Oyun Haberleri

GPU Tanrılarına şükürler olsun! Sorunlu 12VHPWR konektörünü değiştirmek için yeni bir grafik kartı güç konektörü

GPU connected via power connector.

Çevre Birimi Bileşeni Ara Bağlantı Özel İlgi Grubu (PCI-SIG), 16 pimli 12VHPWR grafik kartı güç konektörü için gözden geçirilmiş bir özellik geliştirdi.

Igor’s Lab’den alınan bir rapora göre, bu revizyon, Nvidia’nın GeForce RTX 4090 kartlarındaki konektörün ağır iş yüklerine maruz kaldığında yük altında aşırı ısınması ve erimesi durumlarına yanıt olarak geldi.

Yeni spesifikasyon, mevcut GPU’larla geriye dönük uyumluluğu korurken sorunlu 12VHPWR konektörünün yerini alan 12V-2×6 güç konektörünü sunar. Başlangıçta Nvidia, 16 pimli adaptörün tam olarak takılı olmadığını iddia ederek erime olaylarını kullanıcı hatasına bağladı. Ancak, PCI-SIG’den gelen revizyon, soruna katkıda bulunan başka faktörlerin olabileceğini öne sürüyor.

Yaklaşan ATX 3.1 ve PCI Express 6.0 teknik özellikleri, PCI-SIG tarafından önerilen 12V-2×6 konektörünü de içerecektir. Yapılan değişikliklere gelince, bazı mekanik ayarlamalar geliyor. Daha güvenli bir bağlantı kurmak için algılama pimleri yeniden konumlandırıldı.

12V-2×6 konektör, mevcut 450W ve 600W modlarına ek olarak 150W ve 300W desteği sağlayan iki yeni güç modu sunar. Konektörün her pimi minimum 9,2 amper işleyebilir.

Eski ve yeni konektörler arasında ayrım yapmak için, yenileri bir H++ logosu taşırken, daha eski 12VHPWR konektörleri bir H+ logosuna sahip olacaktır. Önceki uygulama sorunlarını ele almak için kablo tasarımı ve kalite gereklilikleri de sıkılaştırıldı.

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

Ne yazık ki, PCI-SIG revize edilmiş spesifikasyonu henüz tamamlamadığından, yeni konektörün piyasaya sürülmesi yakın gelecekte gerçekleşmeyecek. Ancak, 2025’te piyasaya sürülmesi muhtemel olan yeni nesil GPU’ların güncellenmiş konektörü içermesi bekleniyor.

Bu arada, GPU’nuz için şu anda bir 12VHPWR konektörüne sahipseniz, kabloyu bükmeden önce minimum 35 mm boşluk bırakmanız önerilir. PSU satıcıları 40 mm’lik bir boşluk önermektedir.

OKU  Dragon Age gazisi, Starfield'ın sadece dört romantik NPC'ye sahip olmasının "iyi bir şey" olduğunu söylüyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.