Oyun Haberleri

Intel’in yeni nesil Battlemage GPU’sunu küçülttüğü söyleniyor

Intel GPU renders on a black background

Bir gerçekle başlayalım. Intel’in yeni nesil grafik mimarisinin kod adı Battlemage’dir. Bunun ötesinde hepsi spekülasyon, ancak söylentilerin şenlik ateşindeki son yakıt, Intel’in Battlemage ile hırslarını gerilettiğini gösteriyor. En son saçmalığa inanılacak olursa, Battlemage aslında Intel’in mevcut en iyi grafik kartı olan Intel Arc A770’ten daha az yürütme birimine sahip olacak.

Yeni bilgi, söylentiler söz konusu olduğunda isabetli bir sicile sahip olan ve daha önce tüm Intel Arc grafik projesinin iptal edildiğini iddia eden YouTube kanalı Moore’s Law is Dead’den geliyor. MLID bu tahmini revize etti ve şimdi Arc’ın “fiilen iptal edildiğini” ancak en az bir Battlemage GPU’nun piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.

MLID’ye göre, şu anda Battlemage için en fazla üç GPU SKU’su planlanıyor. Ancak gerçekten göze çarpan yönü, en güçlü “G10” Battlemage GPU’nun yalnızca 448 yürütme birimine veya AB’ye ölçeklendirildiği söyleniyor. Bu, mevcut Alchemist grafik yongaları serisinin en hızlısı olan Intel Arc A770 GPU’nun 512 AB’sinden daha az.

MLID ayrıca G10 GPU’nun AMD ve Nvidia grafik yongalarının standartlarına göre oldukça kompakt olduğunu iddia ediyor. 362mm2’de. Bu, Arc A770’in 406 mm2 kalıbından daha küçük ve örneğin Nvidia RTX 4090’daki 609 mm2 büyüklüğündeki AD102 yongasından çok daha küçük.

Ancak, 379 mm2 büyüklüğündeki RTX 4080’deki AD103 GPU ile yaklaşık aynı boyuttadır. Intel’in G10’unun da Nvidia’nın RTX 40 ailesiyle aynı 4nm TSMC işlem teknolojisi üzerine inşa edildiği söyleniyor.

Battlemage yeterince gerçektir ve birkaç yıldır Intel’in resmi yol haritalarında yer almaktadır. (İmaj kredisi: Intel)

Tüm bunlardan ne çıkarılacağını söylemek zor. Battlemage hakkındaki mevcut söylentilerin çoğu, yaklaşık RTX 4080 performans seviyelerine sahip olacağını ve muhtemelen 2024 yazında satışa çıkacağını iddia etti.

OKU  Yeni Metal Gear Solid 3 remake fragmanı beni keman gibi oynadı

En iyi ihtimalle bir RTX 3060 Ti ile aynı performansa sahip olan Arc A770’den daha az yürütme birimine sahip bir GPU ile bunun üstesinden gelmek zor. Tabii ki, bu AB’ler, Battlemage ve Alchemist için oldukça değiştirilebilir, bu da doğrudan bir karşılaştırmayı zorlaştırır.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Ancak MLID tarafından alıntılanan kalıp boyutu doğruysa Intel, RTX 4080’den biraz daha küçük, ancak yine de performans açısından onunla rekabet edebilecek bir GPU’ya sahip olmak için GPU verimliliğinde büyük ilerlemeler kaydetmesi gerekecek.

Geçen yıl piyasaya sürülmeden önce Arc A770 hakkındaki söylentilerin, RTX 3070 ile RTX 3080 arasında bir yere düşeceğini öne sürdüğünü hatırlamakta fayda var.

Aynı şekilde, hem Nvidia RTX 40-serisi hem de AMD’nin RX 7000 GPU’ları için önceki nesillere göre performansı ikiye katlama konusunda bu grafik kartları gelmeden önce MLID gibi söylenti kanallarından çıkan bazı çok iddialı fikirler vardı. Ve gerçek buna yakın bile değildi. Yeni RTX 4060, eski RTX 3060’a kıyasla tarama için en iyi ihtimalle %20 daha hızlı, hatta Nvidia’nın kendisinin en iyi senaryo rakamlarına göre.

Ancak değeri ne olursa olsun, Intel’in gelecek yıl RTX 4080 ile eşleşecek performansa sahip bir GPU üretebileceğini gerçekten umuyoruz. Çünkü bu, grafik pazarına çok ihtiyaç duyulan bir rekabeti enjekte eder.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.