Oyun Haberleri

Destiny 2 hile üreticisi, yargıç DMCA’yı ihlal ettiğine karar verdikten sonra Bungie’ye 4,4 milyon dolar borçlu

Zavala

Bungie, bir yargıç hile üreticisinin Destiny 2’nin korumalarını atlayarak ve daha sonra oyunculara sattığı hileler geliştirmek için oyunu tersine mühendislik yaparak DMCA’yı ihlal ettiğini tespit ettikten sonra AimJunkies’e karşı 4,4 milyon dolarlık bir tahkim ödülü kazandı.

Bungie, 2020’den itibaren PerfectAim dahil olmak üzere birden fazla Destiny 2 hile üreticisine karşı avukatları serbest bıraktı. (yeni sekmede açılır)Timsah Hileleri (yeni sekmede açılır)ve Ring-1 (yeni sekmede açılır). Ancak Mayıs 2022’de bir yargıç telif hakkı ihlali bölümünü reddettiğinde AimJunkies’a karşı bir engelle karşılaştı. (yeni sekmede açılır) Bungie’nin iddiasına ilişkin olarak: AimJunkies, yazılımının orijinal bir yaratım olduğunu ve bu nedenle “yetkisiz bir kopya” teşkil etmediğini savundu ve konuyla ilgili yargıç, Bungie’nin aksini kanıtlayamadığına karar verdi.

Davadaki yargıç, Bungie’ye iddiasını desteklemek için ek kanıtlarla şikayeti yeniden sunması için izin verdi ve ayrıca ticari marka ihlali ve DMCA ihlalleri dahil olmak üzere diğer ayrı iddiaların devam etmek için yeterli olduğuna karar verdi. Bu iddiaların çoğu – telif hakkı, ticari marka ve “yanlış menşe belirleme” iddiaları hariç her şey – hem AimJunkies hem de Bungie tarafından kabul edildiği üzere tahkime havale edildi.

Aralık 2022’deki duruşmanın ardından, tahkim süreci artık Bungie için büyük bir galibiyetle sonuçlandı. kararda (yeni sekmede açılır) (TorrentFreak aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), yargıç Ronald E. Cox, belirtilen tüm iddialarda Bungie’nin lehine bulundu: AimJunkies’ın kendi hile yazılımını yaparak ve ardından bunu halka satarak DMCA’yı ihlal ettiğini, hizmet şartlarını ihlal ederek Bungie ile olan sözleşmesini ihlal ettiğini, ” Bungie’nin işini bozarak “haksız müdahale”, Washington’un Tüketiciyi Koruma Eyleminin durumunu ihlal etti ve Bungie’nin ilk ateşkes emrine verdiği yanıtta yalan söyleyerek ve mali kayıtları ve diğer ilgili belgeleri yok ederek “gasp” yaptı.

AimJunkies, Bungie’nin ilk davasına karşı agresif ve kısmen başarılı savunmasına rağmen, tahkim sürecinde pek bir mücadele vermiş gibi görünmüyor. AimJunkies ana şirketi Phoenix Digital Group’un parça sahibi ve “yönetici üyesi” David Shaefer, duruşma sırasında ifade verdi, ancak yargıç “inandırıcı bir tanık değildi” dedi. AimJunkies ayrıca, DMCA ihlali iddialarına karşı “aksine herhangi bir kanıt sunamadı” ve ilgili ödüllerin miktarı hakkında bir brifing talebine yanıt vermedi – başka bir deyişle, yargıca adil bir cezanın ne yapacağını düşündüğünü söylemedi. olabilir, bu da hasarı biraz azaltabilir.

İşte bu hasarın eklediği şey:

  • DMCA atlatma ihlalleri: 2.500 USD x 102 ihlal = 255.000 USD
  • DMCA insan ticaretiyle mücadele ihlalleri: 2.500 USD x 1.361 ihlal = 3.402.500 USD
  • DMCA ihlalleri toplam cezası: 3.657.500$
OKU  Genshin Impact Oyuncuları 3.4 Güncellemesinde Yaoyao'yu Ücretsiz Alacak

Bunun sonu değil. Yargıç ayrıca Bungie’ye 598.641 $ avukatlık ücreti, 101.800 $ bilirkişi ücreti ve 38.281 $ “diğer masraflar” olarak toplamda 4.396.222 $ ödenmesine karar verdi.

Tahkim kararının verildiği gün, Bungie, mahkemenin kararı kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı vermek için kullanması talebiyle birlikte, kararı halen devam eden telif hakkı ihlali davasına bakan mahkemeye sundu. (yeni sekmede açılır) AimJunkies’a karşı ve mali yargıyı onun lehine uygulamak. Mahkemenin kabul ettiğini varsayarsak (ve görünüşe göre reddetme hakkı yok), bu davayı fiilen sonlandıracaktır.

AimJunkies’e karşı açılan tahkim davasını kazandıktan sonraki gün Bungie ayrıca 6.7 milyon dolarlık bir temerrüt kararı için başvurdu. (yeni sekmede açılır) LaviCheats adlı başka bir hile üreticisine karşı. Bungie’nin LaviCheats’e karşı davası aslında 2021’de başladı, ancak LaviCheats şikayetleri kabul etmeyi veya yanıtlamayı reddetti. LaviCheats, Bungie şirkete e-posta gönderdikten ve forumlarına yasal işlem hakkında bir mesaj gönderdikten sonra Destiny 2 hilelerini web sitesinden kaldırdı, ancak Bungie, LaviCheats operatörü Kunal Bansal’ın işi Cobracheats adlı farklı bir siteye taşıdığına inanıyor.

Tahkim kararı hakkında yorum yapmak için Bungie ve AimJunkies’a ulaştım ve bir yanıt alırsam durumu güncelleyeceğim.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.