Oyun Haberleri

Richard ‘Lord British’ Garriott hala Ultima Online 2 yapmak istiyor: ‘Şimdi ihtiyacımız olan tek şey EA satın almak’

Ultima Online key art.

New World’ün geçen yılki çok başarılı lansmanının bize gösterdiği gibi, türün altın çağı geride kalmış gibi görünse de bu günlerde yeni MMO’lar için hâlâ büyük bir iştah var. Peki ya bir klasiğin devamı? Ultima’nın babası Richard Garriott, muhtemelen ilk MMO olan Ultima Online’ın devamı niteliğinde olmak istiyor, ancak şimdiye kadar pek şansı olmadı.

Twitter’da GamesRadar tarafından tespit edilen Garriott, “orijinal PvP kurallarına” sahip, ancak geliştiricilerin “masumları korumak” ve “insanları güvenlik yolundan sapma tehlikesini kucaklamaya teşvik etmek” konusunda daha iyi bir iş çıkaracağı yeni bir Ultima Online’ın nasıl olabileceğine dair kısa bir vizyon sundu.

Daha fazla gör

Üstelik, tek oyunculu Ultima’yı geri getirmeye de hevesli. Onu durduran tek şey ehliyetinin olmaması. EA, tamamen zayıflamasa da Ultima’yı kasasına kilitledi. Ultima Online hala yayında ve şu anda yakında Star Wars: The Old Republic’i BioWare’in elinden alacak olan aynı stüdyo olan Broadsword’ün idaresi altında.

Bu fikri daha önce EA’ya sunmuştu, hatta birkaç kez. “Süreci 5-10 yılda bir tekrarlıyorum. ‘İyi fikir’ demeye başlıyorlar, sonra ‘hayır, bazı iç incelemelerden sonra, yapamayız veya yapmayacağız’ diye bitiriyorlar.”

Bu bir sürpriz değil. Hâlâ birkaç MMO yayınlamasına rağmen, EA gibi riskten kaçınan bir yayıncının 2023’te çok pahalı bir MMO’yu riske atması pek olası değil.

Tabula Rasa yalnızca iki yıl sonra kapanırken, Ultima Online’ın ruhani halefi olan Shroud of the Avatar hiçbir zaman tam olarak yerini bulamadı. Varlıklar ve haklar, Garriott’un orijinal geliştirici Portalarium’un CEO’su olarak istifa etmesinden sonra 2019’da başka bir stüdyo olan Catnip Games’e satıldı.

OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #795: 23 Ağustos Çarşamba

Garriott, RPG ve MMO tarihinde önemli bir figür olsa da, etkisi önemli ölçüde azaldı ve son on yılda yalnızca tek bir oyun yayınladı. Ultima’nın adı da artık o kadar ağırlık taşımıyor, ancak benim yaşımdaki pek çok MMO oyuncusunun kesinlikle bir devam oyunu oynayacağından şüpheleniyorum, özellikle de Ultima Online’ın sunduğu türden dizginsiz PvP çok daha nadir olduğu için.

O halde Ultima Online 2’nin duyurulmasını beklemeyin ama kim bilir? Belki Garriott, EA’yı aşındırır veya görmezden gelemeyeceği bir satış konuşması yapar. Daha tuhaf şeyler oldu!


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.