Oyun Haberleri

İşte bazı ayar değişiklikleri sayesinde Steam Deck’te 30 fps’de çalışan yol izleme

A red-lit cube in Portal RTX running on the Steam Deck with path tracing

Yol izleme söz konusu olduğunda, çarpıcı oyun aydınlatmasının ötesindeki ilk düşünce muhtemelen en üst seviye bilgisayarlarda bile talep edilebilecek ağır performans kaybı olacaktır. Bununla birlikte, ayarlarda yapılan bazı ince ayarlarla Steam Deck’in bile yol izleme eylemine girebileceği ve hatta saygın bir kare hızına sahip olduğu görülüyor.

YouTube kanalı NightSightProductions, Steam Destesinde mükemmel bir şekilde oynanabilir 30 fps hızında çalışan Portal RTX’in bir videosunu paylaştı; oyun tarafından kullanılan yol izlemeli aydınlatmanın zorlu doğası göz önüne alındığında etkileyici bir başarı.

Video, oyun başlamadan önce ayarlar menülerini gösteriyor ve oyunun 864 x 486 çözünürlükte çalıştığını, RTX Remix geliştirici menüsünde ikincil sıçramaların devre dışı bırakıldığını ortaya koyuyor; bu, Steam Deck APU’da uygun bir kare hızını korumanın sırrı gibi görünüyor .

Portal RTX, ultra ayarlarda 4 ham sıçrama kullanır; bu, herhangi bir modern GPU’yu yüksek çözünürlükte diz çöktürmek için yeterlidir; bu nedenle, ikincil sıçramaları tamamen devre dışı bırakmak ve çözünürlüğü düşürmek, o zavallı Destenin üzerindeki yükü gerçekten hafifletir.

Burada kullanılan yoğun çözünürlük ayarlarına ve birçok oyun sahnesinin normalden çok daha karanlık görünmesine rağmen, sonuç, oyunun oynanabilir ve aslında çok güzel bir yorumu gibi görünüyor. Bana Portal’dan çok Dead Space’i düşündüren ve bundan da öte, oyun ilk çıktığında oyundan nasıl çıktığımı yeniden düşünmemi sağlayan ortamlara çok daha huysuz, korku benzeri bir his katıyor. zorlu performans gereksinimleri.

Bu, yol izlemeli aydınlatmanın neden bu kadar önemli olduğunun ve diğer grafik kalite ayarlarından ödün verildiğinde bile atmosfer ve gerçekçilik duygusu açısından neler katabileceğinin iyi bir örneğidir.

Her zaman zorlu yüksek çözünürlüklü çıktılar ve dokuza kadar yükseltilmiş ayar seçeneklerinin bulunduğu tavşan deliğine düşmek cazip gelebilir, ancak bazen aydınlatma, atmosfer ve sanat tasarımının birleşimi, geleneksel grafiksel sadakate galip gelir ve bu, burada zıtlığa neden olur.

Steam Deck’te daha fazlası

Steam Deck'in bilgisayar olarak kurulması

(Resim kredisi: Gelecek)

Steam Deck OLED incelemesi: Valve’ın el cihazı hakkındaki kararımız.
En iyi Buhar Güverte aksesuarları: Giyin.
Steam Deck pil ömrü: Gerçek pil ömrü nedir?
En iyi taşınabilir oyun bilgisayarı: En iyi seyahat arkadaşı hangisidir?

OKU  Resident Evil 4'ün yeniden yapımını VR'da oynayamıyorsanız, bu birinci şahıs modu bir sonraki en iyi şey olabilir

Pek çok şeyde olduğu gibi, önemli olan ne yaptığınız değil, bunu yapma şeklinizdir ve Alan Wake 2 gibi oyunlarda yol izleme uygulamalarını zaten gördük; burada uygulama teknik olarak tam olmadığı için sınırlı olsa da -sahne yolu izlemeyle, oyuna atmosfer ve gerçekçilik duygusu katma açısından sonuçlar yine de kesinlikle muhteşem olabilir.

Tam yol izlemeyi kullanan oyunlar hala yetersiz olsa da ve birçoğumuz geleneksel ışın izlemeli oyunların iyi çalıştığından emin olmak için yükseltmelerle yetiniyor olsak da, bu, yol izlemenin sınırlı bir uygulamasının nasıl hala işe yarayabileceğinin iyi bir göstergesidir. Deneyime grafiksel olarak harika bir şeyler ekleyin ve beklediğinizden çok daha zayıf donanımlarda iyi çalışın.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.