Oyun Haberleri

CDPR geliştiricileri, son dönemdeki işten çıkarmaların yol açtığı “muazzam miktardaki stres ve güvensizlikten” sonra, iyileştirmelere rağmen sendikalaşmanın hala gerekli olduğunu söylüyor

Two spies from Cyberpunk 2077: Phantom Liberty meet in a dusty bar.

Bu ayın başlarında, aralarında CD Projekt Red’in de bulunduğu Polonyalı oyun geliştiricileri, Polonya Gamedev İşçi Sendikasını (PGWU) kurdu. Bu, Temmuz ayında şirkette işgücünün %9’unun daha fazla işten çıkarılmasının ardından geldi. O zamanlar CEO Adam Kiciński, bu hamlenin ekipleri daha “çevik ve etkili” hale getirmeye yardımcı olacak bir şey olduğunu ancak çevik ve etkili olmanın kirayı ödemediğini açıklamıştı.

Sendikanın web sitesinde şöyle açıklanıyor: “Bu olay muazzam miktarda stres ve güvensizlik yarattı, ruh sağlığımızı etkiledi ve buna karşılık olarak bu birliğin kurulmasına yol açtı. Sendikaya sahip olmak, daha fazla güvenliğe, şeffaflığa, daha iyi korumaya ve daha güçlü bir sendikaya sahip olmak anlamına gelir.” Kriz zamanlarında ses.”

CD Projekt Red’deki geliştiriciler, IGN ile yaptıkları bir röportajda duruma daha fazla ışık tuttular ve hem 2017’de Witcher 3’te hem de 2019’da Cyberpunk 2077’de yaşanan zorlu kültür sorunlarının artçı şoklarının bu sinir bozucu ortama yol açtığını söylediler.

Dilbilimsel QA Güvence Koordinatörü Paula Mackiewicz-Armstrong, bir bütün olarak şirkette işler yolunda olsa da hâlâ yeterince iyi olmadığını söylüyor. “2019 ve 2020’de siperlerdeydim. Jüpiter’deki yangınların yandığını gördüm… CDPR’nin bu iyileştirmelere kendini adamış olmasından mutluyum ancak hâlâ mükemmel değil.”

Bu değişiklikler, büyük ölçüde yerleşmiş gibi görünen kriz kültürünü azaltma taahhüdünü içeriyor ve Mackiewicz-Armstrong, hâlâ fazla mesai olmasına rağmen “genel olarak daha sağlıklı olduğunu” söylüyor. Bir sonraki Witcher oyununun yönetmeni Jason Slama, konuyla ilgili suçlamalara kararlı bir şekilde yanıt verdi “Asla benim gözetimimde değil!” Ancak 2023’teki işten çıkarma dalgasının da gösterdiği gibi, geliştiricilerin korkması gereken tek şey kriz değil.

“Yakınınızda uzun süre birlikte çalıştığınız, mentorluk yaptığınız veya onun potansiyelini bildiğiniz herhangi bir durumda, onu işten çıkarılmış olarak gördüğünüzde ve bulamadığınızda… teknik QA analizi Tolly Kulczycki, “neden olduğuna dair yanıtlar çatlakları gerçekten hızlı bir şekilde göstermeye başlıyor” diyor.

OKU  Lollipop Chainsaw'ın yeniden yapımı artık sadece bir Lollipop Chainsaw'un yeniden yapımı, ancak görünüşe göre hayranların talep ettiği şey de bu

Mackiewicz-Armstrong da aynı fikirde: “Aileleri var ve var olabilmek için hayatlarında istikrara ihtiyaçları var. Dolayısıyla üzerinizde işten çıkarılma korkusu oldukça stresli. Ya da daha gençseniz ve sektöre yeni başlıyorsanız, o zaman kendini kanıtlama şansına sahip olmak için… İşten çıkarılan pek çok kişi oldukça yakın zamanda, aylar ya da bir yıl boyunca işe alındı ​​ve bu şanslarını tamamen kaybettiler.”

Birlik henüz CD Projekt Red tarafından resmi olarak tanınmadı, özellikle de birliğin kendisi hala ilk günlerinde olduğundan. Ancak yeni kurulan sendika ile stüdyo arasında diyalogun başladığı bildirildi.

IGN’e yaptığı açıklamada CD Projekt Red, geliştirici adına konuşan yönetim kurulu danışma grubu olan RED Takım Temsilcilerinin altını çizdi: “Onlarla iki yıldan fazla bir süredir çalışıyoruz ve çalışmalarımızı sürdürmek için bunu yapmaya devam edeceğiz. çalışma ortamı şeffaf, güvenli ve sağlıklı.” Ancak Mackiewicz-Armstrong gibi geliştiriciler hala bir birliğin gerekli olduğu konusunda ısrar ediyorlar çünkü “kararlarının veya tavsiyelerinin hiçbiri hiçbir şekilde yasal olarak bağlayıcı değil. Bunların hepsi tavsiye niteliğinde ve yönetim kurulunun veya yönetimin takdirinde.”

Bu izler. Çok az şirket ‘Hey, işte patronun üzerinde yasal olarak bağlayıcı bir yetki var’ diyecektir. Bir şirket tarafından uygulanan her türlü önlem, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, kaçınılmaz olarak onu yaratanların çıkarlarına en uygun şekilde hareket edecektir.

“[The RED Team representatives is] Mackiewicz-Armstrong şöyle diyor: “Gerçekten harika bir girişim. Ancak sendika, yönetim kuruluna bağlı olmayan, onlara yanıt vermeyen ve yalnızca iç değil, yasalarla da koruma altına alınan koruma ve yardım sağlayan bir dış organdır.” şirket prosedürleri.”

Oyunlar için harika bir yıl oldu, ancak onları yapan insanlar ve genel olarak teknoloji endüstrisi için berbat bir yıl oldu. 2023 henüz bitmedi, ancak bu yılki işten çıkarmalar şunları içeriyor: Unity’den 600 çalışan, Dragon Age’in en iyi yazarlarından bazıları, Brace Yourself oyunlarının yaklaşık yarısı, Telltale Games personelinin çoğu, az sayıda Hearthstone geliştiricisi, Firaxis’ten yaklaşık 30 geliştirici… ve Buzdağının görünen kısmını zar zor geçtim. Take-Two’nun ‘üstel büyüme dönemi’ sonrasında çalışanlarını işten çıkarması gibi, şirket iyi durumda olsa bile bu tür şeyler oluyor.

OKU  Bir PS VR2'yi bir PC'ye bağlayabileceğiniz ortaya çıktı, bu pek iyi değil

Daha geniş teknoloji endüstrisi de büyük darbeler alıyor. Microsoft devasa 10.000 çalışanını işten çıkardı (gerçi bu sayı ölçeğin bir yan ürünü: şirketin dünya çapında 221.000’den fazla çalışanı var). Bu yaygın bir sorun, ancak aynı zamanda teknoloji ve oyun endüstrisine özgü de değil; bu tür iş güvensizliği genel olarak toplumun başına bela oluyor.

Ancak bunun yaygın olması, omuz silkip bu konuda yapılacak hiçbir şey olmadığını söylemek için bir neden olduğu anlamına gelmez. CD Projekt Red’deki geliştiricilerin kendileri ile bu korkunç trend arasında başka bir engel oluşturmaya başlamasına sevindim: ve umarım stüdyonun birleşmelerini resmen tanıması çok uzun sürmez.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.