Oyun Haberleri

Baldur’s Gate 3’ün yeni sonsözü için tozlu eski kaydınızı yükleyebilirsiniz, özellikle de benim kadar hızlı kayıt yapıyorsanız

Astarion, a very pretty and silver-haired vampire spawn from Baldur

Yama 5 Baldur’un Kapısı 3 çıktı ve dün hararetli bir yazı yazma telaşında bahsettiğim gibi, çok büyük. Diğer değişikliklerin yer aldığı bir listenin arasında, oyunun hikayesini güzel bir şekilde tamamlayan büyük, ışıltılı yeni bir sonsöz var. İleride bazı hafif spoiler var, yine de ayrıntıları hafif tuttum.

Hiçbir şeyi karıştırmadan sonsöze nasıl ulaşacağınızı ve bunun için eski kaydetme dosyanızı yüklemeye değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Şans eseri, size bunun kesinlikle sorun olmadığını söylemek için buradayım; hatta bunu iki büyük nedenden dolayı tavsiye ederim.

Öncelikle eski bir kayıtla Baldur’s Gate 3’ün son bölümüne ulaşmak çok kolay. Yama duyurusunda “son dövüşten önce oyunu yükleyerek tüm oyuncuların” erişebileceğinden bahsedilse de Larian sadece tedbirli davranma hatası yapıyor.

Netherbrain’e son vuruşu yapmadan hemen önce bir kaydetme yükledim (çok hızlı kaydetme yapıyorum, bu kötü bir alışkanlıktır) ve ona gayet iyi erişebildim. Son sahneleri tekrar oynamanız gerekecek, ancak Kılıç Sahili’ndeki maceralarınızın üzerinden bir süre geçtiyse, bu bilgi yine de güzeldir.

İkinci olarak, hikaye açısından kaybolmuş hissedip hissetmeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Aylar süren bir aradan sonra bir maça geri dönmek kesinlikle tuhaf hissettirecektir. Bu kadar ivme kaybettiğinizde bir sonsöze girmenin buna değmediğini düşünebilirsiniz; hatta “saf” bir sonsöz deneyimi elde etmek için yeni bir oyuna başlamak isteyebilirsiniz.

Bu daha çok kişisel bir öneri olsa da, yine de eski kayıtlarınızı yükleyip bunu yapmanız gerektiğini düşünüyorum. “Altı ay sonra” çerçevelemesi gerçekten Larian’ın süper akıllı bir hamlesi. Ben kravatıma dokunmayalı aylar olmasına rağmen, o da arkadaşlarından herhangi birini görmeyeli aylar olmuştu. Bu nedenle, sonsöz bir grup eski arkadaşla buluşuyormuş gibi hissettiriyor.

Bu, en eski, en tozlu, en örümcek ağlarıyla dolu kayıtlarınızı başlatma deneyiminin doğal, dokunaklı ve hatta hissettirmesini sağlar. Oyunumu bitirmekle sonsözü oynamak arasında verdiğim aranın aslında onu daha iyi hale getirdiğini söyleyecek kadar ileri giderdim. Karakterimin eski maceraperest arkadaşlarına sarılmak, son bir uğurlama için eve gelmek gibi bir duyguydu. Muhtemelen o kayıt dosyasına test işleri dışında bir daha dokunmayacağımı düşünürsek, bu gerçekten çok özeldi.

OKU  PSA: Kendinizi Cyberpunk 2077: Phantom Liberty'nin ana görev serisinin dışında tutabilirsiniz

Bahsetmeyeceğim bazı ayrıntılar daha var, ancak hafta sonundan sonra herkesin kendi başına oynama şansı bulduğunda bunları tamamen paylaşmayı planlıyorum. Şimdilik, eğer eski dostlarınızı ziyaret etme konusunda elinizi ovuşturuyorsanız şunu söylemek istiyorum: devam edin. Uzun zaman oldu ama hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.