Oyun Haberleri

Bilgisayar korsanları, geçen ay Western Digital’den çaldıkları veriler için ‘en az 8 rakamlı’ fidye ödemesi istiyor

Hacker being threatening.

Bilgisayar korsanları, şirket yüklü bir fidye ödemediği takdirde, Mart ayında Western Digital’in sistemlerine yönelik son bir ihlalden çalınan verileri yayınlamakla tehdit ediyor. Ancak sabit disk üreticisi top oynamıyor.

Bu ayın başlarında Western Digital, “yetkisiz bir üçüncü tarafın Şirketin bazı sistemlerine erişim sağladığı” bir “ağ güvenliği olayını” ortaya çıkardı. WD ayrıca saldırganların “sistemlerinden belirli verileri elde ettiğini” kabul etti, ancak çalınan veriler hakkında herhangi bir ek bilgi yayınlamadı.

Bu Techcrunch raporuna göre bilgisayar korsanları, müşteri bilgileri de dahil olmak üzere şirket verilerinin en az 10 TB’ını çaldıklarını iddia ediyor. Bilgisayar korsanları, çalınan verilerin bir kısmını Techcrunch ile paylaştı, böylece yasal olduğunu bağımsız olarak doğrulayabilirdi. Western Digital bunun için fidye olarak “minimum 8 rakam” ödemediği takdirde verileri kamuya açıklamayı planladıklarını söylediler.

Bilgisayar korsanları, Western Digital ile iletişim kurmaya çalıştıklarını iddia ederek, “Onları defalarca aradılar. Cevap vermiyorlar, verirlerse de dinliyorlar ve kapatıyorlar.”

Ayrıca Western Digital yöneticilerine gönderilen ve Techcrunch’tan para talep eden bir dizi e-postayı da paylaştılar. Bu e-postalardaki üslup, zaman geçtikçe giderek daha umutsuz ve düşmanca bir hal alıyor.

“Yalnızca tek seferlik bir ödemeye ihtiyacımız var, ardından ağınızdan ayrılacağız ve zayıf yönlerinizi size bildireceğiz. Kalıcı bir zarar verilmemiştir. Ama bize, sistemlerimize veya başka herhangi bir şeye müdahale etme çabaları varsa. Karşılık vereceğiz” diye yazdı bilgisayar korsanları.

“Hala ağınıza gömüldük ve sizden bir ödeme bulana kadar orayı kazmaya devam edeceğiz. Bunu tamamen gizleyip ortadan kaldırabiliriz. Çok geç olmadan şunu yapalım” diye devam ettiler.

“Saçmalamayı kes, parayı al ve ikimiz de kendi yollarımıza gidelim. Basitçe söylemek gerekirse, egolarımızı bir kenara bırakalım ve bu kaotik senaryoya bir çözüm bulmaya çalışalım.”

Bilgisayar korsanları kendilerini tanıtmayı reddettiler ve Western Digital’in “rastgele” hedef alındığını söylediler. Western Digital fidyeyi ödemeyi kabul etmezse, bilgisayar korsanları verilerin doğrudan hiçbir bağlantıları olmadığını iddia ettikleri fidye yazılımı grubu Alphv’nin web sitesinde yayınlanacağını söylüyor.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

OKU  Keşke vergi dolarım bu Kanada hükümeti tarafından finanse edilen Fallout modu gibi havalı şeylere gitseydi

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.