Oyun Haberleri

Hideo Kojima’nın bir Policenauts devam filmi için bir fikri vardı ama ‘hiç olmadı’

Hideo Kojima wearing a Policenauts t-shirt.

Hideo Kojima en çok Metal Gear serisi ve son olarak Death Stranding ile tanınır, ancak ilk çalışmaları arasında yayıncı Konami’den hiçbir zaman gerçekten fazla sevgi görmemiş iki göze çarpan oyun vardır: Snatcher ve Policenauts. Bu grafik macera oyunları, genel olarak aynı soydan geliyor, ilki temelde bir Blade Runner riffi ve ikincisi, polis astronotları kavramı etrafında inşa edilmiş daha iddialı bir macera komplosu: insanlığın uzay kolonilerinde düzeni sağlayan bireyler.

Policenauts 1994’te serbest bırakıldı ve Kojima’nın sonraki kariyeri göz önüne alındığında inanılmaz bir şekilde Japonya dışında hiç serbest bırakılmadı. Bir noktada bir yerelleştirme başlatıldı, ancak daha sonra iptal edildi ve Japon PlayStation sürümü için 2009 yamasıyla oyunu İngilizce konuşan oyunculara gecikmeli olarak getirmek hayranlara bırakıldı. Oyun astronot Jonathan Ingram’ı takip ediyor ve sosyal izolasyon, teknolojik ilerlemeler, uzay yolculuğunun etkisi gibi tanıdık gelebilecek temaları esasen bir galaktik polis draması aracılığıyla araştırıyor.

Başka bir deyişle: Hideo Kojima’nın çalışmalarını beğendiyseniz, muhtemelen burada beğenecek bir şeyler bulacaksınız. Oynamak için vaktiniz olmasa bile, bir bakışta bu oyunun Kojima’nın sonraki yolunda ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz: görsel tasarımlara ve çağdaş Kojima Productions’ın maskotunu ve misyonunu nasıl sunduğuna bakın. Bu oyun, Kojima’nın o zamandan beri Kojima’nın oyunlarının görünümünü belirleyen Yoji Shinkawa ile ilk kez çalıştığı andır.

“‘POLİSLER’ gerçeğini özlüyorum” Kojima’yı yazıyor (yeni sekmede açılır), muhtemelen oyun için yarattığı evreni kastediyor. “Planlamayı, kurguyu, hikayeyi, storyboard’u, komutları tamamladım ama 1990’da yani 32 yıl önceydi. Ondan sonra diğer departmana geçmek zorunda kaldım ve tam ölçekli üretim ertelendi”.

Polisler, geliştirme için dört yıl harcayacaklardı ve nihai ürün, o sırada Japonya’da olup bitenleri, organ bağışı üzerine bir kamuoyu tartışması da dahil olmak üzere yansıtıyordu. Kojima, “Uzay gelişimi ve tıbbi sahne büyük ölçüde değişti” dedi. “O zamanlar kimse özel bir şirketin uzaya çıkacağını hayal bile edemezdi. Ancak o zamanlar Japonya’da ilaç verme ve reçete yazma konusunda bir işbölümü yoktu.”

Oyun inatla kullanılamıyor ve onu oynamak için tek gerçek seçeneğiniz öykünme, ki bu çılgınca görünüyor: Konami bununla masaya para bırakıyor. Bununla birlikte, Policenauts için bunu yapan şey, Kojima’nın ardından gelenler kadar kendi tepkisi değildi: 1998’deki Metal Gear Solid o kadar hit oldu ki, bu seri, yirmi yılın en iyi bölümünde çıktısına hakim olacaktı.

OKU  Dünyanın en büyük oyunlarından biri olan Roblox, Meta Quest VR'ye geliyor

Yine de, yönetmenin bir zamanlar bir Policenauts 2 tasarladığı ortaya çıktı. “Redwood’un intikam için dünyaya (eve) döndüğü bir devam filmi düşünüyordum ama bu hiç olmadı.” Kojima’yı yazıyor (yeni sekmede açılır). Tony Redwood, oyunun ana düşmanı, Policenauts’un sonunda manyak bir kahkahayla ölümüne atlayarak “ölen” (bonus kötü puanlar için eski karınızı öldüren) başka bir yüksek rütbeli uzay polisidir. . Oyunda, uzay kolonisi Beyond Coast olarak adlandırılırken Dünya ev olarak adlandırılır (aslında Policenauts’un çalışma başlığı Beyond idi, ta ki Konami kelimeyi tescilleyemeyeceğini anlayana kadar).

Yani: Policenauts, bir uzay kolonisinde büyük bir suç komplosunu çözen bir polis hakkında bir oyundu ve devam oyunu, kötü adamla birlikte Dünya’ya dönüş olacaktı. Oyun tarihinde pek çok olası şey var, ancak bu üzücü: özellikle Kojima’nın bu soydaki önceki iki oyununa çok erişilemez olduğu için. Yönetmenin profilinin ve çağdaş itibarının, Konami’nin sonunda doğru şeyi yaptığı anlamına gelmesi umulabilir: devam filmini finanse etme şansını kaçırmış olsa bile.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Solium Infernum, PC Gaming Show'a benzersiz bir Cehennem vizyonuyla geliyor: 'Kaos değil, bürokrasi yeri'

Oyun Haberleri

Like A Dragon: Infinite Wealth, Daniel Dae Kim'in seslendirmesini ve Danny Trejo'nun unutulmaz yüzünü tanıtıyor

Oyun Haberleri

Crown Wars: The Black Prince, Yüz Yıl Savaşlarını konu alan büyülü, taktiksel bir RPG'dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir