Oyun Haberleri

Rockstar, 8 yıl önce yasakladığı GTA Online FiveM modunun yapımcılarını satın aldı

GTA Online screen

Rockstar Games, Grand Theft Auto 6’da gelecek şeylerin bir habercisi olarak, Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2 için FiveM ve RedM çok oyunculu özelleştirme modlarının üreticisi Cfx.re’yi satın aldı.

Rockstar, “Geçtiğimiz birkaç yılda, Rockstar’ın yaratıcı topluluğunun, özellikle özel rol yapma sunucuları oluşturarak Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2’nin olanaklarını genişletmenin yeni yollarını bulmasını heyecanla izledik.” ifade. “Bu çabaları daha fazla desteklemenin bir yolu olarak, son zamanlarda modlarla ilgili politikamızı, roleplay yaratıcı topluluğu tarafından yapılanları resmen içerecek şekilde genişlettik.

“Cfx.re ekibiyle ortaklık yaparak, bu inanılmaz topluluğu desteklemenin yeni yollarını bulmalarına ve geliştiricilerine ve oyuncularına sağladıkları hizmetleri geliştirmelerine yardımcı olacağız.”

FiveM ve RedM modları, GTA Online ve Red Dead Online’ın normal sınırlarının çok ötesine geçen çok oyunculu deneyimlere kapı açar. Örneğin FiveM, özel arabaların, haritaların, silahların ve diğer içeriklerin kullanılmasına olanak tanır ve aynı zamanda önemli ölçüde artan oyuncu sayılarına olanak tanır. Bu, FiveM modunu GTA Online RP (roleplay) topluluğunun önemli bir parçası haline getirdi: Bu yılın başlarında belirttiğimiz gibi, mod, Şubat 2023’te yaklaşık 270.000 eşzamanlı oyuncuyla zirve yaptı; Buhar.

GTA RP, adından da anlaşılacağı gibi, Grand Theft Auto dünyasında tipik olarak olağan polisler ve hırsızlar oyununun dışında var olan belirli rollere kendinizi kaptırmakla ilgilidir. Yüzeyde biraz sıradan gelebilir ama eski PC Gamer adamı Joe Donnelly, bir tarikat lideri, bir sağlık görevlisi, bir avukat, bir terzi, başarısız bir dövüş kulübünün lideri ve bir sarhoş olarak RP sunucularında gürültülü, ara sıra tuhaf maceralar yaşadı. Noel Baba, diğer şeylerin yanı sıra. Onu bir GTA RP sunucusunda dokuzdan beşe kadar bir işte çalışmanın “Grand Theft Auto’nun keyfini çıkarmanın en iyi yolu” olduğuna ikna etmeye yetti.

Cfx.re’nin satın alınması, GTA Online’da FiveM modunun kullanımıyla yıllarca mücadele eden Rockstar ve Take-Two için dikkate değer bir dönüşü temsil ediyor. Ağustos 2015’te Rockstar, FiveM’in “korsanlığı kolaylaştırmak için tasarlanmış kod içeren yetkisiz bir alternatif çok oyunculu hizmet olduğunu” söyleyerek, moddan sorumlu üç kişiyi Rockstar Social Club’dan yasakladı. O yılın Kasım ayında, Take-Two’nun, FiveM’in geliştirilmesini tamamen durdurmaları için baskı yapmak üzere yasaklı mod yapımcılarından birinin evine özel dedektifler gönderdiği bildirildi.

OKU  Çinli işletmeler ve üniversiteler yapay zekayı güçlendirmek için arka sokak GPU satıcılarına yöneliyor

Ancak GTA RP’ye olan ilgi devam etti, topluluk büyümeye devam etti, para kamyonları dönmeye devam etti ve Kasım 2022’de Take-Two, GTA Online’ın mod politikasını esasen tek oyunculu oyununkiyle aynı hale getirmek için değiştirdi: Basitçe söylemek gerekirse, bir mod ticari değildir, IP haklarını ihlal etmez ve resmi çok oyunculu veya çevrimiçi hizmetlerle uğraşmaz, kullanmakta sorun yoktur.

Bu nedenle satın alma, RP hayranları için oldukça büyük bir anlaşma, ancak onu özellikle ilginç kılan, gelecek için ne işaret ettiği. Bir sonraki Grand Theft Auto oyunu geliştirme aşamasında ve bu satın alma, Rockstar’ın gelecekte GTA çok oyunculu oyun için daha büyük hedefleri olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.