Oyun Haberleri

Yapay zeka görüntü oluşturucu dalgasına karşı sanatçılar tarafından açılan toplu dava

AI microprocessor on motherboard computer circuit

Kaliforniya’da Stability AI, Midjourney ve DeviantArt’a karşı sanatçılar tarafından bu şirketlerin telif haklarını ihlal ettiğini iddia eden bir toplu dava açıldı. Sorun, büyük ölçüde, bu şirketlerin AI sanat oluşturma araçlarını eğitmek için kullanılan ve genellikle sanatçıların onayı veya herhangi bir tazminat olmaksızın kullanılan, büyük veri kataloglarında bulunan telif hakkıyla korunan görüntülerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Sanatçılar, Joseph Saveri hukuk firması (Ars Technica aracılığıyla) tarafından temsil edilmektedir. (yeni sekmede açılır)), “Kararlı Difüzyon ve diğer görüntü üreten AI ürünleri, ressamların, illüstratörlerin, fotoğrafçıların, heykeltraşların ve diğer sanatçıların çalışmaları olmadan var olamazdı.”

“…Bu görüntü oluşturucuların yaratıcıları, çeşitli ürünlerini yaratırken en az binlerce sanatçının haklarını ihlal etti. Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin savunucuları, bu ürünlerin yaratılmasının ve kullanılmasının tamamen yasal olduğunu iddia etse de, henüz hiçbir mahkeme bunu yapmadı. sorusuna değindi.”

Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zeka sanat oluşturma araçlarının, insan girdili yönlendirmelere dayalı olarak yeni görüntülerin nasıl üretileceği konusunda algoritmalarını eğitmek için devasa veri kümelerine güvendiği doğrudur. Eğitim olmadan, sanat tarzının ne olduğu, nesnelerin ne olduğu konusunda herhangi bir bilgi birikimine sahip olmayacaklar veya işlerini yapmak için gereken herhangi bir bilgiye sahip olmayacaklardı.

Mesele şu ki, bu veri kümeleri genellikle telif hakkıyla korunan materyallerden yapılır. Bir şirket LAION (yeni sekmede açılır) veri setlerinin görüntülerin gerçek kopyaları değil, yalnızca telif hakkıyla korunan materyallere bağlantılar olduğunu belirterek telif hakkı iddialarını ortadan kaldırır. Bu doğru, bu sadece resimler ve alternatif metinler için web’i kazımak, ancak bu verileri kullanan şirketler, genellikle ticari olan ve milyonlarca dolar fon sağlayan bu görüntüleri kendi amaçları için toplu olarak analiz ediyor. (yeni sekmede açılır) şirkete.

Getty Images ayrıca bu hafta Stable Diffusion’a karşı yasal işlem başlattı. (yeni sekmede açılır) LAION kaynaklı veri setlerinde telif hakkıyla korunan materyalin kullanımı için.

OKU  Bilgisayar korsanları, geçen ay Western Digital'den çaldıkları veriler için 'en az 8 rakamlı' fidye ödemesi istiyor

Ancak sınıf eyleminin belirttiği gibi, sorun yalnızca bu yapay zekaların nasıl eğitildiği değildir.

“DreamStudio ve diğer görüntü oluşturma ürünleri, kullanıcılardan ‘nesil’ başına ücret alır, ancak bu gelirin hiçbiri o nesillerin temel aldığı eserleri yaratan sanatçılara gitmez. İstem ‘Dragon in style of Artist Doe’ olsa bile, Artist Doe’ya tazminat ödenmiyor, hatta bu ürünler çalışmaları üzerine inşa edilmeden önce onlara danışılmıyor veya söylenmiyor.”

Bir AI görüntü oluşturucu tarafından yorumlanan bağlam dışı oyun teklifleri.

Midjourney tarafından yorumlanan oyun alıntıları. (İmaj kredisi: Yolculuk Ortası)

Shutterstock geçtiğimiz günlerde OpenAI ile ortaklaşa bir AI sanat aracı oluşturacağını duyurdu. (yeni sekmede açılır), DALL-E ve ChatGPT’nin yapımcıları. Bu araç, site kullanıcılarının AI görselleri oluşturmasına izin verecekti, ancak Shutterstock ayrıca sanatçılara hem eğitim hem de görsellerin oluşturulmasına katkıları için ödeme yapacağını söyledi. Temel olarak, bir sanatçının resmi AI aracı tarafından herhangi bir şekilde kullanılırsa, bir miktar tazminat alacaktır.

Şirketin kullandığı veri kümelerini sessiz tutan OpenAI CEO’su, o sırada “Shutterstock’tan lisansladığımız verilerin DALL-E eğitimi için kritik öneme sahip olduğunu” not etmişti.

Bu nedenle, insan yapımı sanatın yapay zeka görüntü üreteçleri için kritik olduğu konusunda hemfikiriz. Peki sanatçılar nasıl oluyor da çalışmalarının karşılığını yeterince alamıyor?

Görüntülerinizin bazı veri kümelerine dahil edilmesini devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu, halihazırda gerçekleştirilmiş olan eğitimi geri almaz ve gelecekte kazımaya karşı güvende olduğunuz anlamına gelmez. Bunun bariz cevabının, kullanıcıların bunun yerine herhangi bir veri kümesine dahil olmayı seçmeleri gerektiği olduğunu düşünürsünüz, ancak günümüzde gelişen veri kümelerinde veya yapay zeka araçlarında durum böyle değil. Stability AI, kullanıcıların bir sonraki sürümüyle devre dışı kalmasına izin vermeyi planlıyor (yeni sekmede açılır) AI aracının.

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı (yeni sekmede açılır): Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı (yeni sekmede açılır): Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

OKU  ChatGPT'nin İtalya yasağı, gizlilik endişeleri giderildikten sonra geri alındı, gizlilik endişeleri nedeniyle Samsung'ta yasaklandı

Bu, izlenmesi ilginç bir dava olacak, çünkü herhangi bir yasal işlem, AI ile ilgili daha sonraki davalar için emsal teşkil edebilir. Bununla birlikte Ars, toplu dava şikayetinin bazı bölümlerinin yapay zeka teknolojisini doğru bir şekilde yansıtmayabileceğini ve nihayetinde bu davanın bu yanlışlıklardan bazıları nedeniyle ilgisini kaybedebileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte, AI’nın kullanımı için dava ve yasama sürecinin yalnızca başlangıcındayız. Teknoloji her geçen gün ivme kazanıyor ve Adobe uygulamalarından öneri motorlarına kadar her türlü teknolojide yeni kullanım alanları buluyor. Hukukun AI gelişiminin hızına ayak uydurup ayak uyduramayacağını merak ediyorum.

Toplu dava şikayetinin tamamını kendiniz okumak isterseniz buradan yapabilirsiniz (yeni sekmede açılır) [PDF warning].

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.