Oyun Haberleri

Kederle ilgili bu bağımsız oyunda öldünüz ve Death Stranding canavarları tarafından takip ediliyorsunuz

Kederle ilgili bu bağımsız oyunda öldünüz ve Death Stranding canavarları tarafından takip ediliyorsunuz

Steam’deki ekran görüntüleri ve fragmanlar (yeni sekmede açılır) De-Exit: Eternal Matters’a herhangi bir iyilik yapmayın. SandBloom Studio tarafından geliştirilen bu bağımsız oyun, sevimli voksel tabanlı bir görünüme sahip olabilir, ancak konusunu çok ciddiye alıyor.

De-Exit, öbür dünyada geçen üçüncü şahıs bir macera oyunudur. Melankolik Plane of Memory’de uyanan bloklu bir iskelet olarak oynuyorsunuz. Açılış sekansı tonu belirliyor: Arafta asılı duran platformlarda koşup zıplıyorsunuz ve yolsuzluğun etrafında parmaklarınızın ucuna basarak her şeyi yiyip bitiriyorsunuz. İskelet kertenkeleler çimenlerin arasından koşturuyor ve cesetler son anlarında donmuş halde yatıyordu.

Cesur sanat tarzına rağmen ölüm ve keder dünyaya nüfuz ediyor. Uyumsuz görünebilir, ancak oyunun ilk birkaç saatindeki deneyimime göre, şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor. Geliştirici, cazibesinden yoksun bir dünyayı yakalamak için sessiz bir skor ve kapsamlı kamera çekimleri kullanıyor. Karşılaştığınız karakterler parlak ve umutlu ve tek istedikleri çökmekte olan dünyalarının onarıldığını görmek.

Daha sonra giriş seviyesinde, kısa bir gizlilik bölümü ile görevlendirilirsiniz. Çıkışa giden uzun otlardan oluşan bir yol, kalın duman cepleriyle bozuluyor. Bu karanlık yollara ışık tuttuğunuzda, Death Stranding’in BT’lerinden doğrudan ilham alan mürekkepli canavarlar ortaya çıkıyor. (yeni sekmede açılır), anlatı tasarımcısı Julien Gatumal Fernandez bana söyledi. Kolay bir eğitim etkinliği olması gereken şey için, gizlilik bölümü şaşırtıcı derecede gergin. Canavarları çok uzun süre aydınlatamazsınız yoksa fark ederler ve hangi yöne gittiklerini görebilseniz de dönüp sizi yakalayacaklarından asla emin olamazsınız.

İlk bulmacalar, yolsuzluk yamalarının etrafındaki blokları itmenin bir yolunu bulmanızı ister. Onları parlayan pedlerin üzerine kaydırdığınızda, etraflarındaki bozulmayı geçici olarak temizleyerek size onları nihai varış yerlerine götürmeniz için zaman verir. Zorluk hafif, ancak araç cephaneliğinizin büyüyeceğinden ve bulmacaları karmaşıklaştıracağından ve oyunda daha derin karşılaşmalarla mücadele edeceğinden şüpheleniyorum.

Beni en çok De-Exit’teki seslendirme etkiledi. Siz Kingdom Hearts hayranları için yoğun Traverse Town havasına sahip olan oyunun ana merkezine ulaşmadan önce, hikayenin kötü adamı Donovan ile karşılaşıyorsunuz. Monologunun içeriği, kontrolü ele geçirerek işleri nasıl değiştireceklerine dair tipik kötü adam kabadayılığıyla dolu, ancak sunumun üzücü bir tonu var. De-Exit’te tanıştığım herkes öldü ve tıpkı sizin karakteriniz gibi buraya geldi, ancak bazılarının bunun yolculuklarının sonu olduğunu tam olarak kabul etmediğini hissediyorsunuz.

Gizlilikten Çık”

Sizi voxel Traverse Town’da bir tura çıkaran parçalayıcı iskelet gibi diğer karakterler, benzer türden bir kederden geçmiş veya sonuna yaklaşmış gibi konuşurlar. Fenandez, oyundaki bazı karakterlerin vefat eden arkadaşlara ve aile üyelerine dayandığını söylüyor ve bunu yazının özgüllüğünden hissedebiliyorum. Köy, oyun boyunca oraya döndüğünüzde söyleyecek yeni şeyleri olacak çeşitli karakterlere sahiptir.

OKU  Kullanıcılar, AMD Ryzen 7000X3D serisi CPU'ların rastgele yandığını bildiriyor

De-Exit’in bu kadar ciddi temalarla biraz aptalca estetiğini bütünüyle nasıl kaldıracağından emin olmasam da, oynadığım parçalar kesinlikle umut vericiydi. De-Exit artık Steam’de mevcut (yeni sekmede açılır) ve geliştiricisi, tamamlanmasının yaklaşık sekiz ila on saat alacağını söylüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.