Oyun Haberleri

Güncellenmiş Ekran Alıntısı Aracı sayesinde daha iyi HDR ekran görüntüsü nihayet Windows’a geliyor

An image of the Dell Alienware AW3423DWF OLED monitor in HDR mode

Microsoft’un Windows’ta HDR monitörler için uygun desteği uygulamaya koymasından bu yana uzun yıllar geçti ancak ekran görüntüsündeki renkleri doğru şekilde yakalamaya çalışmak sürekli bir sorun oldu. Ancak en sonunda Ekran Alıntısı Aracı, bu can sıkıcı sorunun çözülmesine yardımcı olmak için Windows’un en son geliştirme sürümlerinde güncellendi.

tarafından bir tweet’te duyurulduğu gibi DirectX 12 ekibiMicrosoft’un Windows 11’in en yeni Insider önizleme yapıları, HDR modunda çalışan bir ekranın görüntüsünü alırken “renkleri daha iyi görüntüleyebilmesi gereken” eski Ekran Alıntısı Aracına yönelik bir güncelleme içeriyor.

Bu üç harf sizin için hiçbir şey ifade etmiyorsa HDR, yüksek dinamik aralık anlamına gelir. Temel olarak bu, monitörünüzdeki her pikseli oluşturan üç renk (kırmızı, yeşil ve mavi) için daha fazla bit kullanıldığı anlamına gelir. Dolayısıyla HDR monitörler, renkleri daha doğru hale getirmek için alışılmış sekiz bit yerine 10 veya 12 bit kullanacak.

HDR ekranlar ayrıca aydınlık ve karanlık alanlar arasındaki kontrast miktarını artırmak için standart monitörlere göre daha yüksek bir maksimum parlaklığa sahip olma eğilimindedir. İyi bir HDR monitörde hiç oyun oynamadıysanız kesinlikle çok şey kaçırıyorsunuz.

Her ne kadar oyunun bunu gerçekte ne kadar iyi uyguladığına bağlı olsa da, Alan Wake 2 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlar, HDR’nin, performanstan çok fazla ödün vermeden (eğer varsa) genel aslına nasıl ekstra bir artış sağlayabileceğinin harika örnekleridir.

Ancak bu tür sonuçları Windows’ta Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanan kişilere göstermeye çalışmak veya örneğin Steam’de ekran görüntüsü almaya çalışmak çoğu zaman işe yaramıyor. İkincisi durumunda, çektiğim çekimlerin çoğu büyük ölçüde solgunlaşıyor ve kesinlikle berbat görünüyor. Ekran Alıntısı Aracı daha iyidir ancak tam tersi yönde gider; renkler, özellikle de gerçekten parlak alanlarda aşırı vurgulanır.

Ekran kraliçeleri

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel panelleri.
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çabuk çığlık atıyorum.
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüğün işe yarayacağı zaman.
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K oyun.

OKU  World of Warcraft Avcı Evcil Hayvanları Küçültüyor

Bu sorun, HDR Windows’ta desteklendiğinden beri var ve Microsoft’un bu sorunu çözmeye çalıştığını görmekten memnuniyet duysam da, bu noktaya gelmenin altı yıldan fazla sürmesi son derece sinir bozucu oldu.

Windows’un Insider program sürümlerinin sürüm notlarındaki bilgilerde de ‘yapmalı’ ve ‘daha iyi’ ifadeleri kullanılıyor, bu da her ekran görüntüsü aldığımda tamamen doğru olacağına dair beni pek umutlandırmıyor.

Korkularımın tamamen asılsız olduğu kanıtlanırsa çok mutlu olacağım, ancak tüm işimi ve oyunumu yapabileceğim tek bir bilgisayar olduğundan, Windows’un beta sürümünü test edecek kadar cesur değilim. Birisi varsa, HDR ekran yakalamanın nihayet düzeltilip düzeltilmediğini bize bildirin.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.