Oyun Haberleri

Bu Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler hepimizi IRL yayıncılarına dönüştürmek istiyor

Bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi yapay zeka destekli yeni bir asistanla birlikte geliyor ancak Not Defteri güncellemesi beni daha çok heyecanlandırıyor

Meta Connect Açılış Konuşmasında, yalnızca VR kulaklıkları ve Snoop Dogg destekli yapay zekalar yoktu. Meta, kullanıcıların takipçilerine canlı yayın yapmalarına ve birinci şahıs bakış açısıyla çekim yapmalarına olanak tanıyacak yeni Ray-Ban Meta Akıllı Gözlüklerini duyurarak herkesi bir IRL yayıncısına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler, Ray-Ban’in Stories akıllı gözlüklerinin, zayıf pil ömrü ve kayıt yetenekleri nedeniyle hiçbir zaman tam anlamıyla kullanılmayan bir yükseltmesidir. Yayıncıların ve içerik oluşturucuların ilgisini çekecek yeni özellik, eller serbest olarak doğrudan Instagram ve Facebook Live’a canlı yayın yapabilme yeteneğidir. Yorumlar karşınıza çıkacaktır ya da gözlükten sesli olarak okunmasını sağlayabilirsiniz.

Meta, Ferrari F1 pilotu Charles LeClerc’in milyonlarca takipçisine bir go-kart seansını canlı olarak yayınlamasıyla kısa bir bölüm yaptı ve bize birinin ne tür bir ünlü/influencer çılgınlığına girebileceğine dair daha iyi bir fikir verdi.

Qualcomm Snapdragon AR1 Gen1 çipi gözlüklere güç veriyor. Ultra geniş 12 megapiksel kameraya sahip ve 60 saniyeye kadar 1080p videolar çekebiliyor. Ray-Ban’lerde ayrıca yerleşik Meta AI bulunur, böylece sesli komutlar verebilirsiniz. Açılış konuşması sırasında, gözlüklerden fotoğraf çekip bir arkadaşınıza göndermesini isteyebileceğinizi veya herhangi bir dijital asistan gibi Meta AI’dan diğer görevleri yerine getirmesini isteyebileceğinizi gördük.

Yerleşik mikrofonları ve hoparlörleri vardır, bu nedenle bu tür bir yayın için kullanmayı planlamıyorsanız bile, gözlükleri kulaklık yerine Bluetooth kulaklık olarak kullanabilirsiniz; bu, açık havadaysanız muhtemelen güzeldir.

Gelecekteki bir güncelleme, gözlüklerin yer işaretlerini tanımasına olanak tanıyacak ve hatta diğer dillerdeki tabelaları gerçek zamanlı olarak çevirebilecek. Ancak Google’ın I/O 2023’te gösterdiği gibi gerçek zamanlı konuşma çevirisi yapmayacaklar. Ancak Google henüz herhangi bir AR gözlükünü resmi olarak duyurmadı.

Tom’s Guide’daki arkadaşlarımız gözlüklerle biraz zaman geçirdiler ve önceki nesil akıllı Ray-Ban gözlüklere göre çok daha iyileştirilmiş pil ömrü ve depolama gibi daha iyi genel özellikleri överek çoğunlukla olumlu şeyler söylediler.

OKU  Tekken 8, bir dizi ilk olarak çapraz oyuna sahip olacak

Tom’s’a göre tek dezavantajı, kayıt yaparken veya canlı yayın yaparken gözlükte yanan beyaz ışığın biraz zayıf görünmesi. Etrafınızdaki insanların canlı yayında olduğunuzu ve kayıt yaptığınızı bilmesi için parlak kırmızı ve fark edilebilir olmalıdır, aksi takdirde halka açık yayın yaparken bazı gizlilik sorunlarına yol açacaktır.

Ray-Ban Meta Akıllı Gözlüklerin perakende satış fiyatı 300$’dır ve ön sipariş için şu anda mevcut olup gönderim tarihi 23 Ekim olarak belirlenmiştir.


En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.