Oyun Haberleri

‘Bu deneyim son derece üzücü oldu’: Insomniac, Wolverine’in geleceğine dair umutlar da dahil olmak üzere yıkıcı fidye yazılımı saldırısına yanıt olarak bir açıklama paylaşıyor

Miles Morales carrying a backpack.

Geçtiğimiz hafta, Insomniac Games’in, yaklaşan Wolverine oyununun ayrıntılarının (aynı zamanda birkaç geliştiricinin kişisel bilgilerinin) kamuoyuna açıklandığı bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğuna dair raporlar ortaya çıkmaya başladı.

Fidye yazılımı grubu Rhysida, Insomniac’ın kendilerine yaklaşık 2 milyon dolar BitCoin vermesini, aksi takdirde hack sırasında çalınan bilgilerin açığa çıkacağını talep etti; fidye tarihi geçtikten sonra tehdit devam etti. Grup, milyonlarca dosyadan oluşan bir terabaytın üzerinde veriyi internete yayınladı.

Bunlar arasında 2032’ye kadar uzanan bir geliştirme yol haritası, söz konusu Wolverine oyunundan görüntüler ve dosyalar, iş ayrıntıları ve Insomniac çalışanlarına ilişkin kişisel bilgiler yer alıyor. Bugün Insomniac şu soruya resmi bir yanıt yayınladı: heyecan.

“Stüdyomuza yapılan son siber saldırı ve bunun ekibimize verdiği duygusal zarardan dolayı hem üzgün hem de öfkeliyiz. Birkaç gün boyunca birbirimize destek olmak için kendi içimize odaklandık… bu deneyim bizim için son derece üzücü oldu.”

Rick Lane’in hafta başında yazdığı gibi, bu, bir çalışanın aile üyesinin aktardığı birkaç kırıntıdan öte bir şey; bu, bir fidye yazılımı grubu tarafından gerçekleştirilen ve geliştirme ekibi için ciddi sonuçlar doğuran ciddi bir suçtur.

Bu tür saldırıların oluşturduğu tehdit gerçektir. Ağustos ayında alınan bir mahkeme kararı, Destiny 2 ekibinin sesli mesaj yoluyla hakaret yüklü talepler aldığını ve bir çalışanın adresinin ele geçirildiğini belirten bir tehdit olduğunu ortaya çıkarmıştı: “Bir çalışanın adresiyle aynı telefon numarasını kullanan bir kişi Tehdit ve taciz yağmurunu yağdıran kişi, çalışanın evine pizza teslim ettirdi, bu da çalışanın ve partnerinin nerede yaşadığını bildiklerini gösteriyordu.”

Bu saldırı benzer şekilde stüdyonun güvenliğini tehlikeye atma riski taşıyor. Kötü aktörlerin algılanan bir kin peşinde gidebilecekleri (ve yapabilecekleri) mesafeleri küçümsemek, özellikle de bir terabayttan fazla veri şu anda internet tarafından taranırken, sorumsuzluk ve saflık olur.

OKU  Pokemon Fan Art Wobbuffet ve Haunter'ı Birleştiriyor

(Resim kredisi: Twitter/X’te @insomniacgames)

Wolverine sızıntısıyla ilgili olarak stüdyo şunları yazıyor: “Marvel’s Wolverine planlandığı gibi devam ediyor. Oyun yapım aşamasında ve tüm planlarımız gibi geliştirme sürecinde de şüphesiz gelişecek. Zamanı geldiğinde Marvel’s Wolverine hakkındaki resmi bilgileri paylaşacağız. … buradaki herkes adına, bu zorlu dönemde devam eden desteğiniz için teşekkür ederim.”


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.