Sağlık

İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Pinterest’te paylaş
Getty Images aracılığıyla Artur Widak/NurPhoto
  • Yeni bir çalışma, hem elektronik sigara kullanan hem de geleneksel sigara içen kişilerin tamamen e-sigaraya geçme ihtimalinin düşük olduğunu ortaya koyuyor.
  • Çalışmaya katılanların çoğu elektronik sigarayı sigaradan daha az zararlı olarak değerlendirdi ve bazı araştırmalar da bunu destekliyor – en azından kısa ve orta vadede.
  • Çalışma sonuçları, yetişkinlerin yanıcı sigaralara e-sigaralardan daha fazla bağlı kalma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren diğer araştırmalarla uyumludur.

Bazı sigara kullanıcıları, sigarayı bırakmak veya tamamen e-sigaraya geçmek niyetiyle elektronik sigaraya başlar.

Ancak gerçek dünya araştırmaları, birçok yetişkinin sigara içtiğini öne sürüyor. ve vape – sözde ikili kullanım – uzun vadede, bazen e-sigaraya paralel olarak sigara içmeye devam ediyor.

Kaliforniya, Palo Alto’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan PhD, çalışma yazarı Nandita Krishnan bir basın açıklamasında, “Bu çalışma, nüfus düzeyinde elektronik sigara kullanımının insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmayabileceğini gösteriyor” dedi.

“Aynı anda e-sigara ve sigara kullanan insanlar sağlık açısından daha fazla risk altındadır ve her iki ürün de bağımlılık yapan nikotin sağlar” diye ekledi. “Hem sigarayı hem de elektronik sigarayı bırakmalarına yardım etmeye çalışmalıyız.”

Krishnan, çalışmanın yapıldığı sırada George Washington Üniversitesi’nin Washington DC’deki Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu’nda Önleme ve Toplum Sağlığı Departmanında araştırmacıydı.

Çalışma 13 Aralık’ta dergide yayınlandı tütün kontrolü.

Araştırmacılar ikili kullanıcıları takip ediyor

Araştırmada araştırmacılar, tütün kullanımına ilişkin ulusal boylamsal bir çalışma olan ABD Tütün ve Sağlık Nüfus Değerlendirmesi (PATH) Çalışmasından 2013-2019 yılları arasındaki verileri inceledi.

Aynı kişiler her yıl bu anketi tamamlayarak araştırmacıların ikili kullanıcıların tütün kullanımının zaman içinde nasıl değiştiğini incelemesine olanak tanır: Sigarayı bırakıyorlar mı? E-sigarayı bırakıyor musunuz? İkisini de mi bitiriyorlar yoksa ikisini de kullanmaya devam mı ediyorlar?

Araştırmacılar, mevcut e-sigara kullanıcıları olduğunu bildiren 545 birinci sınıf yetişkin belirledi. ve Sigara kullanıcısı – elektronik sigara kullandıkları anlamına gelir ve Her gün veya birkaç gün sigara iç. Geçen yıl, araştırmacılar bu insanlardan 541’i hakkında eksiksiz veriye sahipti.

Çalışma için e-sigaralar, e-puro, e-pipo ve e-nargile gibi diğer elektronik nikotin ürünlerini içermektedir.

OKU  Akciğer kanseri: Sirkadiyen ritim bozuklukları riski artırabilir

İlk yılda, ikili kullanıcıların yarısından biraz fazlası 25 ila 44 yaşları arasındaydı; yarısından biraz fazlası erkekti; ve yaklaşık dörtte üçü Hispanik olmayan beyazlardı.

Ayrıca, her 4 kişiden yaklaşık 3’ü günde sigara içiyor, günde yaklaşık 3 kişiden 1’i elektronik sigara kullanıyor ve yaklaşık 3 kişiden 2’si alkol kullanıyordu. Yaklaşık 4 kişiden 1’i esrar içiyordu.

İnsanların çoğu elektronik sigarayı sigaradan daha az zararlı buluyordu ki bazı araştırmalar da bunu destekliyor – en azından kısa ve orta vadede.

Bununla birlikte, Denver’daki Ulusal Yahudi Sağlığı’nda bırakma uzmanı ve sağlık girişimleri klinik direktörü olan PhD Thomas Ylioja, uzun süreli e-sigara kullanımının sağlık üzerindeki etkileri hakkında fazla bilgimiz olmadığını, çünkü bu ürünlerin sadece etrafta olduğunu söyledi. nispeten kısa bir süre için.

“Sigaranın kansere neden olabileceğini gerçekten anlamak yaklaşık 20 ila 30 yıl sürdü” dedi. “Sigara içmenin zararının boyutunu gerçekten anlamamız yaklaşık 70 yılımızı aldı.”

Ylioja yeni araştırmaya dahil değildi.

Birçoğu elektronik sigarayı bırakıyor ama sigara içmeye devam ediyor

Araştırmanın altı yılı boyunca, elektronik sigara kullananların oranı %41’e, sigara içenlerin oranı ise %68’e düştü.

Araştırmacılar, insanları sigara içme ve vaping davranışlarına göre gruplandırdı. Elektronik sigaraların yaklaşık üçte ikisi elektronik sigarayı erken bıraktı – yaklaşık yarısından sonra – geri kalanı elektronik sigara kullanmaya devam etti.

Buna karşılık, sigara içenlerin yarısından biraz fazlası sigara içmeye devam ederken, dörtte birinden biraz fazlası tüm yıllar boyunca sürekli olarak sigarayı bıraktı.

% 20’den azı, çalışmanın erken veya yarısında sigarayı bıraktı.

Araştırmacılar ayrıca elektronik sigara ve sigara içmenin birleşik kalıplarına da baktılar. En yaygın model – 10 kişiden dördünde meydana gelen – elektronik sigarayı erken bırakıp sigara içmeye devam etmekti.

Ylioja, “Bu endişe verici, çünkü elektronik sigaralar yanıcı sigaralardan daha az zararlıysa – en azından kısa vadede – o zaman çoğu insan daha az zararlı olanlardan ziyade daha zararlı ürünleri kullanmaya devam edecek.” Dedi.

Bu, yetişkinlerin yanıcı sigaralara e-sigaralardan daha fazla bağlı kalma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren diğer araştırmalarla uyumludur.

Yeni çalışmanın sonuçları ayrıca, 10 kişiden yalnızca birinin hem elektronik sigarayı hem de sigarayı erken bıraktığını, yaklaşık yedi kişiden birinin ise her iki tütün ürününü de kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.

OKU  Epilepsi: şiddetine bağlı erken ölüm riski, diğer sağlık sorunları

Araştırmacılar, her iki ürünü de erken bırakanların günlük sigaradan daha az sigara içme olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bunun “sigarayı azaltmanın ikili kullanıcıların her iki ürünü de kullanmayı bırakmasına yardımcı olabileceğini” gösterdiğini yazıyorlar.

Ylioja, günlük olmayan kullanımın bir kişinin daha düşük nikotin bağımlılığı seviyelerine sahip olduğunu gösterdiği için bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Önceki araştırmalarla tutarlı

Araştırmacıların bu çalışmada buldukları, “diğer çalışmalarda gördüklerimizle tutarlı – her gün daha az sigara içen veya sigara içmeyenlerin sigarayı bırakma olasılığı daha yüksek” dedi.

Bu gözlemsel bir çalışma olduğundan, araştırmacılar e-sigara kullanımının sigara kullanımını etkilediğini veya bunun tersini gösteremezler.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların sigara içme ve vaping alışkanlıklarına ilişkin kendi raporlarına güvenmek zorunda kaldılar ve insanların hangi e-sigaraları kullandıklarına dair hiçbir bilgileri yoktu.

Ylioja, çalışma döneminin başında insanların kullandığı e-sigaraların nikotin vermede etkili olmaması nedeniyle, bu nedenle sonuçların biraz dikkatli görülmesi gerektiğini söyledi.

“Bu önceki çalışmaların bazılarında insanların e-sigara kullanmayı bırakmasının nedenlerinden biri, cihazdan yeterince nikotin almamalarıydı” dedi. “Onları sigara içmekten daha az tatmin edici olarak tanımlarsınız.”

Daha yeni e-sigaralar nikotin vermede daha iyi hale geldi, bu nedenle son birkaç yıldaki PATH verileri, ikili kullanıcılar için farklı vape eğilimleri gösterebilir. Gelecekteki çalışmaların bu verileri incelemesi gerekir.

Çıkış hatları ve yoksunluk ilaçları yardımı

Bazı araştırmalar e-sigaraların insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olabileceğini öne sürerken, diğer araştırmalar bunun tersini buldu.

Ylioja, yeni çalışmanın e-sigaraların sigarayı bırakma aracı olarak kullanılmasına da destek vermediğini söyledi.

“Burada gördüğüm şey, çift kullanıcı olan kişilerin sigara içmeye devam etme olasılıklarının çok daha yüksek olduğu,” dedi, “bu nedenle insanları her iki ürünü de bırakmaya kesinlikle teşvik etmeliyiz.”

Ücretsiz sigara bırakma hatları ve nikotin replasman tedavisi, bupropion ve vareniklin gibi bırakma ilaçları da dahil olmak üzere insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak araçlar olduğunu söyledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CBD, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl

Sağlık

E-sigaralar, elektronik sigara, diş çürüğü ve diş çürüğü riskinin artmasıyla ilişkilidir

Sağlık

Nikotin, kadınların beyinlerindeki östrojeni bloke ederek sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir