Oyun Haberleri

Intel Meteor Gölü’nün Adamantine omurgası, GPU’yu ve önyükleme performansını artırabilir

Intel Meteor Lake

Intel’in yaklaşmakta olan Meteor Gölü için temel kiremit (yeni sekmede açılır) işlemciler, büyük bir L4 önbelleği içerecek ve potansiyel olarak tümleşik grafik yongasından daha fazla performans çıkarmaya ve önyükleme sürelerini artırmaya yardımcı olacak.

İyi bir teknisyen kod adını seviyorum ve Intel’in Adamantine’i son zamanlarda en sevdiğim kodlardan biri. Sadece son zamanlarda bir patent yoluyla gün ışığına çıktı. (yeni sekmede açılır) şirketin ilk gerçek chiplet CPU’su Meteor Lake’in bu sağlam temel döşemesini ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmış.

Evet, ilk gördüğümde onun da inek bir Wolverine referansı olduğunu düşündüğümü kabul edeceğim, ama sadece ‘kırılamaz’ anlamına geliyor, sanırım bu hemen hemen aynı. Gibi.

Her neyse, patent birkaç yıl önce dosyalandı, ancak yakın zamanda ComputerBase’in dikkatine sunuldu. (yeni sekmede açılır)bir süredir fazladan L4 önbellek havuzuna sahip olan Meteor Gölü’nden bahsediyordu.

Başlangıçta ekstra L4’ün, AMD’nin modern grafik kartları için kullandığına benzer bir tür Infinity Cache analoğu veya yerleşik Xe grafik çekirdeklerinin hızlarını artırmak için bir eDRAM önbellek klonu olduğunu düşünmüştü. Zaten teori buydu, özellikle de Linux yama notlarında iGPU’nun artık hesaplama döşemesinin L3 önbelleğine nasıl erişemeyeceğini açıkladığı için.

Ancak patent aslında daha da ileri giderek, L4 önbelleğinin erişim süresinin potansiyel olarak sistem belleğinin “DRAM erişim süresinden çok daha az” olduğu L4 önbelleğinin de önyükleme optimizasyonlarına yardımcı olacağını açıklıyor. Öncelikle bir dizüstü bilgisayar parçası olarak, bu tür optimizasyonlarla gelen Meteor Lake yongaları, kolayca erişilebilen bir önbellek sayesinde, sistemin uyku veya hazırda bekletme modlarından çok daha hızlı açılmasını sağlayabilir.

(İmaj kredisi: Intel)

Entegre grafikler için geniş bir L4 önbellek havuzuna sahip olmak, özellikle de sistem çalışırken ayrılmış GPU önbelleği olabileceğinden, bir Meteor Lake dizüstü bilgisayarın grafik performansı için de çok iyi şeyler yapabilir. Çipteki en iyi 128 EU Xe GPU kutucuğu, biraz ekstra önbellek dolgusu ile oldukça lezzetli 1080p oyun performansı sunabilir.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi SSD: Piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD: Hızlı sürüşler
En iyi NVMe SSD: SSD iyiliğinden şeritler
En iyi harici sabit sürücüler: Ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler: Hızlı, sağlam ve taşınabilir

OKU  Apex Legends, takım ölüm maçı güncellemesi ve ücretsiz kahraman eşantiyonunun ardından PC'de tüm zamanların oyuncu sayısı zirvesine ulaştı

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.