Sağlık

LASIK: FDA, hastaları yan etkiler konusunda uyarmayı düşünüyor

LASIK: FDA, hastaları yan etkiler konusunda uyarmayı düşünüyor

Pinterest’te paylaş
FG Ticaret/Getty Images
  • FDA, sağlık hizmeti sağlayıcılarının hastaları LASIK tedavisinin potansiyel yan etkileri konusunda uyarmasını gerektirecek yeni bir kural düşünüyor.
  • Bu uyarılar, çift görme, kuru gözler, devam eden ağrı ve ameliyattan kaynaklanan diğer sorunların riskleri hakkında bilgileri içerecektir.
  • LASIK, uzağı görememe, uzağı görememe veya astigmatizmi düzelterek görüşü iyileştirmek için korneanın şeklini değiştirir.

LASIK, yaygın görme problemlerini düzeltmek için kullanılan, Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık uygulanan lazer refraktif cerrahidir.

ancak yeni bir politika şu anda FDA incelemesi altında, LASIK’in ülkede görülme şeklini değiştirebilir. Ele alınan yeni öneri, hastaların LASIK ameliyatının potansiyel yan etkileri konusunda uyarılmasını gerektirecektir.

Bu uyarılar, çift görme, kuru gözler, devam eden ağrı ve ameliyattan kaynaklanan diğer sorunların riskleri hakkında bilgileri içerecektir. Hastalara ayrıca ameliyattan sonra da gözlüğe ihtiyaç duyabilecekleri söylenecektir.

“FDA şu anda LASIK ameliyatından önce hastalara yazılı uyarılar veren doktorlarla ilgileniyor” dedi Dr. Mark Fromer, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde bir göz doktoru. “LASIK ameliyatı, 28 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastaların görme düzeltmesi için mevcut. Gözdeki en güvenli prosedürlerden biri olmaya devam ediyor. ”

Bir LASIK prosedürü düşünüyorsanız, LASIK ve yeni FDA uyarısı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

LASIK nedir?

The Vision Council’e göre, Amerikalıların yaklaşık %64’ü numaralı gözlük takıyor.

LASIK, görme problemlerini düzeltmek için tasarlanmış refraktif lazer cerrahisidir. Uzağı görememe, yakını görememe veya astigmatizmi düzelterek görüşü iyileştirmek için korneanın şeklini değiştirir. 1999’daki FDA onayından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 10 milyon kişi LASIK geçirdi.

Yüksek bir başarı oranına sahiptir ve insanların %90’ından fazlasında görüşü 20/20 oranında iyileştirir.

LASIK ve FDA uyarısı

LASIK’in başarı oranı yüksek olmakla birlikte, FDA’nın taslak uyarısı ameliyatın potansiyel olumsuz yan etkilerini kapsamaktadır.

OKU  CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

Aşağıdakiler gibi, ameliyatın çeşitli olumsuz sonuçlarının potansiyelini kapsar: B. Çift görme, kuru gözler, zayıf gece görüşü ve hatta ağrı. Belge o kadar ileri gidiyor ki, LASIK geçiren hastaların prosedürden kaynaklanan komplikasyonlardan sonra depresyona girdiği veya intihara meyilli hale geldiğine dair raporlar var.

Henüz kesinleşmeyen belge için 600’ün üzerinde uzman ve uzman grubuna danışıldı. Uyarı, hastanın ameliyattan önce gözden geçirmesi için bir bilgi kontrol listesi gerektirir.

Prospektif kontrol listesi, LASIK için en iyi sonuçları sağlamak üzere uygun hasta seçimini tanımak üzere FDA tarafından tasarlanmıştır. İşlem için en uygun aday olmayabilecek hastaların olduğu vurgulanmaktadır. Tam olmayan önerilen kontrol listesi, hastaların prosedür için iyi aday olup olmadıklarını belirlemek üzere gözden geçirmeleri için özel koşulları listeler.

Her özellik veya durum için FDA, bir hastanın bu duruma göre prosedürü alıp almayacağını belirten bir uyarı sağlar. Örneğin, bir hasta “ciddi göz kuruluğu”nu işaretlerse, LASIK’in düşünülmemesi gerektiği konusunda uyarılır. Orta veya hafif kuru gözleriniz varsa, LASIK’i düşünmemeniz konusunda uyarılırsınız.

Belge onaylanırsa, FDA’nın LASIK için güvensiz kabul edebileceği özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Kornea yeterince kalın değil
  • göz iltihabı
  • Aktif otoimmün veya bağ dokusu hastalığı
  • Kontrolsüz glokom
  • Kontrolsüz Diyabet

Göz doktorları müdahale eder

Birçok göz doktoru, LASIK’in piyasadaki en güvenli prosedürlerden biri olduğunu ve komplikasyonların nadir olduğunu söylüyor. Uzmanlar, FDA belgesinin tek sayfa olabileceğini, olumlu sonuçlardan yeterince bahsetmeden yalnızca olumsuz sonuçları listeleyebileceğini söylüyor.

“Tek istediğimiz denge,” dedi Dr. Amerikan Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği’nin yeni başkan yardımcısı Vance Thompson, New York Times’a verdiği demeçte. “Bu belge esas olarak LASIK’in yararlarından bahsetmeden tehlikelerini ve komplikasyonlarını vurguluyor ve tonu hastaları korkutacak kadar olumsuz.”

OKU  Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Diğer uzmanlar, belgenin elektif ameliyatın risklerini anlamalarını sağlamayı amaçladığına inanıyor. Aynı zamanda pahalı bir ameliyattır, genellikle binlerce dolara mal olur ve sigorta kapsamında değildir. Hastaların tüm bilgilere sahip olmasını sağlamak amaçtır.

Fromer, “Doktorların lazer görüşü uyguladığı on yıllarda riskler önemli ölçüde değişmedi” dedi. “Hastalar ameliyat olmadan önce ameliyatın risklerini, faydalarını ve alternatiflerini anlamalıdır. FDA, son 15 yılda potansiyel hastalarla paylaşılması gereken riskler hakkında daha fazla bilgi toplandığına inanıyor.”

Fromer, FDA’nın hastaların bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olacak kolay okunabilir bilgiler almamasından endişe duyduğunu ekliyor.

“[The checklist] Fromer, hastaların aldığı bilgileri standardize etmek ve hem hasta hem de hekimin nihai hedefler ve potansiyel riskler hakkında ortak bir anlayışa sahip olmasını sağlamak için nihai olarak önemli bir araçtır” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CDC, Enfeksiyon ve Körlükle Bağlantılı EzriCare Göz Damlalarını Uyardı: Şimdi Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir