Oyun Haberleri

Rapor: PlayStation CEO’su Jim Ryan, Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşması Hakkında Düzenleyicilerle Görüşmek İçin Brüksel’e Döndü

Jim Ryan Brussels Activision Blizzard Microsoft Deal

Oyun istasyonu patron Jim Ryan’ın, başarılı olursa Microsoft’u dünyanın en büyük oyun serilerinden bazılarının kontrolüne geçirecek olan Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili düzenleyici makamlarla görüşmek üzere Brüksel’e uçtuğu bildirildi. Microsoft’un kazanmayı beklediği imtiyazlardan bazıları şunlardır: Savaş Gemisi, Diablo, ve en önemlisi Görev çağrısı, Bu, PlayStation şirketi söz konusu olduğunda anlaşmadaki en büyük çekişme konusu oldu.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

Microsoft, Activision Blizzard’ı Ocak 2022’de 68,7 milyar dolarlık göz yaşartıcı bir fiyat etiketi karşılığında satın alma anlaşmasını duyurdu. Sony doğal olarak buna karşı çıktı, çünkü Görev çağrısı franchise, PlayStation platformunda büyük ölçüde popülerdir. 2022 boyunca Microsoft, Sony’yi yatıştırmak için birkaç girişimde bulundu ve bunu doğruladı. Görev çağrısı Sony’nin platformunda kalacaktı, ancak bu, Japon oyun devini anlaşmaya karşı aldığı sert duruştan caydırmadı.

İLGİLİ: Microsoft ve FTC Ön Yargılama Duruşması Yakında Başlıyor

Reuters’in haberine göre PlayStation CEO’su Jim Ryan, Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasını görüşmek üzere Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager ile bir araya geldi. Görüşmenin ayrıntıları açıklanmadı, ancak bunun PlayStation patronu Jim Ryan’ın oyun endüstrisi tarihindeki en büyük satın alma anlaşmasını caydırmak için en azından ikinci kez Brüksel’e seyahat ettiği belirtilmelidir. .

Jim Ryan Brüksel Activision Blizzard Microsoft

Bu arada, Xbox başkanı Phil Spencer hala anlaşmanın gerçekleşeceğinden emin. Spencer, kendisinin ve Microsoft’un oyun bölümünün çeşitli uluslararası düzenleyicilerle çalışmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve bu tür kuruluşların Xbox’ın pazardaki konumunu anlamalarına yardımcı olmak için çok zaman ve çaba gerektiğini belirtti. Microsoft geçmişte bunu garanti eden 10 yıllık bir anlaşma yaptı. Görev çağrısı PlayStation’da kalacaktı, ancak bu rakibini ikna etmedi.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının nasıl sonuçlanacağı henüz belli değil. Sony, anlaşmanın gerçekleşmemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor gibi görünürken, Microsoft, Sony’nin oyunların Xbox’a gelmesini dışlama anlaşmaları yoluyla engellediğini iddia ediyor ve bunun gibi örnekler veriyor. Son Fantezi 16 ve yaklaşan Sessiz Tepe 2 yeniden yap. Eğer doğruysa, Oyun istasyonu ve Activision Blizzard anlaşmasını engelleme çabaları ikiyüzlü olarak kabul edilebilir, ancak bağımsız şirketlerle münhasırlık anlaşmaları, sektördeki en büyük şirketlerden birini doğrudan satın almakla aynı ligde değil, tüm istikrarlı çok sevilen franchise’larla dolu .

DAHA: PS5 ve PS4 İçin Yakında Çıkacak Her Video Oyunu

Kaynak: Reuters

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Inkle'ın kodlama dili Ink, Bloodlines 2 geliştiricileri The Chinese Room sayesinde Unreal entegrasyonuna sahip