Oyun Haberleri

OpenAI CEO’su Sam Altman kovuldu: Şirket ‘artık liderliğe devam etme becerisine güvenmiyor’

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - NOVEMBER 06: OpenAI CEO Sam Altman speaks during the OpenAI DevDay event on November 06, 2023 in San Francisco, California. Altman delivered the keynote address at the first-ever Open AI DevDay conference.(Photo by Justin Sullivan/Getty Images)

ChatGPT yapımcısı OpenAI, Sam Altman’ın şirketin icra kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyeliği görevinden alındığını duyurdu. Altman’ın yerine, kalıcı bir yedek bulunana kadar geçici CEO olarak görev yapacak olan OpenAI’nin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati getirildi.

Altman’ın ani ayrılışının nedeni açıklanmadı ancak OpenAI’nin duyurusu, yönetim kurulunun bakış açısına göre bir tür uygunsuzluğun meydana geldiğini öne sürüyor.

Duyuruda, “Bay Altman’ın ayrılışı, kurul tarafından yürütülen müzakereli bir inceleme sürecinin ardından geldi; bu süreç, kendisinin kurulla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun kurulun sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini engellediği sonucuna vardı.” ifadesine yer verildi. “Yönetim kurulunun artık onun OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok.”

OpenAI yönetim kurulu yaptığı açıklamada Altman’ın “OpenAI’nin kurulmasına ve büyümesine yaptığı birçok katkı” nedeniyle şükranlarını dile getirdi ancak “ileriye doğru ilerlerken liderliğin gerekli olduğunu” söyledi.

Altman’ın aniden görevden alınması gerçekten şok edici. OpenAI’nin genel müdürü olmasının yanı sıra aynı zamanda şirketin kamuya açık yüzüydü: Yapay zeka ile ilgili çeşitli konferanslara katıldı (birkaç hafta önce OpenAI’nin kendi DevDay’i de dahil) ve Mayıs ayında ABD Kongresi önünde ifade vererek şunları sordu: Yapay zeka gelişimini düzenleyecek yeni bir hükümet kurumunun oluşturulması için. Bu haftanın başlarında Altman, Twitter’da OpenAI’nin hizmete olan talebin kapasitesini aşması nedeniyle “ChatGPT Plus kayıtlarını duraklattığını” söyledi.

(İmaj kredisi: Sam Altman (Twitter))

Ancak aynı zamanda OpenAI’de büyük mali kayıpların yaşandığı bir döneme de başkanlık etti ve bu, acemi, ileri teknoloji şirketlerinden pek de beklenmeyen bir durum olsa da, muhtemelen ona herhangi bir fayda sağlamadı.

Görevden alındığı haberinin kamuoyuna duyurulmasından kısa bir süre sonra Altman, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı. heyecan, bunun arkasındaki nedene dair hiçbir fikir sunmamasına rağmen. “OpenAI’de geçirdiğim zamanı çok sevdim” diye yazdı. “Kişisel olarak benim için ve umarım tüm dünya için dönüştürücü oldu. En önemlisi bu kadar yetenekli insanlarla çalışmayı sevdim. Bundan sonra ne olacağı hakkında daha sonra söyleyecek daha çok şeyim olacak.”

OKU  Diablo 4 Rogue, en zorlu patronlarını tek seferde vurmak için bir çift pantolon kullanıyor: 'Uber Lilith kesinlikle çocuk oyuncağıydı'

Sebep ne olursa olsun, Altman’ın görevden alınması sosyal medyada şok ve spekülasyonlarla karşılandı ve şirketin açıklamasının muğlak yapısı nedeniyle bir miktar mutsuzluk yaşandı. Twitter kullanıcısı olarak Geoffrey Miller Şöyle ifade edin: “Şirket liderliğindeki değişiklikle ilgili duyurunuz, milyonlarca insanın bunun kısa vadede insanlığın yok olması riskini artırıp artırmadığını merak etmesine neden oluyorsa, şirketinizin üst yönetimden daha fazlasını yeniden düşünmesi gerekiyor.”

Tahmin edilebileceği gibi, belirli bir miktar da vardı. Schadenfreude:

(Resim kredisi: blader (Twitter))

Yorum talebine yanıt olarak bir OpenAI temsilcisi, PC Gamer’ı Altman’ın kaldırıldığını duyuran şirketin blog gönderisine yönlendirdi. Mevcut olduğunda daha fazla bilgiyle güncelleyeceğiz.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.