Oyun Haberleri

Nvidia yarım milyon yapay zeka çipi sattı ve sadece üç ayda 14,5 milyar dolar kazandı

Nvidia Hopper GPU die

Nvidia’nın yapay zekayı hızlandıran uber-GPU’larının, oyun bilgisayarları için grafik yongalarının deneysel bir ürünü olarak başladığını unutmak çok kolay. Yani eğer yapay derebeylerin kölesi olursak, suçlayacak tek kişi kendimiziz demektir.

Bunu akılda tutarak, en son haber, Omdia araştırma ekibine göre Nvidia’nın 2023’ün en son tamamlanan çeyreğinde 500.000 H100 AI yongasını sattığı yönünde. H100’ün birim fiyatlarına ilişkin çoğu tahmin, kişi başına 20.000 ila 40.000 dolar arasında değişiyor ve Nvidia’nın bu satışlardan elde ettiği geliri 10 milyar ila 20 milyar dolar arasında gösteriyor.

Nvidia, bu dönemdeki veri merkezi gelirinin 14,5 milyar dolar, yani bu aralığın tam ortasında olduğunu söylüyor. Yani her şey bir araya geliyor.

Omdia verilerinden (Tom’s Hardware aracılığıyla) elde edilen daha ilginç parçalar arasında Nvidia’nın pahalı AI çipleri için en büyük müşterilerinin kimliği yer alıyor. Hepimiz Microsoft’un yapay zeka konusunda büyük olduğunu biliyorduk, bu nedenle bu yönde 150.000 H100 büyük bir sürpriz değil, iddia edilen ortalama birim fiyatına göre 5 milyar doların biraz altındaki maliyet hala tam bir para tepesi olsa bile.

Peki Facebook’un ana şirketi Meta’nın da aynı numarayı almasına ne dersiniz? Onlarla ne yapıyorlar…? İddiaya göre bu, son çeyrekte 50.000 H100 satın aldığı söylenen Google ve Amazon’un üç katı.

Tesla sadece 15.000 adetle listede yer alıyor. Bu hâlâ yaklaşık yarım milyar dolar değerinde.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Sanki bu rakamlar yeterince büyük değilmiş gibi Omdia, Nvidia’nın bu büyük veri GPU’larından elde ettiği gelirin 2027’de bugünkünün iki katı olacağını tahmin ediyor. Bunların hepsi büyük dil modelleri ve benzer yapay zeka uygulamaları için kullanılmayacak ancak birçoğu kullanılacak.

OKU  Yapımı 15 yıl süren bu Maraton modu, pratik olarak tamamen yeni bir oyundur.

Nvidia’nın bu pazardaki en büyük müşterilerinin çoğunun aslında kendi AI çiplerini oluşturmayı planlamasına rağmen Omdia’nın Nvidia’nın bu pazardaki geleceği konusunda bu kadar iyimser olması ilginç. Aslında Google ve Amazon zaten bunu yapıyor, muhtemelen bu yüzden Microsoft ve Meta kadar Nvidia çipi satın almıyorlar.

AMD’nin MI300 GPU’su ve ardıllarından da güçlü bir rekabet gelmesi bekleniyor ve aralarında Tenstorrent’in de bulunduğu, gezegendeki en saygın çip mimarlarından biri olan Jim Keller’ın liderliğindeki yeni girişimler de bu aksiyona dahil olmaya çalışıyor.

Kesin olan bir şey var ki, tüm bu rakamlar oyun grafikleri pazarının zayıf görünmesine neden oluyor. Bir canavar yarattık millet ve geri dönüş yok.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.