Oyun Haberleri

“Sony’yi öldürüyoruz”: 90’ların ortalarından sınıflandırılmış Sega of America belgelerinin 272 sayfalık PDF’si artık indirebileceğiniz bir şey

The Sega logo is pictured at the company

En tuhaf şeyler internetin kollektif kucağına düşecek. Gibi Twitter’da vurgulanan MegaDriveShock tarafından, 90’ların ortalarından itibaren sınıflandırılmış Sega of America belgelerinin 272 sayfalık devasa bir PDF’si, “1940’lardan bugüne Sega hakkında mümkün olan her şeyi kapsamayı” amaçlayan topluluk tarafından yürütülen bir bilgi dolu veritabanı olan Sega Retro wiki’de hayata geçirildi. .”

İçerideki oyun tarihinin büyüleyici bir parçası, Sega America’nın eski CEO’su Tom Kalinske tarafından Sega Saturn konsolu hakkında gönderilen bir e-postadır. Satürn, ABD’de bir fiyaskoydu, ne yazık ki bir yıl sonra Nintendo 64’ten hemen önce piyasaya sürüldü ve aksi takdirde bir dizi sorunla geldi. MegaDriveShock’un Twitter ileti dizisinde belirttiği gibi: “Perakende marjı yalnızca %6’ydı! Bu, perakendecilerin sattığı Satürn başına yalnızca 15 ABD doları kazandığı anlamına geliyor.”

E-postanın kendisinde Kalinske şunları yazdı: “Sony’yi öldürüyoruz. [store in Japan], Saturn donanımı tükendi ve Playstation yığınları var. Perakendeciler, gerçek satış oranını karşılaştıramayacaklarını, çünkü Satürn’ün doğru ölçüm yapamadan tükendiğini söylediler. […] Keşke tüm personelimizin, satış görevlilerinin, perakendecilerin, analistlerin, medyanın vb. Japonya’da neler olup bittiğini görmesini ve anlamasını sağlayabilseydim; o zaman sonunda neden burada, ABD’de kazanacağımızı anlarlar.”

Sonunda ABD’de kazanamayacaklardı. Aslında, Kalinske o yıl şirketten ayrılacaktı – e-posta 28 Mart’ta gönderildi ve dört aydan kısa bir süre sonra 15 Temmuz’da istifasını sundu. Geçen yıl TimeExtension ile yaptığı bir röportajda, Sega Saturn’ün yörüngeden kaymasının ardından ayrılışından bahsetmişti.

“O kadar başarılıydık ki, Japonya’dan neden birdenbire beni zorlayan kararlar aldığını anlamadım. […] tanıştırmak zorunda kaldım [the Saturn]yeterli donanıma, yeterli yazılıma sahip değildik ve daha da kötüsü, onu istediğimizden beş ay önce tanıtmak zorunda kaldık – yani, zaten tanıtmak istemedik. “

Ardından, o sırada Sega Enterprises’ın Başkanı ve CEO’su olan Hayao Nakayama’nın Kalinske’nin ABD’deki başarısını Japonya’daki personelini azarlamak için nasıl kullanacağından bahsetmeye devam ediyor. “Ve tüm menajerleri ve direktörleri fena halde döver ve ‘Siz neden Tom’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı gibi geliri artıramıyorsunuz?’ […] Bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu Tom’dan nefret etmeye başlıyorsun.”

OKU  Disney Dreamlight Valley, Festival of Friendship Güncellemesi İçin Daha Fazla Bilgi Veriyor

O halde PDF, Sega’nın iki tarafı arasındaki bu tarihi sürtüşmeye büyüleyici bir dipnot ekler. Kalinske – kendi hesabına göre – hazır olmadan önce bir ürünü piyasaya sürmesi gereken bir duruma zorlandı. E-postanın kendisi, istifasından sadece birkaç ay önce, kehribar renginde korunmuş şaşırtıcı derecede duygusal bir an olan hayal kırıklığına bir göz atma işlevi görüyor.

PDF’nin geri kalanı, oyun tarihçileri için bir hazinedir: ürün planlama raporları, reklamlar için storyboard’lar, iş stratejileri ve marka incelemeleri. İnternet, Sega’nın stratejilerini değiştirmesi gibi birkaç altın madenini çoktan vurdu. Crash Bandicoot’a dayalı gecelerhakkında konuşan acımasız bir slayt Genesis 32X’in hurda değerive Sega Saturn versiyonları hakkında ifşaatlar Hiç olmamış Shenmue, Jurassic Park ve VectorMan.

Bu şeylerden 270’den fazla sayfa var ve yeni geldi. İnsanların tutundukları ve daha sonra rastgele çevrimiçi yayınladıkları şeylerden her zaman etkilenmişimdir – ancak içindeki planlar farklı bir çağdan olsa bile Sega’nın özellikle memnun olduğunu hayal edemiyorum.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.