Oyun Haberleri

Metal Gear Solid koleksiyonu aynı zamanda ilk iki Metal Gear oyununu da içerecek.

Metal Gear Solid 3 art by Yoji Shinkawa

Konami nihayet bu hafta Metal Gear Solid: Master Collection’ı duyurdu ve Hideo Kojima’nın klasik gizlilik serisindeki ilk üç 3D girişi modern platformlara getirdi. ‘Solid’ her zaman biraz şaka gibiydi: Sadece ana karakter Solid Snake’den değil, serinin 3D haline gelmesinden bahsediyor. Metal Gear ile MSX ev bilgisayarı platformunda başladı ve şimdi resmi PlayStation mağazası, Master Collection’ın serinin ilk iki oyununu içereceğini söyledi.

Bu büyük bir sürpriz değil, çünkü bu oyunlar (Metal Gear ve Metal Gear 2: Solid Snake), Metal Gear Solid 3 zamanında, Subsistence’ın yeniden piyasaya sürülmesi için Kojima Productions tarafından yeniden düzenlendi. Aslında oldukça iyiler, özellikle daha sonra ne olduğunu bildiğiniz zaman. Oyunun Master Collection’daki sürümleri 2011 HD Collection’dakilerle aynı görünüyor ve MGS3’te Subsistence var (bu iyi bir şey, çünkü diğer şeylerin yanı sıra oyuncu kontrollü bir kamera ekledi).

Tabii ki yokluğuyla dikkate değer olan, Kojima’nın katılımı olmadan yapılan ve genellikle daha düşük bir çalışma olarak görülen orijinal Metal Gear’ın devamı niteliğindeki Snake’s Revenge’dir. Kojima’nın serideki bu giriş için kesinlikle zamanı yok ve sonraki tüm çalışmalarında bunu göz ardı ederek onu fiilen kanon dışı bir giriş haline getirdi. Konami açıkça bu çizgide kalıyor, ancak Ana Koleksiyonun buradan nereye gittiğine bağlı olarak (bu Cilt 1), muhtemelen herhangi bir kapsamlı oyun koleksiyonunda bir yer bulmalıdır: Kojima beğensin ya da beğenmesin.

PlayStation listesi (teşekkürler, Eurogamer), Metal Gear Solid’in VR görevleriyle birlikte geleceği (MGS2’den önceki boşluğu doldurmak için oluşturulmuş bağımsız bir başlık) dahil olmak üzere oyunlar hakkında çeşitli başka küçük bilgiler ekler.

  • Metal dişli
  • Metal Gear 2: Katı Yılan
  • Metal Gear Solid (VR Görevleri/Özel Görevler Dahil)
  • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (HD Collection versiyonu)
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (HD Koleksiyon versiyonu)
OKU  Alienware'in destansı OLED oyun monitörü artık çok daha ucuz

Daha da ilginci, oyunların “telif hakkıyla korunan içeriklerde minimum düzenlemelerle” geleceğini söylüyor. MGS2 ve MGS3 birkaç yıl önce satıştan kaldırıldı, oyunlarda kullanılan bazı arşiv görüntülerinde lisansın tükenmiş olması tartışma yarattı. Tam olarak hangi görüntülerin görüleceği görülüyor, ancak açıkça Konami bir kısmını kesecek (ki bu yanlış geliyor, ama eh her zaman Youtube var).

Konami, Master Collection’ın yanı sıra Metal Gear Solid 3’ün Metal Gear Delta: Snake Eater adlı tam kapsamlı bir yeniden yapım-yenileme-yenilemesini de duyurdu. Geliştirme ekibi, yine de, MGS3 HD’nin Master Collection’da bir kez daha ortaya çıkması ışığında, oyunun biraz daha iyi görünen 1:1 versiyonunun pek bir anlamı olup olmadığını merak ederek, bunun sadık olacağını söylüyor. Metal Gear’ın nihayet geri dönmesine sevindim, ancak uzun süredir bir dizi ve Kojima hayranı olarak, bir noktada Konami’nin geliştiricilerinin üzerlerinde beliren dev gölgeden sıyrılacak cesarete ve yeteneğe sahip olmasını umuyorum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.