Oyun Haberleri

On yıllık iMessage hakimiyetinin ardından yeşil balon kabusumuz sona erdi: Apple gelecek yıl Android ile evrensel bir mesajlaşma standardı benimsiyor

SMS no more

Son on yıldır hiçbir şey insanları Apple ekosistemine iMessage kadar sadık ya da bu ekosistemin içinde sıkışıp bırakmadı. Apple’ın mesajlaşma uygulaması, diğer iPhone kullanıcıları (güzel mavi baloncuklar, veri üzerinden gönderilen mesajlar, entegre dosya paylaşımı ve şifreleme ve daha fazlası) ile bir grup sohbetindeki varlığı herkesin hayatını mahvedebilecek Android kullanıcıları (yeşil baloncuklar, eski şifrelenmemiş SMS) arasında sert bir ayrım yaratıyor. bu gelişmiş özelliklere erişim. Eğer Apple iMessage’in etrafındaki duvarları yıkacaksa, bunun yıllık açılış konuşmalarından birinde dramatik bir an olacağını düşündüm; bugün rastgele bir perşembe günü değil.

“Apple şaşırtıcı bir hareketle bugün RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajlaşma standardını benimseyeceğini duyurdu. Bu özellik ‘gelecek yılın sonlarında’ bir yazılım güncellemesiyle başlayacak ve aralarındaki mesajlaşmaya çok çeşitli iMessage tarzı özellikler getirecek. iPhone ve Android kullanıcıları” 9to5Mac bu sabah bildirdi.

Google’ın yıllardır yaptığı iğnelemelere rağmen Apple, iMessage’ı iPhone kullanıcılarına özel tutmak ve Android’in birkaç yıldır modası geçmiş SMS protokolünün yerine geçmek üzere zorladığı bir standart olan RCS’yi göz ardı etmek konusunda kararlı davrandı. RCS, iMessage ile aynı özelliklerin çoğunu içerir; eski hücresel ağ altyapısı yerine verileri kullanır, okundu bilgilerini, tepkileri, kesintisiz grup sohbetlerini ve tüm bu iyi şeyleri destekler.

RCS’nin en pratik yararı, Wi-Fi üzerinden mesaj ve medya gönderebilmesidir ve ortak bir standartla, özel bir uygulama olmadan, örneğin bir PC ve bir telefon gibi farklı türdeki cihazlar arasında iletişim kurmak çok daha kolaydır. İnsanlar iMessage’ı Apple dışındaki cihazlarda kullanmak konusunda o kadar çaresiz hale geldi ki, yalnızca son birkaç yılda Beeper ve Sunbird gibi girişimlerin özel Android uygulamaları ve masaüstü veya tarayıcı tabanlı istemcilerle bu açığı kapatmak için ortaya çıktıklarını gördük. Bugünkü duyuruyla Apple, bu hizmetlerin kullanıcı tabanını etkili bir şekilde yok etmiş olabilir.

Apple’ın fikrini değiştiren şeyin bu küstah reklam gibi Google ve Samsung’dan gelen kamuoyu baskısı olduğunu düşünmüyorum; “yeşil balon” duvarı yıkıldı. güçlü uzun yıllar boyunca ve hiç şüphesiz, yıllarca iPhone sahibi olduktan sonra birçok insanı Android telefonla uğraşmaktan alıkoyuyor. CEO Tim Cook’a 2022’de RCS’yi desteklemesi istendi ve şöyle dedi: “Kullanıcılarımızın bu noktada bu konuya çok fazla enerji harcamamızı istediklerini duymuyorum. Seni bir iPhone’a dönüştürmeyi çok isterim.”

İki yıl sonra sanırım Cook ve ortakları. düzenleyici rüzgarların hangi yönden estiğini gördü ve bu yılki iPhone’daki USB-C bağlantı noktasında olduğu gibi, mecbur kalmadan harekete geçmeye karar verdi. Avrupa Birliği, telefonların 2024’te evrensel bir şarj bağlantı noktasına taşınması gerektiğine karar verdi ve bunun Apple’ı gelecek yıl RCS’ye geçmeye zorlama ihtimali vardı.

OKU  Bugün bir Nvidia RTX 4070 Ti nereden alınır: 840-1.050 ABD Doları arasındaki ilk satıcı listeleri

İşte Apple’ın 9to5Mac’e gönderdiği resmi açıklama:

“Gelecek yılın sonuna doğru, şu anda GSM Birliği tarafından yayınlanan standart olan RCS Evrensel Profil için destek ekleyeceğiz. RCS Evrensel Profilin, SMS veya MMS ile karşılaştırıldığında daha iyi bir birlikte çalışabilirlik deneyimi sunacağına inanıyoruz. Bu, iMessage ile birlikte çalışacak. Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmaya devam edecek.”

RCS sohbetleri, SMS’in eski yeşil kabarcık utanç işaretini pekâlâ koruyabilir, ancak bu, bir sürü mesaj göndermek yerine masamdayken insanlara mesaj göndermek için PC’deki sohbet programlarını kullanmayı seven iPhone kullanıcıları ve benim gibi insanlar için harika bir haber. dokunmatik ekranda yazım hataları. Ancak en büyük kazananlar, tamamen iPhone ailelerindeki yalnız Android kullanıcılarıdır; bunlar artık soğukta bırakılmayacak veya her aile toplantısında “aile grubu sohbetini mahvettikleri” için üzülmeyecekler.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.