Oyun Haberleri

Sam Bankman-Fried’ın davada olmasıyla birlikte, 2022’deki 40 milyar dolarlık çöküşün arkasındaki kaçak kripto “Lunatic”, Karadağ’daki kaçışından iade ediliyor

Terraform Labs CEO Do Kwon

Eski kripto sevgilisi ve şimdi kaçak olan Do Kwon, bu Mart ayında Karadağ’da tutuklandı Dubai’ye kaçmaya çalışırken. Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki Yüksek Mahkeme, Do Kwon’un Güney Kore’ye mi yoksa ABD’ye mi gönderileceğine rağmen iadesine onay verdi. onun hakkında açık tutuklama emri varkarar verilmesi gerekiyor.

Do Kwon, TerraUSD stablecoin’in ana oyuncusu ve halka açık yüzüydü ve kendini Luna kripto para birimini yönlendiren “Lunatic” olarak tanımlıyordu. Muhtemelen bunun nereye gittiğini söyleyebilirsin. Her ikisinin de aşağı yukarı bir gecede çöküşü, kripto piyasalarında yaklaşık 40 milyar dolar kayba neden oldu ve kurucusu Sam Bankman-Fried ile birlikte FTX’in batmasına neden olan 2022 felaket-bulaşma salgınının ardındaki ana faktör oldu. şimdi uzun bir hapis cezasıyla karşı karşıyayızve çok sayıda başka kripto firması iflas etti.

Bir zamanların kripto baronu, böyle bir durumda tüm masum insanların yaptığını yaptı ve ABD ya da Güney Kore ile suçluların iadesi anlaşması olmayan bir ülkeye kaçtı ve kaçmadığını kamuoyuna açıkladı. Do Kwon açısından ne yazık ki Yüksek Mahkeme, “Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine, sanık KDH’nin iadesine ilişkin yasal gerekliliklerin yerine getirildiğine karar verdi.”

Şu anda bile konuyu açmaya çalışıyor. Do Kwon, ABD’ye gönderilmek yerine, kısaltılmış bir süreç kapsamında Güney Kore’ye (aslen Seul’lü) iade edilmeyi kabul etti. Gideceği yerle ilgili karar, mevcut karar hakkında yorum yapmayan ancak Do Kwon’un tutuklanması hakkında “hangi eyalete iade edileceklerinin belirlenmesinin çeşitli faktörlere bağlı olacağını” söyleyen Karadağ Adalet Bakanı Marko Kovač’a ait.

Do Kwon, Eylül 2022’de Singapur’dan kaçtıktan sonra sahte bir pasaport kullanarak Karadağ’a girmişti. Birçok kez kaçak olmadığını söyledi, bu da Güney Kore’nin tutuklama emri çıkarmasını ve kısa bir süre sonra Interpol’ün Kırmızı Bülten yayınlamasını engellemedi. ABD yetkilileri, dolandırıcılık komplosu, emtia dolandırıcılığı, menkul kıymet dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık gibi suçlamalarla “milyarlarca dolarlık kripto varlık menkul kıymet dolandırıcılığı” düzenlediğini söyleyerek ona karşı bir iddianame hazırladı.

Bu çok fazla (iddia edilen) bir dolandırıcılık. Do Kwon’un eski şirketi Terraform Labs, caydırılmamak için ABD’deki davanın reddedilmesi girişiminde bulundu, ancak bu girişim Ağustos 2023’te reddedildi.

OKU  EA, Alice'in devamı yok diyor

TerraUSD ve Luna’nın çöküşü, Mayıs 2022’de her ikisinin de değerinin sıfıra yakın bir seviyeye düşmesine neden oldu ve büyük bir kripto satış dalgasını tetikledi. Bu o kadar büyüdü ki, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere kripto sektörünün poster çocuklarını etkiledi ve birbiri ardına kripto felaketi gördüğümüzden beri: FTX en büyüğü oldu.

Bunun iyi tarafı, 2022’deki sözde kripto kışından beri bu kurumların arkasındaki figürleri yenilenmiş bir şevkle takip eden düzenleyiciler için ciddi bir uyandırma çağrısı görevi görmüş gibi görünüyor. Do Kwon bugüne kadarki son röportajında ​​hapse girme olasılığı hakkında biraz felsefi bir yaklaşım sergiledi: “Hayat uzun.” Bazı durumlarda evet ama böyle bir şeyin arkasında siz olduğunuzda muhtemelen cümle de öyle olacaktır.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.