Oyun Haberleri

Geliştiricilerin üçte ikisi platformu hedeflediklerini söylediği için PC son on yılda en ‘baskın’ platform oldu

Valve soldier man on a pc.

Bazen kalbinizde bildiğiniz şeylerin yüksek sesle söylendiğini duymak güzeldir. GDC’nin geliştiricilerin ne yaptığına ilişkin yıllık incelemesinin son baskısı olan Oyun Geliştiricileri Konferansı Oyun Endüstrisinin Durumu 2024 raporunda da durum böyle.

Yıllardır GDC’nin geliştiricilere sorduğu pek çok sorudan biri, mevcut projeleriyle hangi platformu hedefledikleridir. Cevaplar her zaman açık olanlardan (PlayStation, Xbox, Nintendo’nun günlük konsolu) ve belirsiz olanlardan (Playdate, Luna, “Google Stadia” adı verilen bir şey) farklıdır, ancak yıllardır geliştiricilerin yarısından fazlasının odak noktası olan bir platform var: PC.

Mevcut projelerinin geliştirilmekte olduğu tüm platformları seçmeleri istendiğinde, GDC’nin anketine katılan 3.000’den fazla geliştiricinin %66’sı PC’yi seçti; bu da bir sonraki en popüler platform olan %35 ile PS5’in çok çok ilerisindeydi. Yanıtlar listesinde “Nintendo Switch’in halefi” ve “UGC platformları (Roblox, Minecraft)” gibi tuhaf yeni katılımcılar görünmeye başlasa bile GDC, mütevazi kişisel bilgisayarı “baskın platform” olarak adlandırıyor.

(Resim kredisi: GDC)

Aslında bu rakam son on yılda görülen en yüksek rakam. 2020’de geliştiricilerin %56’sı, hedeflenen platformlar listesine PC’yi dahil etti; bu oran 2021’de %58’e, ardından 2022’de %63’e, geçen yıl %64’e ulaştı ve sonunda Tanrı’nın 2024 yılında %66’ya ulaştı. Hala zirvede. , Bebek.

“Şu anda bir geliştirici olarak en çok hangi platform(lar) ilginizi çekiyor?” sorusuna verilen yanıtlar PC’yi tercih edenlerin sayısında düşüş olmasına rağmen hemen hemen aynı çok hafif geçen yıldan beri. Geliştiricilerin %62’si en ilgi çekici platform olarak PC’yi seçiyor; bu oran 2023’teki %64’ten daha düşük, ancak 2022 ile aynı seviyede ve 2020’deki %50’den çok daha yüksek.

(Resim kredisi: GDC)

Açık olalım, bu çok büyük bir sürpriz değil. Birçoğu bağımsız olan bu sayıda geliştiriciyi hedef alan bir anket, doğal olarak PC kadar açık ve piyasaya sürülmesi nispeten kolay bir platformu tercih edecek. Ancak bu, bir bütün olarak sektörün sıcaklığının kontrol edilmesidir ve bazılarımız, PC oyunlarının birçok kez öldüğü ilan edilen garip panzehiri hâlâ takdir ediyor. Omzumda bir çip falan olduğundan değil.

OKU  Bu muhteşem derecede iğrenç ses kontrol tasarımları beni gönderiyor

2024 raporundan cesaret alabileceğimiz pek çok başka gerçek var. İlk olarak, katılımcıların %77’si stüdyolarının kripto para birimi ve NFT’ler gibi blockchain teknolojisiyle açıkça “ilgilenmediğini” söyledi. Bu, sorunun 2022’de ilk sorulduğunda aldığı yanıttan çok da uzak değil (o zamanlar %72’si kriptoyla ilgilenmiyordu, %70’i NFT’lerle ilgilenmiyordu), ancak “biraz ilgilenen” geliştiricilerin sayısı yarıdan fazla azaldı yüzde 21’den yüzde 11’e düştü. Aferin internet: NFT’leri oyunlardan uzaklaştırmaya devam ediyorsun.

Ancak tetikte olun: %6’sı inatla “çok ilgili” kalıyor ve bunu yapamıyorlar Tümü Yves Guillemot ol.

(Resim kredisi: GDC)

Geliştiricilerin %76’sının Twitter kullandığını ve %97’sinin bundan rahatsız olduğunu bulmama rağmen bunlar anketten çıkardığım temel çıkarımlar. derinden ilişkilendirilebilir, ancak koparılmaya değer tek şey bunlar değil. Ayrıca, satın almanın mutlu olduğu bir pandemi döneminin ardından geliştiricilerin büyük satın almalara karşı daha ihtiyatlı olmaya başladığını ve bunların %31’inin üretken yapay zeka kullandığını da öğrendik. Beğenin ya da beğenmeyin, gelecek şimdidir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.