Oyun Haberleri

GeForce RTX 20 serisi sahipleri artık derin öğrenmeyle geliştirilmiş video oynatmanın keyfini çıkarabilir

Bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi yapay zeka destekli yeni bir asistanla birlikte geliyor ancak Not Defteri güncellemesi beni daha çok heyecanlandırıyor

Nvidia, Şubat ayında Süper Video Çözünürlüğü teknolojisini (VSR) piyasaya sürdüğünde, GeForce RTX 20 serisi kartlara sahip kişiler, GPU’larının derin öğrenme destekli video yükseltme sistemini çalıştıramadığını öğrendiklerinde biraz sinirlendiler. Şikayetlerin ele alınması sekiz ay sürdü ancak Nvidia sonunda yeni bir sürücüyle bunları devreye soktu.

Milyonlarcamız her zaman kısa videolar ve filmler izlemekten hoşlanırız, ancak yüksek çözünürlüklü bir monitöre sahip bilgisayarlarda görsel kalite her zaman mükemmel değildir. Bunun bir kısmı video sağlayıcının kullandığı sıkıştırma teknolojisine bağlıdır, ancak bazen bu sadece yayınlanan içeriğin çözünürlüğüne bağlıdır.

4K monitörde 1080p video izlemek için tarayıcı kullanmanın yanlış bir yanı yoktur, ancak Chrome, Edge veya kullandığınız tarayıcı tarafından kullanılan yükseltme yönteminin süper gelişmiş olması pek olası değildir. Videodaki düz çizgiler ve kenarlar aşırı derecede bulanık olabilir ve renk geçişleri biraz bloklu görünebilir.

VSR, orijinal düşük çözünürlüklü videodaki her kareyi tarayarak ve bir sinir ağı kullanarak çerçevenin arta kalan görüntüsünün büyütüldükten sonra nasıl görüneceğini tahmin ederek bu sorunların üstesinden gelir. Algoritma daha sonra bunu yükseltilmiş çerçeveyi ayarlamak için kullanır, böylece herhangi bir yapıt düzeltilir. En azından teoride.

Oldukça iyi çalışıyor, ancak hangi kalite ayarını kullandığınıza bağlı olarak video oynatma sırasında GPU’nun güç tüketimi oldukça yüksek olabilir. En büyük sorun, RTX 20 serisi kartların gerekli tüm donanım özelliklerine sahip gibi görünmelerinden dolayı bunu kullanamamasına dair hiçbir nedenin olmamasıydı.

(Resim kredisi: Nvidia)

Sekiz ay geçti ve Turing sahipleri nihayet bunu deneyebilecekler; çünkü Nvidia, VSR’nin yeni 1.5 sürümünde desteği tüm RTX GPU yelpazesini kapsayacak şekilde genişletti. Ampere veya Ada grafik kartınız varsa sistemin genel kalitesinin iyileştirildiğini bilmek sizi memnun edebilir.

OKU  Netflix nihayet bu yıl insanlara DVD göndermeyi bırakacak

Sadece biraz deneme şansım oldu ama yaşlı gözlerim herhangi bir kayda değer gelişme tespit etmekte zorlandı. Nvidia’ya karşı adil olmak gerekirse, basın bülteninde bile yalnızca küçük değişiklikler gösteriliyor ancak bu, hiç olmamasından daha iyidir.

Microsoft ve Intel bu yılın başlarında benzer ölçekleyicileri piyasaya sürdüler ve ilki, RDNA tabanlı oldukları sürece AMD GPU’lar üzerinde çalışacak. Ancak bu hala deneysel bir özelliktir ve bilgisayarınıza yüklediğiniz Edge sürümünde erişilemeyebilir.

(Resim kredisi: Microsoft)

Bilgisayarımda çalışmasını sağlamayı başardım ancak sonuçlardan pek etkilenmedim. Çizgi film veya yoğun kontrastlı çizgilere sahip herhangi bir şeyi gösteren videolarda oldukça iyi çalışan Nvidia’nın sisteminin aksine, Microsoft’un sistemi pek bir fark yaratmıyor gibi görünüyor.

Her neyse, eğer bir GeForce RTX GPU’nuz varsa ve VSR’nin yeni sürümünü denemek istiyorsanız buradan alabileceğiniz en yeni GeForce Game Ready sürücülerini indirmeniz gerekecek.


En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.