Oyun Haberleri

Harika, bir yapay zeka en yaygın parolaları neredeyse anında kırabilir

Fake hacker keyboard.

Parolalarınız ne kadar güçlü? Yakın zamanda yapılan bir çalışma, bir AI şifre kırıcının en yaygın 4-7 karakterli şifreleri saniyeler içinde çözebileceğini ortaya koyuyor. İşin ürkütücü yanı, büyük ve küçük harflerden ve rakamlardan oluşan şifreler içermesidir. Bilgisayar korsanları bile işlerinin bir yapay zeka tarafından alınmasından korunamaz!

Siber güvenlik firması Home Security Heroes (yeni sekmede açılır) (Tom’s Hardware aracılığıyla), en yaygın parolalardan bazılarını saniyeler içinde kaba kuvvet uygulayabilen modeli eğitmek için üretken bir rakip ağdan (GAN) 15 milyonun üzerinde yaygın paroladan yararlanan bir AI parola kırma aracı olan PassGAN’ı besledi. Parolalar, 2009’da hacklenen RockYou veri kümesinden (Myspace ve Facebook parolalarını içeren) alındı. Dolayısıyla, yapay zekayı insanların kullandığı gerçek parolalarla eğitiyor, dolayısıyla “öngörülen parolaların kalitesini artırıyor.”

Home Security Heroes, PassGAN’ın yaygın parolaların (4-7 karakter) %51’ini bir dakikadan kısa sürede, daha zorlu parolalarla (11 karaktere kadar) bir aydan kısa sürede kırdığını tespit etti. Sitedeki eğlenceli küçük bir araç, bir parola yazmanıza izin vererek yapay zekanın onu kırmasının ne kadar süreceğini size söyler. Yine de, güvenli tarafta olmak için, mevcut şifrenizi oraya yazmazdım.

Bu yüzden, ‘AbC12345’i yalnızca bir yapay zekanın anlaması yaklaşık 48 dakika süreceğini öğrenmek için yazdım. Karakter seti ne kadar geniş ve rastgele olursa, yapay zekanın onu tahmin etmesi o kadar zor olur. Cybernews’e göre 2023’ün en yaygın şifresi şuydu: (yeni sekmede açılır) tahmin ettiniz, 123456, PassGAN’ın kırılması sadece altı dakika sürer.

Yapay zeka, sayıların ve büyük ve küçük harflerin bir karışımı olan 12 veya daha fazla karakterden uzun şifrelerle mücadele ediyor ve 18 karakterden oluşan bir şifrenin kırılması 7 milyar yıl kadar sürebilir. Ancak, en sık kullanılan parolalar genellikle sekiz veya daha az karakterden oluşur.

Pencere alışverişi

Windows 11 Kare logosu

(İmaj kredisi: Microsoft)

Windows 11 incelemesi (yeni sekmede açılır): Yeni işletim sistemi hakkında ne düşünüyoruz?
Windows 11 nasıl kurulur (yeni sekmede açılır): Güvenli ve güvenli kurulum
Yükseltmeden önce bilmeniz gerekenler (yeni sekmede açılır): En son işletim sistemini indirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler
Windows 11 TPM gereksinimleri (yeni sekmede açılır): Microsoft’un katı güvenlik politikası

OKU  Nintendo, Wii öykünücüsü Dolphin'in Steam sürümünü engellemek için Valve DMCA bildirimi gönderdi

Araştırmacılar, en az iki büyük ve küçük harf içeren en az 15 karakterden oluşan bir şifre kullanmanızı ve birkaç sembol eklemenizi tavsiye ediyor. Başka bir ipucu, aynı şifreyi birden fazla hesap için kullanmaktan ve her üç ila altı ayda bir değiştirmekten kaçınmaktır.

Aslında geri döndüm ve 123456 yazdım.!!! Ve altı dakikadan 356 yıla çıktı, bu yüzden yeni şifrenize birkaç sembol atmak hakkında söylenecek bir şeyler var.

Buradaki PC Gamer personeli, tüm parolalarınızı tek bir güvenli yerde tutan LastPass gibi parola yöneticilerini kullanır. Ancak, maksimum düzeyde güvenlik istiyorsanız, parolamızı vermenizi öneririz. (yeni sekmede açılır) bir bak ve kendini koru.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.