Oyun Haberleri

RuneScape hayranları, geliştiricinin yeni ve nefret edilen savaş geçişini çöpe atmasıyla ‘oyuncular için küçük bir zafer’ olarak değerlendiriyor

Runescape Twitter header

RuneScape, yeni battle pass sistemini piyasaya sürüldükten yalnızca bir ay sonra terk ettiğini duyurdu ve bunun, yaygın oyuncu kargaşasının ardından “RuneScape’i götürdüğümüz yönü yansıtmadığını” söyledi.

RuneScape terminolojisinde Hero Pass olarak adlandırılan savaş bileti 4 Eylül’de geldi ve oyunculara çeşitli güçlendirmeler, kozmetikler ve özel görevler vaat etti. Oyunun geniş topluluğu tarafından hemen küçümsendi, öyle ki RuneScape geliştiricisi Jagex, oyunun büyük bir bölümünü lansmandan yalnızca dört gün sonra geri almak zorunda kaldı ve sistemin en nefret edilen kazan-öde öğelerinden bazılarının yamalanacağını duyurdu. “daha uzun bir toplumsal istişare ve yeniden geliştirme döneminin” ilerlemesi.

Bu istişare, oyunculara gönderilen bir anket şeklinde gerçekleşti ve sonuçlar şu şekilde: Hero Pass bu dünya için uzun bir süre değil. 6 Ekim’de, anketin fiilen sonuca ulaşmasından iki gün önce, Jagex yeterince gördüğüne karar verdi. “Bundan sonra başka bir Hero Pass yayınlamayacağız [the first and current one] Şirket oyunculara yaptığı güncellemede Underworld 3 Aralık’ta sona eriyor” diye yazdı. “Bunu, oyundaki yönümüzü yansıtmayan soruları ortaya çıkarmak için yaptık.”

Jagex, anketinin sonuçlarına göre üç temel şikayet alanını belirledi: Hero Pass’in sayısız ödül desteği söz konusu olduğunda ücretli ve ücretsiz oyuncular arasındaki eşitsizlik; birçok oyuncu bunu “kazanmak için öde” olarak eleştirdi; oyuncuların bununla ilgilenmek zorunda hissetmeleri; ve “RuneScapey” gibi bir his uyandırmıyor, ki bunun 2001’den beri ortalıkta olan bir oyun için göründüğünden daha ölümcül olduğunu hayal etmeliyim, tüm oyuncu nostaljisi ve ima ettiği duygusal bağlılıkla birlikte.

Stüdyo, anketin sonuçlarına göre sistemi iyileştirmenin “açık yolları” olmasına rağmen “bu temaların RuneScape’i yönlendirdiğimiz yönü yansıtmadığını” söyledi. Yani her şey çöp kutusuna gidiyor.

Ancak bu Jagex’in pes ettiği anlamına gelmiyor. Şirket, “RuneScape’in Gielinor’da geçirdiğiniz zamanı ödüllendirecek bir sistemden hâlâ faydalanabileceğine inanıyoruz” dedi ancak şunu da vurguladı: “Eğer yeni bir ödül sistemi keşfedersek… oyuncuları en baştan dahil etmemiz gerekir.” sahip olduğu herhangi bir yeni fikir, “Üyelik türleri aracılığıyla veya başka herhangi bir İçerik Takviyesi veya gücü etkileyen benzer kavramlar etrafında hiçbir ücret eşitsizliği” içermeyecektir.

OKU  Favori oyun monitörümüzün bu indirimi, OLED ekranın yatıştırıcı, yumuşak ışıltısında bir indirim sunuyor

Jagex’e olan güvenleri biraz zedelenmiş olsa da oyuncular çoğunlukla bu habere olumlu yaklaştı. RuneScape alt dizininde Thunder2nuts adlı bir kullanıcı, Hero Pass’in ölümünü “MTX’e karşı uzun bir savaşta oyuncular için küçük bir zafer” olarak nitelendirdi.

Başka bir yerde, UnkoalafiedKoala kullanıcısının popüler bir yorumu şöyle: “Sonucun böyle olmasına sevindim ve buradan gelen geri bildirimin aynı durumun tekrar yaşanmasını önleyeceğini umuyoruz.” Daha sonra “geri bildirimi kolaylaştırdığı için topluluk ekibine teşekkür ederiz” ve aslında sessiz kalmak yerine toplulukla etkileşime geçmek.” RuneScape’in topluluk yönetimi ekibi hakkındaki pozitif yaklaşım da dahil olmak üzere bu düşünce, başlık boyunca birçok kez tekrarlandı.

Herkes mutlu değil, kusura bakmayın. 72lrac kullanıcısı “Sanırım artık tamamen bitti” dedi, “Jagex artık desteklemek istediğim bir şirket değil”, ancak onlar bile “birçok insanın er ya da geç geri döneceğini” kabul ediyorlar. Özür dileseniz bile herkesi memnun edemezsiniz sanırım, ama memnun etmediğiniz insanlar bile bazen biraz sonra çekingen bir tavırla geri dönerler. Belki de bir oyunu 22 yıl boyunca bu şekilde sürdürebilirsiniz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.