Oyun Haberleri

PSU üreticileri, sıcaklık artışı riski nedeniyle 600 W GPU güç fişi tasarımı kullanmamaları konusunda uyarıldı

An Nvidia 12VHPWR adapter included with the RTX 40-series.

Modern güç kaynakları için tasarım kılavuzu, grafik kartları için yalnızca bir tür kablo fişi önerecek şekilde güncellendi. Artık tek bir GPU’ya 600 W’a kadar güç sağlayabilen 12VHPWR konektörünün, artan sıcaklık riskini azaltmak amacıyla 4 Yay adlı bir fiş tasarımı kullanması önerilir.

12VHPWR konektörü, PSU dünyasında oldukça yeni bir kavramdır ve ilk kez 2022’nin başlarında ATX 3.0 spesifikasyonu ile daha geniş bir yeniden tasarımın parçası olarak tanıtılmıştır. (yeni sekmede açılır). ATX 3.0 spesifikasyonu, temel olarak, Intel tarafından yayınlanan, üreticiler için modern bir PSU oluşturmaya yönelik bir nasıl yapılır kılavuzudur ve nihai olarak, farklı konektörlerin ve standartların gerçekte pazara nasıl sunulacağını belirler.

ATX 3.0 PSU spesifikasyonuna yapılan son güncellemede (yeni sekmede açılır)kullanıcı tarafından tespit edildi Twitter’da harakaze5719 (yeni sekmede açılır)Intel artık 12VHPWR konnektörü için 4 Yay olarak bilinen tek bir tasarım öneriyor ve üreticileri aktif olarak 3 Dimple olarak bilinen alternatifi kullanmaktan caydırıyor.

“Kablo fişinin içindeki Sıkmalı Kontakların, 12VHWPR konnektörün içindeki elektrik akımı akışı için temas alanını artıracak ve her bir kontağın sıcaklık artışını azaltacak olan 3 çukurlu tasarım yerine 4 Yaylı tasarımı kullanmaları önerilir.”

Daha sonra Intel, yaylı tıkaçlarınızı gamzelerinizden anlamamış olmanız ihtimaline karşı, ikisi arasındaki gerçek farkı göstermek için kullanışlı bir resim (Wieson* Technologies Co., Ltd.’nin izniyle) ekler.

Bir GPU güç konektöründeki 4 Yaylı ve 3 Çukurlu bağlantıyı karşılaştıran kıvrımlı kontak diyagramı

(İmaj kredisi: Wieson* Technologies Co., Ltd.)

Bu görünüşte küçük tasarım değişikliğinin ilgi çekici olmasının nedeni, bu iki konektörün tam tasarımının GPU konektörlerinin erimesi vakaları tarafından sorgulanmış olmasıdır. (yeni sekmede açılır) Nvidia’nın üst düzey RTX 40 serisi grafik kartlarında. AMD’nin en yeni grafik kartları 12VHPWR konektörünü kullanmaz (yeni sekmede açılır).

Bir Igor’s Lab raporunda (yeni sekmede açılır) Kasım ayındaki konuyla ilgili olarak, Nvidia’nın 12VHPWR adaptörleri için iki tedarikçisi olduğunu belirtmişlerdi: 4 Yay tasarımını üreten NTK adlı bir şirket ve 3 Dimple tasarımını üreten Astron adlı bir şirket. Aynı makalede Igor’s Lab, Nvidia’dan bu iki karşıt tasarımı vurgulayan bir slayt yayınlıyor ve NTK tasarımının (yeni sekmede açılır) çok yönlü daha sağlam konektör görünür.

OKU  Apex Legends, 16. Sezonda Major Legends Reworks ile İlgili Sızıntı İpuçları

Bir GPU güç konektöründeki 4 Yaylı ve 3 Çukurlu bağlantıyı karşılaştıran resim

(İmaj kredisi: Nvidia)

Igor’s Lab, güç konektörlerinin erimesiyle ilgili raporların tüm suçunu yalnızca konektördeki güç fişindeki bu farklılıklara yüklemedi. Ancak 12VHPWR’nin konektör problemlerinden bazılarını ideal olmayan 3 Dimple tasarımına bağladılar.

Nvidia resmen başarısızlıkları tebeşirledi (yeni sekmede açılır) bir müşteri desteği güncellemesinde, kullanıcıların 12VHPWR konektörünü grafik kartlarına tam olarak taktıklarından kesinlikle emin olmaları gerektiğine dikkat çekilerek yanlış bir bağlantıya.

O halde sorun uygunsuz temas gibi görünüyor. Kötü tasarlanmış bir fişten veya yanlış takılmış bir konektörden.

ATX 3.0 spesifikasyonunun resmi olarak değiştirilmesi, sorunu kesin olarak ele almak için doğru yönde atılmış bir adımdır. Ancak Intel’in aslında 12VHPWR konektörünü tasarlamadığını not etmek önemlidir. Bu, PCIe 5.0 spesifikasyonunda ortaya konmuştur; bu, konektördeki herhangi bir değişikliğin, yüzlerce küresel teknoloji firmasından oluşan özel bir ilgi grubu olan PCI-SIG’in işi olduğu anlamına gelir.

Renkli RTX 4090 Batlle Axe grafik kartı

(İmaj kredisi: Gelecek)

Geçen sene, PCI-SIG meseleden elini çekti (yeni sekmede açılır) Konektörleri eritmek için Nvidia’ya karşı açılan bir toplu davanın ardından, PC Gamer’a gönderilen bir bildiride şunlar kaydedildi: “Üyelere, PCI-SIG spesifikasyonlarının birlikte çalışabilirlik için gerekli teknik bilgileri sağladığı ve uygun tasarım, üretim yöntemleri, malzemeler, güvenlik testleri, güvenlik toleransları veya işçilik. Bir PCI-SIG spesifikasyonunu uygularken Üyeler, ürünlerinin güvenlik testleri dahil tasarım, üretim ve testlerinden sorumludur.”

PCI-SIG, 12VHPWR spesifikasyonunda değişiklikler yaptı, ancak şu ana kadar bağlantıda belirtildiği gibi konektördeki tek malzeme değişikliği PCI-SIG spesifikasyon sayfası (yeni sekmede açılır) 12 pimli güç konektörlerinin alt tarafı boyunca uzanan dört algılama pimiyle ilgilidir ve gerçek güç pimleriyle değil. Spesifikasyonda zamanla daha fazla değişiklik yapılacağından şüpheleniyorum.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

OKU  Erotik rol oyunları için fenomenleri taklit eden yapay zeka sohbet robotlarından oluşan bir grup, CEO'su kundakçılık girişimi nedeniyle hapse girdikten sonra karanlığa gömüldü


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.