Oyun Haberleri

MSI, Rus geliştiricisine ödeme yapmamasına rağmen “Afterburner” hız aşırtma uygulamasıyla devam etmeyi planlıyor

MSI Afterburner application open on a Windows background.

MSI Afterburner, grafik kartı izleme, hız aşırtma ve düşük voltaj için tüm dünyada kullanılan bir uygulamadır. Genel GPU düzeltmesiyle oldukça eşanlamlı hale geldi, ancak uygulamanın geliştiricisi, bu ayın başlarında bir forum gönderisinde yaşamak için fazla kalmamış olabileceğini öne sürdü. MSI, “MSI Afterburner ile devam etmeyi tamamen planlıyoruz” diyerek aynı fikirde değil.

MSI Afterburner, hız aşırtma uygulamasını uzun yıllar çalışır durumda tutan Rus vatandaşı Alexey ‘Unwinder’ Nicolaychuk tarafından geliştirildi. Nicolaychuk, Afterburner’a güç veren temel yazılım katmanının bir parçası olan RivaTuner İstatistik Sunucusunun geliştirilmesinden de sorumludur.

Guru3D forumlarındaki bir gönderide (yeni sekmede açılır) (TechPowerUp aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), Nicolaychuk, Afterburner’ın geliştirilmesinin “yarı terk edilmiş” olduğunu öne sürüyor.

“…MSI art yakıcı projesi muhtemelen sona erdi,” diyor Nicolaychuk.

“Sebepler savaş ve siyaset. MSI Afterburner geliştirme haber dizisinde bundan bahsetmedim, ancak proje şirket tarafından oldukça uzun bir süredir yarı yarıya terk edildi. Aslında MSI’ın geliştirildiği günden bu yana bir yıla yaklaşıyoruz. Afterburner lisans sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ‘politika nedeniyle’ durdurdu [sic] durum’.”

Nicolaychuk, uygulamanın geliştirilmesinin son 11 ayda devam ettiğini, ancak bunun da yakında sona erebileceğini söylüyor.

MSI’ın Afterburner lisans sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi bıraktığı günden bu yana bir yıla yaklaşıyoruz.

Alexey ‘Çözücü’ Nicolaychuk

“Son 11 ay boyunca yükümlülüklerimi yerine getirmeye devam etmeye çalıştım ve proje üzerinde tek başıma çalıştım, ancak bu hayal kırıklığından başka bir şeyle sonuçlanmadı; ölü bir atı dövdüğümü ve enerjimi boşa harcadığımı hissediyorum. artık şirket tarafından gerekli değil.

“Her neyse, biraz boş zamanım varken kendim desteklemeye devam edeceğim, ancak muhtemelen bunu bırakıp başka bir şeye geçmem gerekecek, bu da faturalarımı ödememe izin verecek.”

OKU  VRChat'te sanal seks satan kadın, 'fuhuş' nedeniyle ABD vizesini reddetti

Nicolaychuk, RivaTuner İstatistik Sunucusunun (yazılımın Afterburner’ın birçok işlevi için çok önemli olduğunu) geliştirilmesinin, Afterburner’dan maddi olarak ayrı olduğunu ve devam edeceğini belirtiyor.

Nicolaychuk, sorunun Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ilgili olduğunu öne sürüyor ve o zamandan beri MSI ile durumun böyle olduğunu doğruladık. MSI, PC Gamer’a Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle ödemelerin durdurulduğunu belirterek, “RU/UA savaşı ve buna bağlı ekonomik düzenlemeler nedeniyle ödemeler askıya alındı.”

Devam eden işgal, birçok ülke ve şirketin Rusya’dan çekilmesine veya ülkedeki ayak izlerini önemli ölçüde azaltmasına yol açtı. Uluslararası olarak dünya çapında kolayca para transferi yapmak için kullanılan bankacılık sistemi SWIFT, Rusya’da kısıtlandı. Ülkedeki birçok bankanın geçen Mart ayından bu yana sistemle bağlantısı kesildi. Yine de Yale’in bir raporuna göre (yeni sekmede açılır)9 Ocak 2023’te güncellendi, Micro-Star International Co. (MSI) hala Rusya’da faaliyet gösteriyor.

Bunun Afterburner’ın sonu olduğu konusunda MSI aynı fikirde değil.

Tamamen MSI Afterburner ile devam etmeyi düşünüyoruz.

MSI

MSI, PC Gamer’a “MSI Afterburner ile devam etmeyi tamamen planlıyoruz” dedi. “MSI bir çözüm üzerinde çalışıyor ve yakında çözülmesini bekliyor.”

İster aynı formda ister biraz farklı bir şekilde olsun, bu Afterburner yazılımının sonu gibi görünmüyor. Bunun, uygulamanın yıllardır tek koruyucusu olan Nicolaychuk’a ödeme yapmanın bir yolunu bulmak mı yoksa hız aşırtma uygulamasını tamamen geliştirmek için başka bir plan kullanmak mı olduğu net değil.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Önce oyuna girin

OKU  Google'ın yeni yapay zekası ırkçılık yapmadı, ancak kamuya açık batağı yine de kitaplardan 100 milyar dolar çaldı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.