Oyun Haberleri

Pascal’ın yaratıcısı Niklaus Wirth hayatını kaybetti

Niklaus Wirth giving a lecture in Ural State University (2005)

Bilgisayar Makineleri Birliği, Pascal programlama dilinin yaratıcısı olarak bilinen İsviçreli bilgisayar bilimcisi Niklaus Wirth’in 89 yaşında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Wirth, 1960’lar, 70’ler ve 80’ler boyunca çok sayıda programlama dilinin tasarımcısıydı, ancak onun baş mücevheri olan, 1970’te piyasaya sürülen Pascal’dı. ACM web sitesi, “Kişisel estetiğini takip eden Pascal, basit, esnek ve verimli koda hızlı bir şekilde derlenecek şekilde tasarlanmıştı” diyor. “Algol’ün kod yapılarını, mantıksal bütünlüğünü ve özyineleme desteğini korudu, ancak karmaşıklığının bir kısmını ortadan kaldırdı ve karmaşık ve kullanıcı tanımlı veri türleri için destek ekledi.

“Pascal’ın ana akım kullanıma büyük atılımı, birkaç yıl sonra kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasıyla gerçekleşti. Pascal’ın basitliği ve verimliliği, onu sınırlı hafıza ve disk alanına doğal bir uyum haline getirdi. Borland’ın ucuz ve hızlı Turbo Pascal derleyicisi, Pascal’ın konumunu sağlamlaştırdı. ciddi kişisel bilgisayar yazılımı geliştirme için 1980’lerin önde gelen üst düzey bilgisayar dili.”

Wirth’in bilgisayar bilimi alanına yaptığı katkılar, 1984 yılında Bilgisayar Makineleri Derneği tarafından, adını ünlü matematikçi ve ilk bilgisayar bilimcisi Alan Turning’den alan ve bazen Nobel Bilgisayar Ödülü olarak da anılan prestijli AM Turing Ödülü’ne layık görüldüğünde takdir edildi.

On yıl sonra, bilgisayar bilimi alanına yaptığı “olağanüstü teknik, profesyonel ve hizmet katkıları” nedeniyle ACM Üyesi olarak atandı.

(Resim kredisi: Bilgisayar Makineleri Derneği (Twitter))

Wirth aynı zamanda 1995 tarihli A Plea for Lean Software adlı makalesinde Wirth yasasını türetmesiyle de tanınıyor; bu makale, yazılımın donanımın hızlanmasından daha hızlı yavaşladığını söylüyor – esas olarak yazılım şişkinliğine yönelik bir eleştiri.

Wirth, “Bir işletim sisteminin 8.000 bayt ile idare etmesi gerekiyordu ve bir derleyicinin 32 Kbayta sığması gerekiyordu, oysa onların modern torunları megabaytlara ihtiyaç duyuyor” diye yazdı. “Bütün bu şişirilmiş yazılımlar daha mı hızlı oldu? Tam tersi. Eğer donanım bin kat daha hızlı olmasaydı, modern yazılımlar tamamen kullanılamaz hale gelirdi.

OKU  Henry Cavill'in Amazon için bir Warhammer 40K dizisinde rol almak ve yapımcılığını üstlenmek için görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

“Gelişmiş kullanıcı rahatlığı ve işlevselliği, sözde yazılımın artan boyutunu haklı çıkarıyor, ancak daha yakından bakıldığında bu gerekçelerin sağlam olmadığı ortaya çıkıyor. Bir metin düzenleyici hâlâ metnin bazı kısımlarını ekleme, silme ve taşıma gibi oldukça basit bir görevi yerine getiriyor; bir derleyici yine de metni çeviriyor yürütülebilir koda dönüştürülür ve bir işletim sistemi hâlâ belleği, disk alanını ve işlemci döngülerini yönetir. Bu temel yükümlülükler, pencerelerin, kes-yapıştır stratejilerinin ve açılır menülerin ortaya çıkışıyla ya da anlamlı öğelerin değiştirilmesiyle değişmemiştir. kelimeleri güzel simgelerle yönetin… bu ayrıntılar sevimli ama gerekli değil ve gizli bir maliyeti var.”

Programcı değilim ama Wirth’in bana göre bir adam olduğunu hissetmeye başlıyorum.

Programcı olan çok sayıda kişi, Wirth’in ölüm haberinin ardından ona saygı duruşunda bulunmak için Twitter’da paylaşım yaptı. Bunlar arasında Twitter’da Wirth ve Pascal hakkında bazı anılarını paylaşan Epic Games’in kurucusu Tim Sweeney, id Software’in kurucu ortağı John Carmack ve Apogee Software’in kurucu ortağı George Broussard da vardı. “Wirth, Pascal’ın yaratıcısıydı ve 1957’de modern programlama dillerinin temellerini tanımlayan eski Algol grubunun bir parçasıydı.” Sweeney yazdı. “‘Basitlikten gelen güç, genellikten gelen basitlik’ oyunun adıydı. Programlamayı herkes için daha iyi hale getirdi.”

(İmaj kredisi: Tim Sweeney/John Carmack/George Broussard (Twitter))


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.