Oyun Haberleri

Intel Arrow Lake CPU’lar 2024’ün başlarında geliyor, ancak masaüstünde Meteor Lake yok

Intel

Intel’in CPU yol haritası gözlerimizin önünde sağlamlaşıyor gibi görünüyor. Ya da belki daha fazla kafa karıştırmak üzeredir. Şu anda %100 emin değilim, ancak yeni söylentilere göre 2024’ün başlarında yolumuza çıkacak yeni masaüstü yongaları serisinin Arrow Lake olması gerekiyor.

Biliyorum, başka bir Göl ve ben bile – aklı başında herhangi bir insanın kafasında kilitli tutması gerekenden daha fazla kod adı deposu – Intel’in sayısız su kütlesinde kayboluyorum. Arrow Lake, Meteor Lake’in teorik halefidir ve Intel’in geleceğin süperstarı 20A üretim düğümünde üretilen bir hesaplama kutucuğuna sahip ilk kişidir.

Meteor Lake, Intel’in ilk yonga işlemcisidir, ancak şirket bunun yerine ‘döşeme’ terminolojisine bağlı kalmaktadır. Yeni işlemciler Intel 4 düğümü (sözde 7nm düğümü) üzerine inşa ediliyor ve Intel’in Meteor Lake’in hala yolunda olduğunu vaat etmesi nedeniyle bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. (yeni sekmede açılır). Ama görünüşe göre şimdi kesinlikle masaüstünde değil.

Söylenti tacirleri, geçtiğimiz yıl Meteor Gölü’nün masaüstünde boğucu bir balık gibi ortalıkta dolanıp durdular ve Benchlife tarafından bildirilen en son sesler (yeni sekmede açılır) altı Performans çekirdeği ve 16 Verimli çekirdek içeren masaüstü Meteor Lake-S yongasının Arrow Lake lehine iptal edildiğini iddia ediyor.

Herhangi bir Meteor Lake 6 + 16 tasarımının ağırlıklı olarak mobil odaklı olması gerektiği konusunda başından beri oldukça kararlıydık. (yeni sekmede açılır)ve bu son söylenti, bu varsayıma güven veriyor gibi görünüyor.

Intel, Meteor Lake yerine Core i9 13900K ile Arrow Lake yongalarını 2024’ün ilk yarısında günümüzün 8 + 16 limitlerine uyan maksimum yapılandırmayla masaüstüne getirecek. (yeni sekmede açılır) Raptor Gölü şöhreti.

Bu aslında Arrow Lake’in daha önce beklenenden daha erken başlatılacağı gibi görünüyor, bu da 20A sürecinin düşündüğümüzden daha ileride olduğunu gösteriyor. Bu, Pat Gelsinger’ın son gecikme söylentileri konusundaki kararlı duruşunu ortaya koyacaktır. (yeni sekmede açılır) noktada görünüyor.

OKU  Bunlar bu ay Steam'de en çok oynanan 10 demo oldu

Spekülatif gecikmelerle ilgili bir soruya yanıt olarak, “Uygulama zorluklarının çoğunda köşeyi döndüğümüz için kendimi iyi hissediyorum” dedi. “Diğerleri gibi bu söylentilerin de yanlış olduğu infazımızla kanıtlanacak.”

Intel son zamanlarda 20A geliştirmesinin tamamlandığını söyledi. (yeni sekmede açılır) 2024’ün ilk yarısında üretilen yongalara sahip olacaktı. Ancak bunun, yüksek performanslı masaüstü yongalarının yılın ilk altı ayında tüketicilere sunulmasına hemen dönüşeceğini beklemiyorduk.

Intel Raptor Lake CPU yakından işleniyor

(İmaj kredisi: Intel)
Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

20A süreci, RibbonFet tasarımının (Gate All Around olarak da bilinir) ilki ve yeni PowerVia arka güç dağıtım sistemini kullanan ilk çip olduğu için Intel için önemlidir. Bu, giderek artan güç taleplerinin önündeki engelleri kaldırmaya yardımcı olacaktır ve bunu, Meteor Gölü üzerinde %20’den fazla IPC artışı sağlayabilen Lion Cove Performance-core tasarımında vaat edilen ilerlemelerle birleştirdiğinizde, potansiyel olarak bazılarına sahip olursunuz. Intel’den ufukta heyecan verici CPU’lar.

Açıkçası, Intel olarak tamamen yeni bir anakarta ihtiyacınız olacak. Yeni yongalar, Alder ve Raptor Lake nesillerini barındıran mevcut LGA 1700’den daha fazla pine sahip bir LGA 1851 soketi kullanacak. Bu 800 serisi anakartlar, 600 ve 700 serisi anakartların hibrit DDR4/5 yapılandırması yerine safkan bir DDR5 platformu sunacak. Ancak, en yeni Intel yonga setlerinin 28’ine kıyasla 48 şeritle daha fazla PCIe şeridi sunacakları da bildiriliyor.

Yani evet, görünüşe göre Intel söz verdiği gibi “yolda” olabilir. İşte umut.

OKU  AMD halkın talebine yanıt veriyor: Radeon RX 6000 sahipleri artık Akışkan Hareketli Çerçevelerin keyfini çıkarabilir

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.