Oyun Haberleri

Bilgisayarınız harika olabilir ama asla ‘Hitler’in aklını okuyabilen’ 80 yaşındaki bir insan boyunda bir canavar olan Colossus olmayacak.

Annotated photographs of the COLOSSUS electronic digital computer - The National Archives (United Kingdom).

Birleşik Krallık Hükümeti İletişim Merkezi (GCHQ), 80. yaş günü nedeniyle sıklıkla “ilk dijital bilgisayar” olarak anılan Colossus hakkında daha fazla ayrıntıyı açıkladı. MI5’in yeniden inşasına yardım eden bir bilim adamının ölüm ilanında belirtildiği gibi, “Hitler’in aklını okuyabilen” bir makine.

Tamam, 1940’larda psişik güçlerimiz yoktu ama Colossus, 2. Dünya Savaşı’nın kesinlikle önemli bir parçasıydı ve genel olarak çığır açıcı bir teknoloji ürünüydü. O kadar etkiliydi ki aslında 56 yıl boyunca halktan bir sır olarak saklandı ve orijinallerinin savaştan sonra Winston Churchill tarafından imha edilmesi emredildi. O zaman bile, şu ana kadarki bilgiler nispeten sınırlıydı; elimizde bu canavarın tam resimlerinin yanı sıra bazı etkileyici belgeler de var.

Colossus’un yalnızca bir bilgisayar değil, bir dizi bilgisayar olduğunu belirtmek gerekir. Teleprinter mesajlarının kodunu çözmeye yardımcı olmak için tasarlanan Colossus, “ilk” olarak kabul edildi. [computer] bu dijital, programlanabilir ve elektronikti”, ancak programları depolayamıyordu; bunun fiziksel anahtarlar ve fişler aracılığıyla yapılması gerekiyordu. Yani hayır, muhtemelen Doom’u üzerinde çalıştıramazsınız.

Bunun yerine, şifrelenmiş mesajlar Colossus’a “saniyede 5000 karakter” hızında okuyabilen kağıt bant aracılığıyla beslendi. Bilgisayarın özellikleri açısından bakıldığında, çok büyük miktarda 1 bitlik bilgi depolayabilen neon gaz valfi halkaları, “Lorenz şifreleme makinesinin tekerleklerini taklit edecek şekilde kesin sayılarla düzenlenmişti… tekerlekler üzerindeki birlerin ve sıfırların düzeni bilindikten sonra, bunlar tiratron halkalarında saklanabilir ve çeşitli mesajlar için doğru ayarları bulmakta kullanılabilir.” SSD’ler yüreğinizi yiyin.

Benim için en büyüleyici şey mantık kapılarıdır. Bilmiyorsanız, bilgisayarlar birçok karmaşık işlevi için mantık kapılarını kullanır. Bu kapılar sıfır veya bir çıktı verebilir (ikili kodu düşünün) ve daha karmaşık görevleri gerçekleştirmek için birbirine zincirlenirler.

Colossus’ta bunlar vardı ama bunlar elektronik devrelerden yapılmamıştı; vakum tüplerinden yapılmışlardı, bu da akımın boşluktaki bir katottan anoda geçmesine izin veriyordu: Tam olarak 2.500 adet. Aslında bir süreliğine radyo, televizyon, radar ve ses kayıtlarında kullanımları yaygınlaştı.

OKU  The Last of Us Show, Yapay Zekanın Yardımıyla Tekrar Bir Oyuna Dönüşüyor

Makinenin kendisi aynı zamanda müttefiklerin Alman istihbaratını yanlış yönlendirdiği D-Day’in hala devam ettiğinin doğrulanması konusunda da etkili oldu. GCHQ’nun yazdığı gibi:

“COLOSSUS piyasaya sürüldüğünde D-Day çıkarmalarının planlaması oldukça sürmekteyken, bu, Hitler’in Müttefiklerin işgali Pas De Calais’den başlatacağına başarılı bir şekilde ikna ettiğine dair istihbaratın üretilmesine yardımcı olan makinelerden biriydi. Normandiya.”

Böylece, orada oturup üst düzey donanımınızdan fazladan bir veya iki kare çıkarmak için grafik ayarlarıyla uğraşırken: programlanabilir dijital bilgisayarların büyükbabası, iki metre uzunluğunda, anahtarlarla, neon gazıyla ve komutlarla programlanmış bir canavardı. kağıtla.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.