyun kozmetikleri ve öğelerin takas edilemediği, aktarılamadığı veya satılamadığı eşya mağazası politikalarına yönelik genel yaklaşımı” ile uyumlu hale getireceği ve “bazı Rocket League için gelecek planlarının önünü açacağı” belirtiliyor. Araçlar zamanla diğer Epic oyunlarına da gelecek ve oyunlar arası sahipliği destekleyecek.”

Vicegold, Epic’in bunu yapma hakkını kabul etse bile bunun ileriyi göremeyen bir karar olduğunu düşünüyor.

“Bence oyunda en çok harcamayı yapanlar tüccarlar çünkü bu eşyalara önem verenler onlar” diyor. “Tanıdığım her büyük tüccar, bazı öğeler özel olduğu için Item Shop öğelerine bile binlerce para harcıyor. Bu değişiklikle en çok zarar verdikleri kişiler muhtemelen oyunda en çok harcama yapan kişilerdir. Yani bence bu gerçekten tuhaf bir karar. Ve bence bu, insanların oyunu nasıl kullandıkları hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar tarafından verilen bir karar. Ama yani, bu onların oyunu, anlıyor musunuz? Bunu yapmak onların hakkı. Ama aynı zamanda yaşamak zorundasınız. sonuçlarıyla birlikte.”

Rocket League Garajındaki takas teklifine bir örnek. (Resim kredisi: Rocket League Garajı/Psyonix)

Böyle bir projeye başlarsanız birkaç dakika içinde bitebileceğinin farkında olmalısınız.

Vicegold

Vicegold hala üzerinde çalışılan bazı yeni, ticaretle ilgili olmayan Rocket League Garage özelliklerini yayınlamayı planlıyor ancak bundan sonra, hangi şirkette çalışırsa çalışsın şartıyla ürün tasarımcısı olarak yeni bir gelir kaynağı arayacağını söylüyor. çünkü “başka bir şeye dayanmayan kendi ürünlerini geliştirmek” olmalı.

Vicegold, “Kesinlikle bir daha asla yapmayacağım şey bu: başka bir şirketin kararlarına dayanan bir ürün oluşturmak” diyor. “Çünkü bunun gibi şeyler oluyor, değil mi? Bu çok üzücü, çünkü pek çok insanın Fortnite ve Rocket League gibi tüm bu popüler oyunlar etrafında uygulamalar ve web siteleri oluşturması için harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ancak bir noktada, bunu yapmak zorundasınız. bunun başka bir şirket olduğunun farkına varın ve onların mali çıkarlarını göz önünde bulunduruyorlar ve bu üçüncü taraf projesini kesinlikle umursamıyorlar ki bu da sorun değil sanırım ama şunu bilmelisiniz ki eğer böyle bir projeye başlarsanız, dakikalar içinde yok olabilir.”

OKU  Jedi: Survivor ön sipariş ve lüks sürüm bonusları kayboluyor

Vicegold gibi ben de Epic’in Rocket League ticaretini neden kestiği konusunda yalnızca spekülasyon yapabilirim. Özelliğin kaldırılması muhtemelen müşteri desteği yükünün bir kısmını boşaltıyor ve Epic yakın zamanda maliyet düşürme adına yüzlerce kişiyi işten çıkardı. Ama bence buradaki büyük resim Valve ve Epic gibi şirketlerin Yapmak İnsanların, kendi şartlarına uygun olduğu sürece kendi ürünlerine dayalı ürünler yapmaları hoşuma gidiyor; Valve’ın Steam Marketplace’te kullanıcı tarafından oluşturulan kozmetik ürünleri satması ve Epic’in, Yaratıcı Ekonomisi 2.0 koşulları kapsamında gelirini Fortnite adası yaratıcılarıyla paylaşması gibi. Gayri resmi iş ilişkileri bitti, resmi olanlar geldi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.