Oyun Haberleri

Epic Games’in yayıncılık stratejisi başkanı Sergiy Galyonkin şirketten ayrıldı: ‘Epic’in bu yeni sürümüne uygun değilim’

Epic Games'in yayıncılık stratejisi başkanı Sergiy Galyonkin şirketten ayrıldı: 'Epic'in bu yeni sürümüne uygun değilim'

Son altı yılını Epic Games’in yayınlama stratejisi başkanı olarak da görev yapan Steam Spy yaratıcısı Sergiy Galyonkin, şirketten ayrıldığını duyurdu. Galyonkin’in ayrılışı, Epic’in şirkette 800’den fazla kişinin (Epic’in toplam çalışan sayısının %16’sı) işsiz kalmasına yol açan önemli işten çıkarmaları onaylamasından birkaç gün sonra geldi.

Galyonkin, paylaştığı bir gönderide “Bugün resmi olarak Epic Games’teki son günüm” diye yazdı. heyecan. “Bu sekiz yıl, kariyerimin en heyecan verici yıllarıydı ve eski Epic Games meslektaşlarıma ve Tim Sweeney’e, Epic 4.0’ı geliştirmeme yardımcı olmama izin verdikleri için derinden minnettarım.”

Steam ile ilgili şimdiye kadar oluşturulmuş en kullanışlı ve popüler web sitelerinden biri olan Steam Spy’ın arkasındaki adam Galyonkin’in sonunda Epic Games’te çalışmasının her zaman biraz ironik olduğunu düşünmüşümdür. 2016 yılında Wargaming.net’teki kıdemli analist görevinden ayrılarak Epic’in Doğu Avrupa yayıncılık sorumlusu oldu, ancak sadece bir yıl sonra şu ana kadar yürüttüğü yayıncılık stratejisi direktörlüğüne yükseldi. Takip eden yıllarda Epic’in Fortnite’ı piyasaya sürdüğünü, “kazanmak için ödeme yapılmayan ücretsiz oynamanın geniş ölçekte çalışabileceğini kanıtladığını” ve Epic Games Store’un daha cömert 88/12 gelir paylaşımıyla Steam’e rakip olduğunu yazdı. Galyonkin tüm süreç boyunca Steam Spy’ı korudu.

Ama görünüşe göre o zaman içinde başka şeyler de değişti. Galyonkin, “Artık Epic Games bir oyun geliştiricisi, oyun motoru yaratıcısı ve yayıncısından Epic 5.0 platformuna dönüşme yolunda ilerliyor” diye yazdı. “Epic’in bu yeni versiyonuna pek uygun değilim; farklı türden insanlara ihtiyaç var.”

Epic 4.0 ve Epic 5.0’a yapılan atıflar, şirketin önemli kilometre taşlarının bir tür dahili ölçüsüdür. 2016 tarihli bu Polygon raporunun açıkladığı gibi, Epic 2.0, şirketin orijinal Unreal’in yayıncısı olan GT Interactive ile bağlantı kurmasıyla başladı; Epic 3.0 ise Microsoft ile Gears of War oyunlarındaki ortaklığını kapsadı. Epic 4.0, Tencent’in şirketin yaklaşık yüzde 40’ını satın aldığı 2012 yılında başladı.

OKU  Baldur's Gate 3'teki bir hata, 1.500 satırlık kötü yoldaş içeriğini kesiyor, ancak bir sonraki yama bunları geri getirecek

(İmaj kredisi: Sergiy Galyonkin (Twitter))

Epic CEO’su Tim Sweeney’nin geçen haftaki işten çıkarma duyurusunda tanımladığı gibi, Epic 5.0 muhtemelen Epic’in “önde gelen bir metaveri şirketi”ne dönüşümünü içerecek. Bunun tam olarak ne anlama geldiği açık değil: İki yıl önce metaverinin saçmalık olduğunu söylemiştik ve açıkçası o zamandan bu yana durumun zerre kadar değiştiğini düşünmüyorum. Ancak Sweeney’nin bu hedef uğruna kararlı bir şekilde çabalaması Epic’i kötü bir durumda bıraktı. Sweeney, işten çıkarmalar açıklandığında Epic’in “Epic’in bir sonraki evrimine ve yaratıcılar için meta veriden ilham alan bir ekosistem olarak büyüyen Fortnite’a” para akıtarak “kazandığımızdan çok daha fazla para harcadığını” itiraf etti.

Galyonkin’in Epic’ten kendi isteğiyle mi istifa ettiği, yoksa işten çıkarmalara mı sürüklendiği belli değil: Bana göre bu açıklama bir istifayı çağrıştırıyor ancak zamanlamayı gözden kaçırmak mümkün değil. Her iki durumda da Galyonkin, oyun endüstrisinde kalmayı planladığını söyledi: “Halkla ilişkiler departmanının DM’lerimi çalması konusunda endişelenmeme gerek olmadığı için artık daha fazla sesimi duyurmayı umuyorum.”

Galyonkin’in ayrılışıyla ilgili açıklama almak için Epic’e ulaştım ve bir yanıt alırsam güncelleyeceğim.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.