Oyun Haberleri

Dead Space yaması, Digital Foundry açıklamasından bir gün sonra can sıkıcı bulanık dokuları düzeltir

Dead Space cover

Yeni Dead Space harika bir yeniden yapım (yeni sekmede açılır) bir hayatta kalma korku klasiği. PC’de ilk 90 dakikalık necromorph doğramayla ilgili birkaç şikayetim var: Büyük, muhteşem, kanlı ve varsayılan zorlukta belki biraz fazla kolay. Ama düne kadar 1.03 yaması (yeni sekmede açılır)aynı zamanda can sıkıcı bir grafik kusuru vardı: zorunlu değişken oranlı gölgeleme (yeni sekmede açılır) Ishimura’nın daha karanlık köşelerinde bulanık, titreyen dokular yaratan (VRS).

Digital Foundry, derinlemesine bir teknik analiz videosunda Dead Space’in VRS ile ilgili sorunlarını özellikle dile getirdi. Sadece bir gün sonra EA, PC oyuncularının VRS’yi tamamen kapatmasına ve konsollarda devre dışı bırakmasına izin veren bir yama yayınladı. Aslında, seçenek artık PC’de varsayılan olarak kapalı görünüyor.

Dürüst olmak gerekirse, kurulumumdaki farkı zar zor görebiliyorum. Oyun, VRS kapalıyken kesinlikle daha iyi görünüyor, ancak PC’de fark edilir derecede bulanık olup olmadığı, çoğunlukla açtığınız diğer grafik hilelerine bağlıdır. Bu yararlı karşılaştırma videosunun belirttiği gibi (yeni sekmede açılır) YouTuber Sholva’nın yaptığı çalışmada, bulanık VRS dokuları en çok DLSS Performans moduyla birlikte fark edilir hale geldi.

Performansı optimize eden iki farklı teknik çözümü üst üste koyduğunuzu düşünürsek bu mantıklı. VRS, ekranın bazı bölümlerini daha düşük doğrulukta işliyordu; DLSS Performans modu, yükseltme sırasında daha da kötüleşiyor ve bazı kenarlarda bazı önemli pikselleşmeler oluşturuyordu. DLSS’yi Kalite olarak ayarladım ve varsa, VRS etkinken neredeyse çok fazla bulanıklık fark etmedim, ancak standart TAA kenar yumuşatma ile daha belirgin hale geldi.

Dead Space’in hangi konfigürasyonda çalışıyor olursanız olun muhtemelen çok iyi görüneceğini söylemek yeterli. VRS, ortalama fps’nizi tek haneli rakamlara yükseltebilir, ancak özellikle aynı anda DLSS kullanıyorsanız, daha temiz dokular ve tüysüz koyu köşeler için bunu rahatça kapalı tutabilirsiniz. DF personel yazarı John Linneman, Digital Foundry’nin videosunda VRS sorunlarını vurguladığı sürüm olan PS5 sürümüne gelince, çok gelişmiş (yeni sekmede açılır) 1.03 yamasından sonra.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  'Zehirli' stüdyo yönetimi skandalından iki yıl sonra Steve Gaynor, Fullbright adı altında solo geliştirici olarak çalışıyor