Oyun Haberleri

YouTuber, yaklaşık 40 yıl önce Commodore 64’te yapmaya başladığı RPG’ye kaldığı yerden devam ediyor

YouTuber, yaklaşık 40 yıl önce Commodore 64'te yapmaya başladığı RPG'ye kaldığı yerden devam ediyor

Birçoğumuzun çocukken bir video oyunu fikri olduğunu ve belki de bir deftere bazı karakterler veya haritalar çizecek kadar ilerlediğini hayal ediyorum. Mike Brixius biraz daha ileri gitti. 1984’ten başlayarak, bir Commodore 64 üzerinde, favorilerinden birkaçından esinlenerek Digital Dungeon Master çalışma adıyla bir RPG geliştirmeye başladı. 1982’deki Telengard’ın sınırlı görüş hattına sahip zindanını, maceracılar grubu ve Ultima 4’ün dünya üstü haritasıyla birleştirmek ve bunu, yerli yapımı Dungeons & Dragons kampanyası için yaratılan fantezi dünyasında kurmak istedi.

Şimdi, onlarca yıl sonra, disketlerin yanı sıra, 1989’da bıraktığı el yazısıyla yazılmış notların ve basılı listelerin sayfalarını çıkardı. YouTube’da çalıştığı şey. Brixius, “Projenin yaratılışındaki çeşitli noktalardan parçalarına sahibim,” diyor, “ancak bu tarihe kadar yaptığım tüm testlerimde yazı tipi bozulmasından da görebileceğiniz gibi, hepsi birlikte çalışmıyor.”

BASIC’te kodlamadan Kick Assembler’a (kısaca KickAss) geçmesine rağmen, bir genç olarak sahip olduğu vizyona sadık kalarak Digital Dungeon Master’ı bitirmeye karar verdi. “Yüzey dünyasında koşabilir ve şimdiye kadar ne kadar küçük bir harita olduğunu keşfedebilirsiniz” diyor ve “o dağdaki mağarada durursanız, zindana inmek için X’e basabilirsiniz. Zindanda şunları yapabilirsiniz: sadece görüş alanınızın engellenmediği yerleri görün ve henüz yürünebilirlik için bir kontrol olmadığı için serbestçe hareket edebilirsiniz.”

Brixius, ilki harita kodunu tamamlamaya ayrılmış olmak üzere, üç aylık sprintler halinde üzerinde çalışmayı planlıyor. “Zindan duvarlarında görüntülenen son dış haritadaki renklere sahip olmayacak şekilde renkleri sabitleyerek başlayacağım” diyor. “Harita verilerinin saklanma biçiminde bir değişiklik yapmam gerekiyor. Şu anda bir dama tahtası düzeninde diğer her alan için bir bayt depoluyorum. Bu, her bir duvar alanının yalnızca iki bit ile temsil edildiği anlamına geliyor. Bellek açısından verimli, ancak çok Sadece dört durum olabilir: bir duvar; bir kapı; hem bir duvara hem de bir kapıya sahip olmakla temsil edilen gizli bir kapı; ya da orada hiçbir şey yok.”

Süreci Patreon’da belgeliyor ve projede yer almak istiyorsanız, hem orada hem de eski donanım YouTube kanalı RavenWolf Retro Tech’te halk oylaması için ne üzerinde çalışması gerektiğine dair kararlar veriyor. Bittiğinde, Brixius RPG’sinin hem Commodore öykünücüsü VICE ile hem de orijinal donanımda oynanabilir olmasını hedefliyor;

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Yakuza oyunlarının yeni GOG sürümleri, birden çok geliştiriciyi ve hatta tüm destek stüdyolarını kredilerinden çıkarır.