Oyun Haberleri

Microsoft Word büyük Four-O’yu vuruyor ve eğer ilk versiyonu hatırlayabiliyorsanız, resmen eskisiniz demektir

Microsoft Word logo on a colored background

GPU’lar ve çok çekirdekli işlemciler ortaya çıkmadan çok önce Microsoft, kelime işlemci uygulaması Word ile iş yazılımlarının kazançlı dünyasına girmeye karar verdi. Bunun ne kadar zaman önce olduğunu merak ediyorsanız, her yerde bulunan elektronik daktilo bu hafta 40. yaş gününü kutluyor.

Word ilk olarak 1983’te ortaya çıktı; Intel’in en popüler CPU’sunun 16 bit 80286 olduğu, RAM’in birkaç kB için yüzlerce dolara mal olduğu ve Apple’ın Macintosh’un son derece pahalı öncüsü olan Lisa’yı piyasaya sürdüğü bir dönem. O zamanlar, Microsoft’un programlarının çoğu komut satırları aracılığıyla çalıştırılmak üzere tasarlanmıştı, ancak Word (veya ilk adlandırıldığı şekliyle Multi Tool Word) korkunç derecede radikal bir teknoloji parçasıyla çalıştırılmak üzere tasarlandı: Fare.

Yazılımın en çok satan özelliklerinden bir diğeri de WYSIWYG (‘ne görürsen onu alırsın’) kelime işlemcisi olmasıydı; bu, teoride her şeyin monitörde nasıl göründüğünün, çıktı alındıktan sonra nasıl görüneceği anlamına geliyordu. 400$ gibi çok düşük bir fiyat etiketiyle, pazar lideri WordStar’ı devirmek amacıyla doğrudan iş sektörünü hedef alıyordu.

Ancak ilk tepkiler olumlu olmaktan çok uzaktı ve Word’ün piyasada gerçekten ayak bulması 90’ların ortalarına kadar mümkün olmadı. Ancak bu hedefe ulaşmak uzun zaman alsa da Word gerçekten de dünya çapındaki kurumlar, okullar ve şirketler tarafından kullanılan fiili yazma paketi haline geldi.

Bir değişti pay bu zaman içinde pek çok insan için iyi yönde olmasa da. Benim için Word’ün zirvesi, Office 2000 ve Office XP paketlerinin bir parçası olarak milenyumun başındaydı. Ondan beklediğim her şeyi net ve temiz bir arayüzle yaptı.

Microsoft 365’in en son sürümü, belki biraz aşırı olsa da, istediğiniz kadar özelliklerle doludur ve Microsoft, ekstra özelliklerin uygulanmasında herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermez. Bir sonraki büyük şey neredeyse kesinlikle Microsoft’un yapay zeka destekli Copilot’unun entegrasyonu olacak ve belli bir yaştaki okuyucular buna bakıp ‘Ah, ne güzel, Clippy geri döndü’ diye düşünecekler.

OKU  Gamer, Etkileyici 8-Bit İlham Veren Yılbaşı Ağacını Sergiliyor

(Resim kredisi: Microsoft)

Yine de kırk yıl çok iyi bir süreç ve bu süre içinde diğer kelime işlemci uygulamaları da gelip geçti. Bir zamanlar baskın olan WordStar artık en azından ticari olarak yok, ancak bazı önemli yazarlar hala onu kullanıyor.

Microsoft’un başına bir şey gelmesin diye Word’ün önümüzdeki 40 yıl boyunca da aynı derecede yaygın olmaya devam edeceğinden hiç şüphem yok. Belki o zamana kadar hepimiz sözcüklerin ekranda görünmesini sağlamak için düşünce gücünü kullanıyor olacağız.


Windows 11 incelemesi: En son işletim sistemi hakkında ne düşünüyoruz?
Windows 11 nasıl yüklenir: Güvenli kurulum kılavuzu.
Windows 11 TPM gereksinimi: Sıkı işletim sistemi güvenliği.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.