Oyun Haberleri

Microsoft, yeni bir PC oyun erişilebilirlik güncellemesi dalgasıyla Series 2 pad’ini mini Uyarlanabilir Denetleyici gibi yapıyor

The Xbox Adaptive Controller (XAC)

Microsoft, engelli oyun topluluğunu Ekim ayında kutlamasının bir parçası olarak, engelli oyuncular için oyunları daha kapsayıcı hale getirmek amacıyla tasarlanan çok sayıda yeni erişilebilirlik güncellemesini açıkladı. Sony, engelli oyuncular için yeni, erişilebilirlik odaklı denetleyiciler biçiminde daha fazla seçenek duyurarak Microsoft’un liderliğini takip ediyor, ancak şimdi bu kapsayıcılığın daha fazlasının özellikle Windows ve PC oyunlarına getirildiğini görüyoruz.

Engelli oyuncular için erişilebilirlik, son yıllarda gündemde olan bir konu haline geldi; Samsung’un yakın zamanda yaptığı bir araştırma, engelli olarak yaşadığını belirten katılımcıların %81’inin en sevdikleri oyunları oynamakta zorlandığını gösterdi. Araştırmada tespit edilen başlıca şikayetler arasında okunması zor metinler, hızlı oynanış ve özelleştirilebilir kontrol seçeneklerinin olmayışı yer alıyordu; katılımcıların %39’u bu sorunlar nedeniyle oyunu oynamayı bırakmak zorunda kaldıklarını, hatta oyunu terk etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Craig Hospital’ın Uyarlanabilir Oyun Programının tanınması ve engelli oyuncuların sektör etkinliklerinde yer almasına yönelik en iyi uygulamalara yönelik yeni bir kılavuzun oluşturulmasının yanı sıra Microsoft, Xbox Adaptive Controller ve Elite Series 2 için yakında yeniden eşleme seçeneklerini de duyurdu.

Bu, sınırlı hareket kabiliyetine sahip oyunculara daha fazla seçenek sunmak amacıyla denetleyici düğmelerini yaklaşık 90 klavye tuşuna yeniden eşleme olanağı ekleyecek.

19 Ekim’den itibaren, Oyun Çubuğu’ndaki Xbox widget’ları aynı zamanda oyuncuların deneyimlerini kendi özel ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde özelleştirmelerine yardımcı olmak için görsel ve işitsel erişilebilirlik kontrollerini etkinleştiren bir “Oyun erişilebilirliği” ayarları menüsü de içerecek. Bu seçeneklere Oyun Çubuğu’ndan erişilebilmesi, PC’de oyun oynamayı daha kapsayıcı hale getirme hedefi açısından önemli bir ileri adım olarak göze çarpıyor; çünkü gizli ayarlar ve net olmayan menüler, yalnızca erişilebilirlik ayarlarının mümkün olduğu kadar sorunsuz hale getirilmesi sürecini daha da karmaşık hale getirmeye hizmet ediyor. erişim.

Savaşçılar hazır!

Chun-Li kavga sırasında oturuyor

(Resim kredisi: Capcom)

Oyun oynarken erişilebilirlik herkes için önemlidir, ancak özellikle hızlı tempolu rekabetçi çevrimiçi oyunlar oynayan engelli kişiler için önemlidir. Noah Smith, Street Fighter 6’da daha erişilebilir kontrol şemalarını denedi.

OKU  Umutlar yüksek: Starfield, Steam'in küresel en çok satanlar listesinde ikinci sıraya yükseldi

Duyuruda ayrıca Forza Motorsport, Sea of ​​Thieves ve Age of Empires IV gibi çeşitli oyunlardaki çeşitli erişilebilirlik güncellemeleri de vurgulanıyor. Turn 10 Studios’un en son yarış macerası, tek dokunuşla sürüş, ekran anlatımı, metinden konuşmaya ve “” olarak adlandırdıkları yeni bir özelliğe olanak sağlama seçeneğiyle birlikte, engelli oyuncular için çok çeşitli erişilebilirlik özellikleri sağlamaya yönelik özel bir kararlılığı ortaya koyuyor. Kör Sürüş Asistanları”.

Bu son özellik, oyuncuların parkurda gezinmesine yardımcı olacak bir dizi sesli ipucu sağlayarak kör veya az gören oyuncular için tasarlandı ve yarış oyunlarını görme engelliler için daha kapsayıcı hale getirme konusunda kesinlikle doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor.

Engelli erişilebilirliği, oyunların çoğunda devam eden bir çalışma olsa da, Microsoft ve Sony’nin büyük oyuncularının çevre birimlerinin, etkinlik uygulamalarının ve daha fazlasının kapsayıcılığını artırmak için daha ileri adımlar attığını görmek güzel. Oyun oynamak bazıları için bir hobi ve eğlence, bazıları için ise bir yaşam halatıdır; üstesinden gelinmesi gereken farklı zorluklarla karşılaşanlar da dahil olmak üzere hepimiz için bir çıkış noktası ve eğlence aracıdır.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.