Oyun Haberleri

Sahtekarlık sendromunuz olduğunu düşünüyorsunuz: Nvidia CEO’su trilyon dolarlık şirketinin bir gecede iflas etmesinden endişe ediyor

Kablosuz GPU güç konektörü 900W'a kadar güç sağlayabilir ve 12VHPWR'den daha uzun bir ömre sahip olabilir

Bu yılki New York Times Dealbook Zirvesi’nde, esas olarak mega zengin CEO’larla yapılan bir dizi röportajda, Nvidia’dan Jen-Hsun Huang’a, şirketinin bir gün tozunu alabileceğini neden sürekli hissettiği soruldu. “İnsanların beni işten çıkarmaya çalıştıklarını sanmıyorum; muhtemelen bunu yapmaya çalıştıklarını biliyorum” dedi. “Kısmen çaresiz, kısmen arzulu olduğumuz bir durumda yaşıyorum.”

Üç yıl öncekinin iki katından fazla olan ve dünyanın en büyük 6. piyasa değeri olan 1.155 trilyon dolarlık mevcut piyasa değeriyle Nvidia’nın bir gecede iflas etmesi son derece düşük bir ihtimal. Huang, grafik devini 1993 yılında Chris Malachowsky (şu anda Nvidia’nın Mühendislik ve Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı) ve Curtis Priem (artık emekli) ile birlikte kurdu ve o zamandan beri şirketi yönetiyor.

İlk yıllarda işler oldukça sallantılıydı ancak artık GPU ve AI endüstrilerine hakim olduğu göz önüne alındığında, Jen-Hsun’un sözlerinin pazarlama abartısından başka bir şey olmadığını düşünmeniz affedilir.

“Yok olmak üzere olduğumuz bir durumda yaşamayı seviyorum ve bu yüzden bu durumdan keyif alıyorum” diye açıklıyor ve bu koşullar altında her zaman elinden gelenin en iyisini yaptığını hissettiğini söylüyor.

Üst düzey CEO’ların sürekli olarak başarısızlık korkusuyla mücadele etmesi yaygındır, bu nedenle zirvenin canlı izleyicilerinin kibar kahkahaları, Huang’a inanmama duygusundan değil, daha ziyade, eğer ihtiyatlı olmazsanız ve adımınızı atmazsanız, bunun kabul edilmesinden kaynaklanıyordu. hızlandırıcı, o zaman her zaman devreye girip zirveye çıkmaya hazır başka bir rakip olacaktır. Nvidia, GPU/AI dünyasında yalnız değil: Elbette AMD ve Intel’in yanı sıra Çin’de sayıları giderek artan çip firmaları da her zaman var.

Aynı röportajda Huang’a çip bağımsızlığı, yani bir grafik kartı veya yapay zeka hızlandırıcı için gerekli tüm ana bileşenlerin ABD’de üretilmesine ilişkin düşünceleri soruldu. Nvidia’nın bazı sistemlerinin 32.000’e kadar parça kullandığına dikkat çekerek, “Tedarik zincirinin tamamen bağımsız olması, on veya yirmi yıl boyunca gerçek anlamda pratik bir şey değil” dedi.

OKU  25 Aralık Pazar için bugünün Wordle 554 yanıtı ve ipucu

Standart bir Nvidia grafik kartını (örneğin GeForce RTX 4060) alırsanız, ana GPU Tayvan’da TSMC tarafından üretilmektedir. Silikon çip farklı bir firma tarafından paketleniyor ve ardından Hong Kong’daki dağıtım merkezlerinde saklanıyor. Devre kartının, bellek yongalarının, elektronik bileşenlerin, soğutucunun, fanların ve benzerlerinin üretimi, dünyanın dört bir yanına dağılmış düzinelerce şirket tarafından yapılıyor.

En pahalı ve karmaşık kısım GPU’nun kendisidir ve şu anda bunu yapmanın en uygun maliyetli yolu TSMC’nin Tayvan’daki üretim tesislerini veya Samsung’un Güney Kore’deki tesislerini kullanmaktır. Tüm bunların yalnızca ABD’de yapılması çip bağımsızlığının hedefidir ancak bu büyük bir finansal kumardır ve muhtemelen Jen-Hsun’un da her sabah endişe duyduğu bir şeydir.

Uyandığımda beni strese sokan tek şeyin duşun ne kadar soğuk olacağı olması beni oldukça mutlu ediyor. Elbette mega zengin CEO’lar gözyaşlarını 10 bin dolarlık banknot desteleriyle silebilir ama ben her zaman basit hayatı tercih edeceğim.


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.